کمک (سیستم عامل)

جهت طرح ابهامات و مشکلات درسی خود به این بخش مراجعه نمایید

مدیر انجمن: rosa_127

قفل شده
badrang
کاربر ساده
کاربر ساده

کمک (سیستم عامل)

پست توسط badrang » شنبه 2 آبان 1388, 10:58 pm

سلام
بچه ها من نميدونم اين سواله چجوري حل شده؟!!!
اصلاً بلد نيستم!!!
لطفاً يک نفر به زبان ساده و روان برايم جزء به جزء توضيح بده.
جريان قرار گرفتن p1 و .... تو جدول چيه؟
پیوست‌ها
sys-re.jpg
sys-re.jpg (22.18 KiB) مشاهده 9622 مرتبه
sys-q.jpg
sys-q.jpg (43.33 KiB) مشاهده 9609 مرتبه

آواتار کاربر
عسل
کاربر فعال
کاربر فعال
محل اقامت: مشهد

Re: کمک (سیستم عامل)

پست توسط عسل » شنبه 2 آبان 1388, 11:30 pm

این توضیح جواب
اگه بازم نامفهوم بود بگو تا برات بیشتر توضیح بدم
پیوست‌ها
Sys.jpg
Sys.jpg (64.54 KiB) مشاهده 9576 مرتبه
نبوده

............. نیست

........................
نخواهد بود

از تو عزیزتر

.............کسی برای من...

badrang
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط badrang » شنبه 2 آبان 1388, 11:44 pm

ممنون از پاسختون
میشه بیشتر توضیح بدید.
مبتدی تر

آواتار کاربر
عسل
کاربر فعال
کاربر فعال

پست توسط عسل » یک‌شنبه 3 آبان 1388, 12:59 am

DSC00979.jpg
DSC00979.jpg (40.87 KiB) مشاهده 9563 مرتبه
DSC00980.jpg
DSC00980.jpg (47.96 KiB) مشاهده 9548 مرتبه
الگوریتم زمانبندی RR یه کوانتوم زمانی داره که هر فرایند به مدت اون کوانتوم پردازنده رو در اختیار میگیره و بعد از اینکه کوانتوم تموم شد پردازنده به فرایند بعدی که در صف هست اختصاص داده میشه که این فرایند ها به اصلاح در یه صف پشت سر هم قرار میگیرن
در این سوال کوانتوم زمانی 2 میلی ثانیه ذکر شده
اول از همه در زمان 2 فرایند اول P1 وارد شده و هیچ فرایند دیگه ای وجود نداره پس پردازنده رو در اختیار میگیره و تا 2میلی ثانیه اون رو در اختیار داره
وقتی زمان 2میلی ثانیه تموم میشه یعنی در لحظه 4 فرایندP2 وارد میشه و حالا در صف ابتدا P2 و سپسP1 قرار میگیرن بنابراین پردازنده به P2 اختصاص داده میشه
مجددا بعد از 2 میلی ثانیه باید پردازنده از فرایند گرفته بشه و به فرایند منتظر بعدی اختصاص داده بشه که الان زمان به 6 رسیده و P3 هم وارد شده با این حال P1 جلو صف قرار داره p2 چون الان کارش تموم شده میره آخر صف و P3 که تازه وارده قبل از p2 در وسط قرار میگیره حالا پردازنده به P1اختصاص داده میشه
همینطور ادامه داره تا تمام فرایند ها پردازششون تموم بشه (هر فرایند یه زمان پردازش داره که در جدول مشخص شده و هر زمان که پردازنده رو در اختیار دارنباید از زمان کل فرایند کم بشه تا زمانی باقی مونده که فرایند به پردازنده نیاز داره مشخص بشه و در صف قرار بگیره)
یه نکته قابل ذکر اینکه اگه فرایندی قبل از تمام شده کوانتونم زمانی کارش تموم بشه پردازنده رو رها می کنه و به فرایند بعدی اختصاص میده پس لوزمی نداره که تمام مدت کوانتوم زمانی به یه پردازش اختصاص داده بشه
وقتی نمودار گانت کامل شد یا به قولی همه فرایند ها اولویتشون در صف مشخص شد حالا باید زمان هایی رو که فرایند در صف منتظر در اختیار گرفتن پردازنده هستن رو جداگانه محاسبه کنیم
P1:0+(6-4)+(11-8)=5...........P2:0+(10-6)=4.................P3: (8-6)+(13-10)+(17-15)=7.........P4: (15-12)=3
حال مجموع زمان های بدست آمده را بر تعداد کل فرایند ها تقسیم می کنیم:
میانگین زمان انتظار: (5+4+7+3)/4=4.75
برای میانگین زمان پاسخ همانند بالا عمل می کنیم با این تفاوت که اختلاف بین زمان ورود هر فرایند رو با زمانی که کامل شده رو محاسبه کرده سپس مجموع زمان همه فرایند ها رو تقسیم بر تعداد کل فرایند ها می کنیم یعنی :
P1:13-2=11.............P2:11-4=7..............P3:18-6=12...................P4:17-12=5
میانگین زمان پاسخ: (11+7+12+5)/4=8.75
نبوده

