روشهای نوین مطالعه

این بخش مختص کسانی است که خود را برای کنکور آماده میکنند ( مشاوران این بخش از رتبه هایی برتر کنکور در سالهای گذشته هستند )

مدیر انجمن: rosa_127

آواتار کاربر
bahram_rad
کاربر معمولي
کاربر معمولي
محل اقامت: ایران عزیز
تماس:

Re: روشهای نوین مطالعه

پست توسط bahram_rad » دوشنبه 30 دی 1387, 12:44 am

دوستان همتون از سایتهای دیگه کپی کردین فکر نکنم تو این سایت کسی نباشه که نتونه سرچ کنه و مطالبی

که شما کپی کردین رو نیابه خواهش می کنم مطالب درست تر و مطالبی که تجربه خودتونه رو پست کنید و گرنه

این مطالب رو تو هر سایتی هست.

دوستان خوب من بهترین روش برای مطالعه روشی است که خودتون دوست دارین مثلا کسی دوست داره شب

مطالعه کنه خوب شب برای اون موثر و مفید خواهد بود من تجربه خودم رو میگم که این جوری شروع کردم

من بعد از اتمام کاردانی دیگه حوصله ای نه برای کار با کامپیوتر داشتم ونه حالی برای درس و کنکور سعی کردم

یک ماه کامل استراحت کنم بعد از یک ماه حدود ابان ماه شروع کردم دیدم حوصله ندارم بخونم حفظ کنم تمرین

حل کنم امدم به خودم قبولوندم چاره ای جز درس خوندن ندارم امدم از کتابهای مشق نوشتم از کل کتاب

سیستم عامل مقسمی مشق نوشتم. از اونجا استارت زده شد خدا را شکر شروع کردم و با اراده خوندم اگه

دوستان فقط به هدفی که می خوان فکر کنن به حرفها و صحبت های اطرافیان به اندازه یه پشه هم ارزش ندن

بخونن و توکل به خدا کنن که یاد خدا ارامش روح و قلب ما انسانهاست.
در دنیا چنان زندگی کنید که انگار هیچ وقت نخواهید مرد

سایت : جزوه و اموزش برای همه http://www.academy-foroughi.orq.ir

آواتار کاربر
Juggernaut
کاربر خوب
کاربر خوب
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست توسط Juggernaut » دوشنبه 30 دی 1387, 3:01 am

bahram_rad نوشته شده:دوستان همتون از سایتهای دیگه کپی کردین فکر نکنم تو این سایت کسی نباشه که نتونه سرچ کنه و مطالبی

که شما کپی کردین رو نیابه خواهش می کنم مطالب درست تر و مطالبی که تجربه خودتونه رو پست کنید و گرنه

این مطالب رو تو هر سایتی هست.
.
مطلب تاپیک در مورد روشهای نوین مطالعه هست و شیوه های علمی و جدید آن ، نه در مورد روشهای مطالعه شخصی...
.
ضمن اینکه آقا محسن مطالب رو خودشون تایپ کردن "خیلی هم زحمت کشیدن" ktb:
.
What`s done is done.
.

تا هستم اي رفيق نداني که کيستم------روزي سراغ وقت من آئي که نيستم

در آستان مرگ که زندان زندگيست--------تهمت به خويشتن نتوان زد که زيستم
.
میخوام بپرم ، سقوط آزاد... یه سقوط آزاد با چشم های بسته...
دعام کنید...برای وقتی که چشمام رو باز میکنم دعام کنید.میخوام از دوباره شروع کنم...از وقتی که مردم...از وقتی که دوباره متولد شدم...

آواتار کاربر
مهيار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
محل اقامت: هورا
تماس:

پست توسط مهيار » دوشنبه 30 دی 1387, 10:52 pm

كاملا با نظر juggernaut موافقم مطلب من بر گرفته از سايتي بود چون ديدم كه ميتونه به كار بياد ( به كار خودم كه اومد ) اينجا گذاشتمش . در ضمن ماله من كاملا كپي پيست بود و خودم اصلا زحمت تايپشو نكشيدم :mrgreen:
پيش از سحر تاريك است،اما تا كنون نشده که آفتاب طلوع نکند... به سحر اعتماد کنيد.

