سوالی درباره پایگاه داده ها

سوالات خود را در زمینه های مختلف کامپیوتری از جمله برنامه نویسی، سخت افزار، سیستم عامل، شبکه، اینترنت و غیره را در این تالار درج کنید

مدیر انجمن: Parsian

قفل شده
bahoosh

سوالی درباره پایگاه داده ها

پست توسط bahoosh » شنبه 24 مرداد 1388, 12:17 pm

سلام
من می خوام زبان برنامه نویسی c#.NET رو شروع کنم به یاد گرفتن .می خوام در کناری پایگاه هم بخونم به نظر شما sql یا sql serverاصلا این ها با هم چه فرقی دارند؟
اگه ممکنه یه کتاب هم معرفی کنید؟
با تشکر از شما دوست عزیز ktb:

آواتار کاربر
مهيار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
محل اقامت: هورا
تماس:

Re: سوالی درباره پایگاه داده ها

پست توسط مهيار » شنبه 24 مرداد 1388, 3:28 pm

bahoosh نوشته شده:سلام
من می خوام زبان برنامه نویسی c#.NET رو شروع کنم به یاد گرفتن .می خوام در کناری پایگاه هم بخونم به نظر شما sql یا sql serverاصلا این ها با هم چه فرقی دارند؟
در مورد فرقش یه چیزهای شنیدم ولی یادم نیست اما مطمئنم که با هم فرق دارند . فکر کنم sql یه زبان برنامه نویسی بوده( یا هستشو نمیدونم ) که استرینگهایی که امروز تو sql server مینویسی برگرفته از همون زبانه . اینارو استاد دوره کاردانیمون بهمون گفت و البته من علاقه مند شدم به sql server و رفتم دنبالش . لازمه بدونی که بازار طراحی و پیاده سازی دیتابیس و حتی پشتیبانی از دیتابیس از کار برنامه نویسی پر درآمد تر bil: . الان یه دیتا بیس کار حرفه ای ساعتی 12 هزار تومان واسه کار روی دیتابیس پایه حقوقشه ( البته تهران , مشهد هم من یه مدت دنبالش بودم بین 8 تا 10 تومنه جاهای دیگرو نمیدونم ) .
واسه کتاب هم منبع خیلی زیاده اما بهترین منبع همون msdn خودمونه . دنبال کتاب فارسی نرو که ترجمه هاش اصلا قوی و مناسب نیست و بدردت نمیخوره . من یه سری ebook واست میذارم خودم از همینا استفاده میکنم . هر چی بخوای توش هست

http://rs436.rapidshare.com/files/18412 ... 179546.rar
پيش از سحر تاريك است،اما تا كنون نشده که آفتاب طلوع نکند... به سحر اعتماد کنيد.

شکست وجود ندارد مگر در ذهن سازنده‌اش!
-------------------------------------------------------------------
بوي جوي موليان آيد همي
ياد يار مهربان آيد همي

ديگه آموي و درشتي هاي او
زير پايم پرنيان آيد همي
--------------------------------------------------------------------------
به سلامتي بچه هاي قديم که با ذغال واسه خودشون سيبيل ميذاشتن تا شبيه باباهاشون بشن نه بچه هاي الان که ابروهاشونو بر ميدارن تا شبيه مادراشون بشن

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » شنبه 24 مرداد 1388, 4:48 pm

bahoosh نوشته شده:سلام
سلام
ای بابا khk:
اینم از اون دسته سوالاته که میگن به نظر شما فلان زبان برنامه نویسی بهتره یا اون یکی!!!!!
دوستان عزیز دانشجوی کامپیوتر یا احیانا رشته ای دیگه بذار اول کار یه چیز خدمت شما عرض کنم تا قضیه قدری براتون روشن بشه:

شما باید اول بدونید که چه کاری میخوای انجام بدی .برای مثال اسب و قاطر هر دو از یک خانواده اند اما هر کدوموشون یک مزایا و محاسن خاص خودشون رو دارند و هیچ کدوم کار اون یکی رو نمیتونه همون طور انجام بده.و اینکه بگیم کدام بهتره حرف بی معنی است.یکی قدرت انعطاف و هماهنگی زیاد و ... یکی قابلیت ذخیره حجم اطلاعات زیاد و....
برای هر کار ابزار مناسب باید انتخاب بشه، وگرنه دردسر ایجاد میشه حتی توی ایران که ما پولی بابت لایسنس نرم افزار نمی دیم.