............. نیست

........................
نخواهد بود

از تو عزیزتر

badrang
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط badrang » یک‌شنبه 3 آبان 1388, 2:09 pm

سلام.خسته نباشید
خیلی خوب توضیح دادید.دستتون درد نکنه. shd:
استاد سیستم عاملمون اصلاً اینا را به ما یاد نداد ! اصلاً برامون نگفت چنین چیزایی را!!! :(
الان من دارم برای کنکور میخونم دچار مشکل شدم. :(
واقعاً ببخشید من هنوز یه چیزایی برام مبهمه! :oops:
ببینید من ترتیب قرار گرفتن پی 1 تا پی 4 را تو صف فهمیدم:
پی1 وارد میشه بعد پی2 وارد میشه (پی1 میره انتهای صف) بعد پی3 وارد میشه(پی2 منتقل میشه به انتهای صف) بعد پی4 وارد میشه(پی3 منتقل میشه به انتهای صف)که نهایتاً ظاهرش اینطوری میشه:
P1 P2 P4 P3
درسته؟
بعد از اینجا به بعد چه اتفاقی میفته؟

یه نکته قابل ذکر اینکه اگه فرایندی قبل از تمام شده کوانتونم زمانی کارش تموم بشه پردازنده رو رها می کنه و به فرایند بعدی اختصاص میده پس لوزمی نداره که تمام مدت کوانتوم زمانی به یه پردازش اختصاص داده بشه

از کجا میتونم بفهمم که فرایندقبل از تمام شدن کوانتوم زمانی کارش تموم شده یا نه؟؟اصلاً لازم هست این مورد را من بدونم؟

لطفاً راجع به عکس زیر هم کمکم کنید:
sys-re2.jpg
sys-re2.jpg (35.37 KiB) مشاهده 9513 مرتبه
فرایند در صف منتظر در اختیار گرفتن پردازنده هستن رو جداگانه محاسبه کنیم
P1:0+(6-4)+(11-8)=5...........P2:0+(10-6)
=4.................P3: (8-6)+(13-10)+(17-15)
=7.........P4: (15-12)=3
حال مجموع زمان های بدست آمده را بر تعداد کل فرایند ها تقسیم می کنیم:
میانگین زمان انتظار: (5+4+7+3)/4=4.75
برای میانگین زمان پاسخ همانند بالا عمل می کنیم با این تفاوت که اختلاف بین زمان ورود هر فرایند رو با زمانی که کامل شده رو محاسبه کرده سپس مجموع زمان همه فرایند ها رو تقسیم بر تعداد کل فرایند ها می کنیم یعنی :
P1:13-2=11.............P2:11-4=7..............P3:18-
6=12...................P4:17-12=5
میانگین زمان پاسخ: (11+7+12+5)/4=8.75
لطفاً راجع به تک تک این اعداد توضیح بدید.اینا از کجا اومدن؟
0 برای چیه؟ ثابته؟همون اول برای محاسبه ی پی 1 تا پی 4 فرمول خاصی هست؟اگه هست لطفاً بگید
12 از کجا اومده؟؟؟
واقعاً شرمنده!!! :oops: :(
تک تک این موارد را جزء به جزء و خیلی روون برام توضیح بدید.

badrang
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط badrang » یک‌شنبه 3 آبان 1388, 2:18 pm

راستی میشه راجع به نمودار گانت هم توضیح بدید؟
باهاش آشنا نیستم.
امان از استاد نادان!!!!!!!!!!!!!!!! khk:
از نت چند تا جزوه ی سیستم عامل دانلود کردم ولی داخل هیچ کدومش راجع به این نمودار چیزی ننوشته!
ممنون

آواتار کاربر
عسل
کاربر فعال
کاربر فعال

پست توسط عسل » یک‌شنبه 3 آبان 1388, 11:30 pm

سلام
راستش جواب این سوالای که شما پرسیدید یه کتاب میشه کهه نمیشه توی سایت همه شو بنویسم البته سعی می کنم تا جایی که امکان داره توضیح بدم
شما از رو چه کتابی این تست رو پیدا کردی؟
ااگه کتاب درس و کنکور مقسمی یا کتاب سیستم عامل پارسه رو بگیری تمام اینا رو توش توضیح داده
من از این صفحات اسکن میگیرم لینکشواینجا براتون میذارم مطالعه کنید اگه بازم نا مفهوم بود من در خدمتم
البته توضیح شفاهی خیلی راحت تر میشه مطلب رو رسوند اما اینجا یه مقدار سخته
نبوده