شکست وجود ندارد مگر در ذهن سازنده‌اش!
-------------------------------------------------------------------
بوي جوي موليان آيد همي
ياد يار مهربان آيد همي

ديگه آموي و درشتي هاي او
زير پايم پرنيان آيد همي
--------------------------------------------------------------------------
به سلامتي بچه هاي قديم که با ذغال واسه خودشون سيبيل ميذاشتن تا شبيه باباهاشون بشن نه بچه هاي الان که ابروهاشونو بر ميدارن تا شبيه مادراشون بشن

آواتار کاربر
PCman
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط PCman » پنج‌شنبه 3 بهمن 1387, 2:11 am

سلام آقا محسن
اول از همه به خاطر این کتاب فوق العاده از شما خیلی ممنون دستتون درد نکنه.
من کتاب آقای حبیب ا.. گلی رو سه چهار بار خوندم . اما اگه ممکنه در مورد طرح شبکه مغزی بیشتر توضیح بدین
با تشکر.
pcman

آواتار کاربر
Juggernaut
کاربر خوب
کاربر خوب
محل اقامت: اهواز
تماس:

پست توسط Juggernaut » پنج‌شنبه 3 بهمن 1387, 4:35 pm

PCman نوشته شده:سلام آقا محسن
اول از همه به خاطر این کتاب فوق العاده از شما خیلی ممنون دستتون درد نکنه.
من کتاب آقای حبیب ا.. گلی رو سه چهار بار خوندم . اما اگه ممکنه در مورد طرح شبکه مغزی بیشتر توضیح بدین
با تشکر.
pcman
.
آخرین پست محسن توی این تاپیک ماله یک سال و نیم پیشه...
.
What`s done is done.
.

تا هستم اي رفيق نداني که کيستم------روزي سراغ وقت من آئي که نيستم

در آستان مرگ که زندان زندگيست--------تهمت به خويشتن نتوان زد که زيستم
.
میخوام بپرم ، سقوط آزاد... یه سقوط آزاد با چشم های بسته...
دعام کنید...برای وقتی که چشمام رو باز میکنم دعام کنید.میخوام از دوباره شروع کنم...از وقتی که مردم...از وقتی که دوباره متولد شدم...

آواتار کاربر
PCman
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط PCman » جمعه 4 بهمن 1387, 12:59 am

خیلی ممنون دوست عزیز
این سوال مختص آقا محسن نبود
مهم نیست من جواب سولم رو خودم پیدا مکنم
موفق باشین.

آواتار کاربر
farshidshd
مشاور وِیژه
مشاور وِیژه
محل اقامت: My Heart
تماس:

پست توسط farshidshd » شنبه 5 بهمن 1387, 7:08 pm

کسل کننده ترین کتاب ها را چه طور بخوانیم

شما باید پس از هر صفحه یا هر ایده اصلی، به یادداشت های خود مراجعه کرده و جزئیات کمکی را به آنها اضافه کنید. بیشتر از یک صفحه بدون اینکه چیزی بنویسید و ثبت کنید نخوانید به طور مدام با خلاصه کردن متن در یادداشهای خود"به زبان خودتان" و نسبت به مطلب" واکنش" نشان دهید این عادت جدید خواندن و" عکس العمل" نشان دادن را در خود بهینه کنید ،برای فهمیدن بخوانید نه از برکردن ، بزودی خواهید دید که کسل کننده ترین کتاب ها جالب خواهند شد

=================

نسبت تقریبی خواندن وگوش کردن با جذب مطالب برای دانشجویان این گونه است که..

به ازاء هر واحد زمانی که صرف دریافت"خواندن وگوش دادن" می کنید دست کم دو واحد زمان صرف جذب کنید. به عبارت دقیق تر این بدان معناست که در برابر هر ساعتی که صرف خواندن یا حضور در کلاس درس می شود دست کم باید دو ساعت به نگارش مقاله یا به استفاده از کار برد اطلاعات حاصل به صورت های دیگر اختصاص یابد

=================

دانشجویان باید توجه داشته باشند که خود خواندن ، تنها خواندن نیست و باید...

