پروژه ساخت مدل شبکه بر پایه OSI

سوالات خود را در زمینه های مختلف کامپیوتری از جمله برنامه نویسی، سخت افزار، سیستم عامل، شبکه، اینترنت و غیره را در این تالار درج کنید

مدیر انجمن: Parsian

قفل شده
Oxydow

پروژه ساخت مدل شبکه بر پایه OSI

پست توسط Oxydow » شنبه 23 اردیبهشت 1391, 9:00 pm

با سلام خدمت دوستان عزیز،

موضوع از این قرار هست که ما بیایم مدل مرجع OSI رو در نظر بگیریم و مدلی ارتقایافته یا پیشرفته تر همراه رفع نواقص مدلهای قبلی در صورت وجود نسبت به اون ایجاد کنیم. یعنی مدلی باشه که مثلا بروزتر و اصلاح شده تر باشه... حالا من دقیق نفهمیدم منظور استاد از طراحی مدل به لحاظ تئوریک هست یا پیاده سازی و اجرای اون تو ویندوز. چون اگه بخوایم بصورت عملی در موردش بحث کنیم پس احتمالا کار من تنها نیست و شاید یه تیم نرم افزاری تخصصی در زمینه شبکه نیاز داشته باشیم و احتمالا این ترم یعنی ترم آخر دچار مشکل شدم. انشالله در اولین فرصت میرم سوال کنم ببینم جزییات کار به چه صورت هست... حتما میدونید که مدل OSI هم صرفا یک رفرنس هست و در عمل قابل استفاده نیست و بجای اون از TCP/UDP استفاده میشه. من تا الان هرچی جستجو کردم تو مقالات اینترنتی حتی ده درصد هم نتونستم در مورد ساخت مدل شبکه اطلاعاتی بدست بیارم. آیا میشه یه مدل شبکه رو بیایم ایجاد کنیم وقتی اکثر سیستم های کامپیوتری هنوز دارند از همون مدل OSI که حتی برای سالهای آینده هم جوابگو هست استفاده میکنند و زیرمجموعه ای برای مدلهای TCP و UDP هم محسوب میشه. البته قبول دارم شاید ضعف هایی هم داشته باشه و بتونیم مدل رو ارتقا بدیم تا کاملا بهینه سازی بشه. ببینید الان گیج شدم چون نمیدونم از کجا باید شروع کرد و مراحل کار به چه صورت هست. البته این ترم استاد پروژه سوکت پروگرمینگ و ساخت برنامه ای برای مثال چت با زبان سی شارپ رو داده بودند ولی امروز که تو دانشگاه دیدمشون گفتند اون مورد رو اگه میتونی بزار کنار این یکی رو انجام بده تامین مالی هم نیاز داشته باشی انجام میدیم. باور کنید واقعا دچار استرس شدیدی شدم چون کلا بحث پیاده سازی رو من باهاش مشکل دارم و حتی تو این چندسالی هم که دانشگاه بودم نشد یه زبان برنامه نویسی رو کامل یاد بگیرم اما فکر نکنید علاقه ندارم متاسفانه مشکلات زیادی تو زندگی هست که مانع میشند.

البته من اطلاعاتم کم هست و تا اونجایی که میدونم حداقل به لحاظ عملی که فکر نکنم بشه شاید به لحاظ تئوریک بتونیم رو ساخت مدلهای پیشرفته تر مانور داد اما اگه واقعا فکر میکنید برخلاف تصور و بطور اصولی و آسان میتونیم یه مدل شبکه ایجاد کرد لطفا راهنماییم کنید و منابع و مراحل کافی رو در اختیارم بزارید واقعا ازتون ممنون میشم. ترم آخر هستم و فقط این پروژه و چند آزمایشگاه برام مونده خدای نکرده اگه یه مشکلی تو پروژه پیش بیاد که نتونم انجام بدم و حذف بشه یه ترم بخاطر فقط سه واحد عقب میوفتم + کلی هزینه و اتلاف وقت.

الان چندماه هست گذشته و هنوز من هیچگونه دید و ایده ای نسبت به طراحی مدل شبکه ندارم. کل اینترنت و کتاب شبکه تنن بام رو هم زیر و رو کردم. کلا همه جا بحث روی انواع مختلف پروتکل ها و لایه های مدل TCP و OSI هست ولی حتی یه مطلب هم در مورد طراحی خود مدل موجود نیست. نمیدونم چکار کنم زمان میره جلو و در نهایت باید این پروژه رو تحویل داد. دوستان حداقل منابعی رو در این مورد بهم معرفی کنید. انگلیسی هم باشه عیب نداره. این موضوع حتی یه نتیجه جستجو هم تو گوگل نداشت. بارها سرچ کردم Design/Make/Create Network Model ولی بی فایده بود حتی در مورد ساخت پروتکل هم زدم چون برای طراحی یه مدل شبکه باید پروتکل هاش رو ایجاد کنیم ولی در اون مورد هم حتی یک خط توضیح هم در دسترس نیست. البته در درجه اول لازم نیست حتما بحث پیاده سازی داشته باشیم همون به شکل تئوری هم بشه یه مقاله در موردش جمع کنیم کافی هست فعلا.

امیدوارم در نهایت این پروژه با موفقیت و به بهترین شکل ممکن انجام بشه.

منتظر نظرات و راهنماییتون هستم. لطفا هرکس در این مورد اطلاعاتی داره و میتونه کمکی باشه خواهش میکنم دریغ نکنه. انشالله بحث خوبی رو بتونیم اینجا داشته باشیم...

ممنون.

بازگشت به “مباحث متفرقه و سوالات کامپیوتری”