............. نیست

........................
نخواهد بود

از تو عزیزتر

آواتار کاربر
عسل
کاربر فعال
کاربر فعال

پست توسط عسل » دوشنبه 4 آبان 1388, 12:22 am

نمودار گانت یه نموداره که به کمک اون می تونیم اولویت بندی فرایند ها رو در الگوریتم های مختلف زمانبندی مشخص کنیم تا راحت تر بتونیم مسئله رو حل کنیم
در مورد اون عکس و قسمت هایی که با رنگ قرمز توضیحات خواستین
در مورد شروع نمودار که از 2 شروع شده به این دلیله که فرایند P1 در لحظه 2 وارد شده بنابراین نمودار گانت از لحظه 2 شروع میشه
اگه فرایندی در لحظه شروع یا به قولی لحظه صفر وارد بشه نمودار گانت از صفر شروع میشه
پس نقطه شروع نمودار بستگی به این داره که اولین فرایند چه زمانی وارد میشه

تصویر

تصویر

تصویر

تو این سه تا عکس توضیحاتی گفته شده
با توجه به این توضیحات مسئله رو حل می کنیم
برای رسم نمودار گانت چون اولین فرایند در لحظه 2 وارد شده پس نمودار از 2 شروع میشه و با توجه به اینکه وانتوم زمانی 2 میلی ثانیه است هر فرایند 2 ثانیه پردازنده رو در اختیار داره و بعد از این زمان باید پردازنده رو به فرایند بعدی که در صف هست اختصاص بده
در لحظه 2 فقط فرایند اول وارد شده پس صف خالیه و بلافاصله پردازنده به فرایند یک داده میشه
وقتی 2 میلی ثانیه گذشت (الان زمان رسیده به 4) فرایند اول پردازنده رو رها می کنه و میره تو صف تا نوبتش بشه چون در لحظه 4 فرایند دوم هم وارد صف شده پس پردازنده به فرایند 2 داده میشه و الان فرایند یک در حال انتظاره (باید این زمان هایی که فرایند در حال انتظار هست رو با هم جمع کرد)
وقتی 2میلی ثانیه شد پردازنده از فرایند دوم گرفته میشه و میره به صف نگاه می کنه ببینه الان اول صف چه فرایندی منتظره که فرایند یک سر صف ایستاده و در همین لحظه (لحظه 6) فرایند 3 هم وارد میشه با توجه به توضیحات بالا فرایند 3 پشت سر فرایند یک قرار میگیره و سپس فرایند 2 پشت سر فرایند 3 یعنی :2-3-1
در این موقع پردازنده به فرایند یک داده میشه و باز 2 میلی ثانیه از زمان اونو پردازش می کنه همینطور ادامه پیدا می کنه تا زمانی که همه فرایندها کامل بشن

در مورد اون قسمت قرمز توی عکس که گفتید چرا دوتا دوتا اعدا زیاد شده و بعد از 10 شده 11 وباز دوتادوتا زیاد شده باید بگم در لظحه 10 که پردازنده به فرایند 2داده شده چون فقط 1 میلی ثانیه از زمان اجرای فریاند باقی مونده بعد از اینکه یک میلی ثانیه گذشت و فرایند کامل شد پردازنده رها میشه قبل از اینکه کوانتوم زمانی به 2 میلی ثانیه برسه بنابراین در لحظه 11 پردازنده رها شده و به فرایند بعدی منتظر در صف اختصاص داده میشه

امیدوارم کامل بوده باشه و متوجه شده باشید
اگه بازم ابهامی وجود داشت در خدمتم
نبوده

............. نیست

........................
نخواهد بود

از تو عزیزتر

badrang
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط badrang » دوشنبه 4 آبان 1388, 4:59 pm

سلام
دست شما درد نکنه عسل جان
خوب توضیح دادید.مرسی
حالا من خودم روش بیشتر فکر میکنم بازم
اگه مشکلی پیش اومد مطرح میکنم.
ممنونم

elahe naz

پست توسط elahe naz » پنج‌شنبه 14 دی 1391, 7:45 pm

سلام.چرا نمیشه پیوست هاتون رو دید؟ ger من واقعا لازم دارم.
منم سوال شما رو دارم. khk: ولی بدون دیدن صورت سوال ک تو پیوسته ک نمیتونم بفهمم که جریان چیه nar
لطفا اونو یه جوریش کنین ک بشه دانلودش کرد یا همونجا دیدش... bale

قفل شده