قدرت کلمات: تاثیر الفاظ منفی بر سلامتی

بحث در مورد مسائل روانشناسی
قفل شده
آواتار کاربر
shokrollahi_kh
کاربر معمولي
کاربر معمولي
محل اقامت: اصفهان
تماس:

قدرت کلمات: تاثیر الفاظ منفی بر سلامتی

پست توسط shokrollahi_kh » چهارشنبه 7 مهر 1389, 8:03 pm

گفتگوی مثبت با خود رمز مقابله با الفاظ منفی درمورد خودتان است.

کاملاً ثابت شده است که کلمات هم قدرت دارند و همه ما از تاثیر کلمات منفی بر افکار و اعمالمان آگاه هستیم اما همین الفاظ و کلمات منفی می توانند بر سلامت ما هم تاثیر بد بگذارند مگر اینکه شروع کنیم وقتی می خواهیم درمورد خودمان حرف بزنیم از الفاظ و کلمات مثبت استفاده کنیم.

این کلمات منفی می توانند کاملاً وضعیت سلامتی، زندگی و دیدگاه شما را تغییر دهند. کافی است احساساتتان و این قدرت منفی با آن کلمات منفی ادغام شوند تا ببینید که چه فاجعه ای به بار می آورند! بله می توانند کاملاً سلامتی شما را به خطر بیندازند.

آشیل، نمایشنامه نویس یونان باستان، نوشته است، "کلمات پزشک ذهن بیمارهستند."

من هر روز سعی می کنم با بیمارانم درمورد تاثیر کلام مثبت بر وضعیت سلامتی و زندگیشان صحبت کنم. آیا تابه حال توجه کرده اید که کلمات چطور می توانند بر زندگی شما تاثیر بگذارند؟ کلماتی که بر زبان می آورید یا می شنوید چه معنا و مفهومی برایتان دارند؟ و از اینها مهمتر، کلماتی که درمورد خودتان استفاده می کنیم چه تاثیری بر شما دارند؟

نقل قول های معروف

کلمات قدرت شفا، ویرانی و تغییر دنیای شما را دارند. جملات معروف زیر را خوب بخوانید و ببینید چطور این جملات توانستند دنیا را عوض کنند.

"من یک رویا دارم.."

"حقیقت این بر ما آشکار است: همه انسان ها یکسان خلق شده اند."

"چهار قرن و هفت سال پیش، پدران ما ملتی را به وجود آوردند که آبستن آزادی بود و بر این اصل تکیه می کرد که همه انسانها برابر خلق شده اند."

"تنها چیزی که باید از آن ترسید، خودِ ترس است."

"اگر دروغی بگویید که به اندازه کافی بزرگ باشد و به اندازه کافی هم آنرا تکرار کنید، همه باور می کنند، حتی خودتان."

کلمات قدرت دارند: گفتگو با خود برای موفقیت

باقدرت ترین کلمات آنهایی هستند که هر روز با خودتان تکرار می کنید. منظور آن گفتگویی است که در طول روز با خودتان دارید. آیا تا به حال دقت کرده اید که چطور با خودتان حرف می زنید؟ من متوجه شده ام که مردم حرفهایی را به خودشان می زنند که هیچوقت به کس دیگری نخواهند زد. حرفهایی مثل، "من چاقم" یا "برای انجام اینکار به اندازه کافی باهوش نیستم". خیلی کم پیش می آید که از خودشان پیش خود تعریف کنند—همه ما سخت گیرترین منتقد خودمان هستیم.

کلمات قدرتمندند و تاثیر چشمگیری روی سلامت ما دارند. آیا تابه حال شنیده اید که بگویید، "من وقت برای ورزش کردن ندارم" یا " فقط یک کلمه که کاری نمی کند". آیا معمولاً می گویید "خسته ام" یا "استرس دارم"؟ کلماتی مثل این همان احساس را در شما ایجاد می کند. این احساسات موجب رفتارهایی از طرف شما می شود که این احساسات منعکس می کند و بعد موجب تقویت این حس در شما می شود.

اگر بگویید که خسته هستید، آنوقت کم کم احساس می کنید که خسته هستید. حس خسته بودن موجب رفتارهای کند از طرف شما می شود که به جای ایجاد انرژی، خستگی را در شما ایجاد خواهد کرد. چیزی که روی آن تمرکز می کنید، در شما رشد می کند. اگر بگویید که سالم نیستید، کم کم مشکلات جسمی پیدا می کنید و دنبال آن رفتارهایی که این وضعیت را نشان می دهد در شما ایجاد می شود.

کلمات قدرت دارند: با کلمات خوب برای سلامتتان برنامه ریزی کنید

کلماتی که استفاده می کنید مثل کدهای کامپیوتری می مانند که نرم افزار ذهن شما می شوند. شما با کلماتی که ادا می کنید مغزتان را برنامه ریزی می کنید. اگر از نتایجی که در زندگی می گیرید رضایت ندارید، باید برنامه ریزی نرم افزار ذهنتان را تغییر دهید. البته کشتن ویروس های این برنامه زمان می برد اما هدف این است که هوشیارانه تصمیم بگیرید که چه می خواهید، از کلمات و افکار متناسب با آن هدف استفاده کنید و بعد رفتارتان را هم از روی آن افکار دنبال کنید.

بعنوان مثال، اگر می خواهید لاغر شوید، باید اول کلماتی که استفاده می کنید را تغییر دهید. گفتن "من چاقم" را دیگر کنار بگذارید. آن کلمات را با "من از اینکه دارم لاغر می شوم خیلی لذت می برم" یا "خیلی خوشحالم که دارم به وزن سلامتی ام می رسم". مکالماتی که در ذهنتان درمورد ورزش و تغذیه می شود را هم باید تغییر دهید.

کلمات قدرت دارند: سالم حرف بزنید-سالم فکر کنید

با خودتان مثبت حرف بزنید تا افکارتان هم مثبت شود. با خودتان فکر کنید، "افراد سالم به جای کیک شکلاتی سبزیجات می خورند" و "افراد لاغر بیشتر روزهای طول هفته را ورزش می کنند پس من هم از همین امروز به باشگاه می روم". همه افکاری را که با این هدف تناقض دارد را دور بریزید و افکاری را وارد ذهنتان کنید که رفتارهایی سالم در شما ایجاد کند. خودتان را فردی سالم بدانید و کلماتی سالم درمورد خودتان به زبان بیاورید و بعد رفتارهایی سالم در شما ایجاد خواهد شد.

باور کنید که کلمات واقعاً قدرت دارند.....
هفت شهر عشق را عطار گشت
ما هنوز اندر خم يك كوچه ايم