دانشجویان باید توجه داشته باشند که خود خواندن تنها، خواندن نیست. باید از مطالبی که می خوانند"یادداشت و چکیده" بردارند. دانشجو چه باید بخواند؟ اگر خود را برای آزمایش آماده نمی کند می تواند به میل خود بخواند. باید کل هر فصل را بخواند و سپس در اجزاء آن سخت دقت کرد و بعد از این کار باید تنها مهترین بخشهای مهترین کتاب هارا بخواند که شاید اصلا نتوان خواندن نامید. این کار باید با کاغذ و قلم انجام گیرد. این مرحله خلاصه نویسی اظهار نظر و تحلیل منطقی است. در واقع، مثل نوشتن کتاب دیگری است ، یعنی کتاب نظر های انتقادی و شخصی دانشجو

=================

چگونه یاد گیری و یاد داری را سخت افزایش دهیم

درباره تمرین تکراری محض اصلی وجود دارد که اهمیت بسیار زیادی دارد: تکرار فعالانه بسیار سود مندتر از تکرارمنفعلانه است. هر گاه هدف ما از نخستین یاد گیری فهرستی اقلا این باشد که آنها را بی درنگ به یاد آوریم، برای تمرین و تکرار های بعدی دو راه وجود دارد می توان فهرست را دوباره خواند، این تکرار منفعلانه است. می توان پیش از آغاز فراموشی و بدون مراجعه به متن آن را به یاد آورد، این تکرار فعالانه است.معلوم شده است اگر خواندن و یاد داری در پی یکدیگر آیند ، یعنی خواننده پس از خواندن بکوشد مطالب را به یاد آورد، کارایی یاد گیری و یاد داری سخت افزایش می یابد

=================

آیا می توان 20برابر سریعتر از سرعت فعلی و با درک بهتر کتاب ها را خواند

سرعت مطالعه حد و مرزی ندارد. آیا این امر به شما کمکی می کند که بتوانید دو برابر سرعت کنونی خود مطالعه کنید؟ بیست برابر سریعتر و با درک بهتر چطور؟ اگر بنظر شما غیر ممکن می نماید چنین نیست. مغز انسان قادر است با سرعت ورق زدن مطالب را ببیند و بفهمد ، هستند کسانی که با این سرعت مطالعه می کنند. جان استوارت میل، تئودور روزولت و جان اف کندی از جمله افراد کثیری می باشند که تند خوان بوده اند. این افراد مطالعه کنندگان استثنایی نامیده می شوند، یعنی افرادی که خیلی سریع و با درک عالی مطالعه می کنند.خواندن مهارتی است که به سن، حرفه،"ارث یاهوش"بستگی ندارد

کد: انتخاب همه

دانشجوی ارشد نرم افزار

آواتار کاربر
bahram_rad
کاربر معمولي
کاربر معمولي
محل اقامت: ایران عزیز
تماس:

پست توسط bahram_rad » دوشنبه 7 بهمن 1387, 12:20 pm

دانستنی‌های كنكور و دانشگاه

سرعت يادگيری ( درس آسان)

فراگير معمولاً انتظار دارد با همان سرعت پيشروی در درس‌های آسان، در درس‌های دشوار نيز پيش تازد و اگر نتواند، خود را سرزنش می‌كند يا از كمبود توان خود می‌نالد.

ميان پيش‌رفت در درس‌های آسان و سخت تفاوتی بنيادی هست.

ويژگی درس آسان اين است كه درك آن دشوار نيست. مسئله يادگيری عبارت است از: جذب، سازماندهی و كاربرد. در اين احوال پيشروی به نحو محسوسی تند است. و اين امر موجب اطمينان می‌شود.

سرعت يادگيری (درس دشوار)

دريافت درس دشوار يا بخش‌های دشوار درس، به سبب پيچيدگی به كوشش انديشه نياز دارد. روند جذب، كند و تدريجی است. فراگير كه مرتباً در فكر يادگيری تمام كتاب است، از عدم پيشرفت ظاهری خود، نا اميد می‌شود.

در اين درس‌ها شتاب باعث ابهام، سطحی بودن و افزايش آشفتگی انديشه می‌شود. در حالی كه كمال مطلوب عبارت است از دقت و روشنی انديشه.

در اين حال اگر چه سرعت يادگيری كند است ولی پيشرفت يادگيری، بيشتر است.

در درس‌های دشوار با خونسردی و تأمل و بدون توجه به زمان برخورد كنيد.