دوست من توجه داشته باشین که انتخاب خیلی از برنامه نویسان خلاصه شده در : Oracle, MySQL و MS SQL Server . البته هسته هر سه زبان SQL هست، لذا SQL رو حتما یاد بگیر که هم بدرد دنیات میخوره هم آخرت. yes:

هر سه تا ديتابيسی که در بالا ذکر شدن قوي هستند و خيلي جاها امتحانشونو پس دادن، مثلا گوگل با اين هم داده MySQL رو به كار گرفته و مايكروسافت در پروژه هاش از SQL Server استفاده ميكنه.از طرفی هم Oracle لقب بنز دیتابیس در بین برنامه نویسان رو داره!! :mrgreen: و برای پروژه های بزرگ و تیمی استفاده میشه و کار کردن باهاش قدری مشکلتر از اون 2تاست. همانطوری هم که قبلا گفتم براي كار با هر سه این پایگاه داده بايد زبان ديتاي SQL رو هم بلد باشيد.
و اما به دليل تجاري بودن SQL Server (كه البته براي ما ايراني ها مفهمومي نداره!!!) در كليه مسابقات آزاد بين المللي پروژه ها به وسيله MySQL اجرا ميشن.
این ها همه سیستم های بانک اطلاعاتی هستند و هدف شون برنامه نویسی یا تولید Application نیست پس فایل exe را فراموش کنید.

به نظر بنده دستورات SQL که بسیار هم آسان هستند رو یاد بگیرید. SQL واقعا زبان برنامه نویسی نیست و یک نرم افزار است.
با 64 مگ رم روی یه پنتیوم معمولی هم نصب میشه و توجه داشته باش که Server SQL فقط محدود به ویندوز است.
یه چیز دیگه sql server توی حجم های بالا سرعتش نسبتا افت میکنه برعکس اراکل.

نمیشه با قاطعیت گفت کدوم بهتره ولی من به شما پیشنهاد میکنم سیستم عامل خود را به XP-S2 به بالا ارتقا دهید و sql server2005 استفاده کنید چون 90% پروژه ها براحتی با این ترکیب نرم افزاری انجام میشه مگراینکه یک پروژه واقعا عظیم و تیمی باشه که اونوقت فقط اراکل هست که باید به دادت برسه(البته پارادکس هم مالیه هان :wink: )

راستی در مورد کتاب و از این جور چیزها من زیاد اعتقادی بشون ندارم چون خودشون به اندازه کافی help دارند و اینکه من معتقدم فقط کار عملی و استفاده از تجربه دیگران بهترین راه یادگیریه
البته گاهی برای یه سری نکته بد هم نیست نگاهی گذرا به کتاب و مقاله انداخت.
ولی حالا که پرسیدی باشه این فایل بد نیست نگاهی بش بندار: :wink:
http://www.vestasoft.ir/Catalog/Ostadyar.pdf

موفق باشی bil:

آواتار کاربر
مهيار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
محل اقامت: هورا
تماس:

پست توسط مهيار » شنبه 24 مرداد 1388, 11:38 pm

اینم یه منبع فارسی

http://www.mediafire.com/download.php?kljftidxydy

خودم یه نگاه به سر فصل هاش کردم و گذرا مروری کردم مطالبشو به نظرم بد نیست اول اینو بخونی بعد اون یکی رو ( البته 2005 ) . از 2005 هم شروع کنی به نظرم بهتره .

موفق باشی
پيش از سحر تاريك است،اما تا كنون نشده که آفتاب طلوع نکند... به سحر اعتماد کنيد.

شکست وجود ندارد مگر در ذهن سازنده‌اش!
-------------------------------------------------------------------
بوي جوي موليان آيد همي
ياد يار مهربان آيد همي

ديگه آموي و درشتي هاي او
زير پايم پرنيان آيد همي
--------------------------------------------------------------------------
به سلامتي بچه هاي قديم که با ذغال واسه خودشون سيبيل ميذاشتن تا شبيه باباهاشون بشن نه بچه هاي الان که ابروهاشونو بر ميدارن تا شبيه مادراشون بشن

آواتار کاربر
SJJ
مشاور وِیژه
مشاور وِیژه

پست توسط SJJ » دوشنبه 26 مرداد 1388, 9:53 pm

sql یا sql serverاصلا این ها با هم چه فرقی دارند؟
همونطور که دوستان گفتن ، SQL یک زبان استاندارد برای کار با پایگاه داده ست (البته بعضی جاها گفته شده که SQL زبان هم به حساب نمیاد و فقط یه استاندارده) و SQL Server نرم افزاریه که زبان SQL رو می شه توش اجرا کرد.
این سوال مثل این می مونه که بگیم مثلا #C با Visual Studio چه فرقی داره ! khk:

فایل زیر (جزوه دیتابیس دانشگاه زنجان ، استاد محمد پور) شامل معرفی SQL Server 2005 ، معرفی زبان SQL ، انواع دستور های SQL با مثال و نهایتا کار با Stored Procedure ها هستش.مباحث خیلی خلاصه و مفید و کامل گفته شده و برای شروع هم خوبه.
(مبحث Transaction ها هم تو این جزوه بود که آپلود نکردم ، اگه از دوستان کسی خواست بگه تا بزارم)

http://sjj.parsaspace.com/Docs/Database.rar

موفق باشید. bil:

قفل شده

بازگشت به “مباحث متفرقه و سوالات کامپیوتری”