روش خواندن كتاب

يكی از عادت‌هايی كه در مدرسه كسب می‌شود و بعد ها بايد اصلاح شود اين است كه از فصل اول كتاب تا پايان كتاب همه جزئيات با دقت خوانده می‌شود. ولی كتاب‌های گوناگون را بايد با روش‌های گوناگون خواند. تفاوت ميان كتاب‌هايی كه بايد از آغاز تا پايان خواند (مانند رمان) و كتاب‌های مرجع (مانند فرهنگ لغت) بر همه آشكار است.

بايد توجه داشت كه با بسياری از كتاب‌ها (مانند كتاب‌های درسی) بايد مانند كتاب‌های مرجع برخورد كرد.

درانتخاب نوع و تعداد دفعات خواندن يك مطلب درسی، اهميت آن مطلب و ميزان سختی و آسانی آن را در نظر بگيريد.

چشم خوانی

از ديگر عادت‌های خواندن كه در سالهای نخستين كسب شده‌اند و در سالهای بعد نياز به اصلاح دارند. آموزش بلند خوانی به كودكان يكی از اين عادت‌هاست كه موجب تقويت بلند خوانی و زير لب خوانی می‌شود.

اين عادت را به چشم‌خوانی تبديل كنيد. زيرا زير لب خوانی از سرعت خواندن می‌كاهد.

تند خوانی را بايد از خواندن غير دقيق و كاهلانه تميز داد.

رؤيايی شدن

يكی از موانع بسيار متداول يادگيری، رؤيائی شدن يا در خود فرو رفتن است. در اين حالت، فراگير ناگهان از مدار ارتباط كلاس يا درس خارج می‌شود و در حالت رؤيائی در خود فرو می‌رود. و علی رغم حضور فيزيكی از محيط درس دور می‌شود. عدم جذابيت موضوع درس عامل اصلی در خود فرو رفتن فراگير است.

تلاش كنيد به تدريج با موضوع درس انس بگيريد و به آن علاقه و رغبت پيدا كنيد تا مطالعه برايتان لذت بخش شود.

چراغ مطالعه

نور مستقيم به چشم آسيب می‌رساند.

از بكار بردن چراغ مطالعه هنگام درس خواندن پرهيز كنيد.
در دنیا چنان زندگی کنید که انگار هیچ وقت نخواهید مرد

سایت : جزوه و اموزش برای همه http://www.academy-foroughi.orq.ir

آواتار کاربر
farshidshd
مشاور وِیژه
مشاور وِیژه
محل اقامت: My Heart
تماس:

پست توسط farshidshd » جمعه 25 بهمن 1387, 6:54 pm

روش 3 هفته ای «طرح جامع برنامه ریزی تحصیلی»

همین جا این اطمینان را به شما بدهم هرگاه از این شیوه برنامه ریزی استفاده کنید نه تنها از درس و کتاب خسته نخواهید شد ، بلکه اشتیاق شما دو چندان خواهد شد . اینک سعی می کنم این شیوه را به بیان خیلی ساده برای شما بازگو کنم .

هفته اول برنامه ریزی تحصیلی ; در این هفته شما برنامه ریزی نمی کنید ، بلکه وقتی درس مورد نظر خود را مطالعه کردید ساعتی که این درس را مطالعه کردید یادداشت می کنید ، بدین ترتیب شما خواهید توانست ساعات مطالعاتی خود را در طول روز مشخص سازید .

هفته دوم برنامه ریزی تحصیلی ; در این هفته شما باید فقط برای یک روز برنامه ریزی کنید . یعنی در هر روز برای فردای آن روز برنامه ریزی نمایید و اگر نتوانستید به آن عمل کنید ، علت عمل نکردن خود را بنویسید .

هفته سوم برنامه ریزی تحصیلی ; از این هفته به باید از اول هفته برای کل هفته با توجه به موارد فوق برنامه ریزی کنید .
یک نمودار پیشرفت تحصیلی برای خود تهیه کنید ، بدین صورت که مشخص باشد در طول یک هفته یا درس بخصوص مثلا حسابان را چند ساعت مطالعه کرده اید و با توجه به پیشرفت یا عقب ماندگی در دروس مختلف برنامه ریزی هفته های بعدی را تغییر دهید .
حتما شما نیز با من همداستان خواهید شد اگر بگویم ابتدا باید دروس پایه ای «مثل ریاضیات» خود را تقویت کنید ، البته این گفته من مورد تایید کسانی است که داوطلب رشته های ریاضی و فنی و علوم تجربی باشند . بعد از تهیه نمودار پیشرفت درسی روزانه و هفتگی برای خود می توانید نمودار پیشرفت ماهانه تهیه کنید .
قبل از آنکه وارد بحث اصلی مان شویم ، یک توصیه مهم به شما دانش آموز مستعد لازم به ذکر است و آن اینکه شاید از گوشه و کنار به شما بگویند وارد شدن به دانشگاه چندان مهم نیست ، آینده دانشگاه رفتن چیزی جز بیکاری نیست و ... و این جملات ممکن است انگیزه شما را به مطالعه و یادگیری شدیدا کاهش دهد . ولی من اعتقاد دارم آینده باز است ، یعنی از قبل تعیین شده نیست . امکاناتی که در آینده نهفته اند بی شمارند . وقتی می گویم «این وظیفه ماست که نسبت به آینده خوشبین باشیم» این امر نه تنها ناظر به باز بودن آینده است بلکه در برگیرنده چیزی است که همه ما از رهگذر هر آنچه انجام می دهیم ، بدان ارزانی داریم . پس وظیفه ماست که فال بد نزنیم بلکه در عوض برای ایجاد یک دنیای بهتر تلاش کنیم . به امید اینکه ایرانی آباد ، آزاد و مستقل داشته باشیم و روزی برسد که شاهد تولید علم در کشورمان باشیم .

کد: انتخاب همه

دانشجوی ارشد نرم افزار

Sina-S
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط Sina-S » شنبه 15 فروردین 1388, 10:34 pm

با سلام

2 سایت برای برنامه ریزی کنکوری شامل مطالب و دریافت کتاب :

http://www.studentvisa.ir

http://www.barnamehkonkoor.com

آواتار کاربر
mahboob
کاربر ساده
کاربر ساده
محل اقامت: همین جا کره ی خاکی

پست توسط mahboob » چهارشنبه 9 اردیبهشت 1388, 1:05 am

farshidshd اقا
روش سه هفته ای تکراری بود تو همین سایت ممنون که به فکرمون هستی اما بقول یکی از دوستان قبلش نگاه دقیق تری به سایت داشته باش.
موفق باشی.
اگر تنهاترین تنها شوم بازهم خدا هست.او جانشین تمام نداشته های من است.

marziyehkochooloo
کاربر معمولي
کاربر معمولي

پست توسط marziyehkochooloo » یک‌شنبه 8 فروردین 1389, 8:32 pm

من تازه این مطالبو خوندم واقعاً محسن عزیز لطف کردن در حق ماها واقعاً آموزنده بود دستش درد نکنه انشالله خدا همه جوره در تمامی مراحل زندگی یارو یاورش باشه yes:
من که تصمیم دارم از حالا این جوری درس بخونم ktb: go:

amirghavam

پست توسط amirghavam » یک‌شنبه 7 شهریور 1389, 7:57 am

با سلام
اگه میخواهید واقعا رتبه تاپ درکنکور بیاورید.حتما وبلاگ من رو بازدید کنید
http://konkooreasan.blogfa.com.با استفاده از این تکنیک هاست.که خیلی ها رتبه2.3رقمی میاورند.برای سوالات بیشتر با شماره من09132431358تماس بگیرید یا به anamina@ymail.comمیل بزنید

زهـــــرا
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: wonderland

پست توسط زهـــــرا » سه‌شنبه 23 شهریور 1389, 2:15 pm

واقعا[color=#00ممنون خیلی مفید بود.
بازم ممنون0080][/color]

shayda
کاربر معمولي
کاربر معمولي

پست توسط shayda » دوشنبه 7 شهریور 1390, 1:08 am

سلام
من می خوام برا کنکور کارشناسی ناپیوسته سراسری 91 بخونم
اگه ممکنه یه برنامه درسی بهم بدین
خواهش میکنم راهنماییم کنید
ممنون
و همچنین برای کنکور کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی لطفا کمکم کنید. rooz cuf: krn: ger

قفل شده