تاپیک ویژه کنکور کارشناسی ارشد سال 90 / مهندسی کامپیوتر و IT

در این قسمت میتونید به بحث در مورد کنکور کارشناسی ارشد بپردازید

مدیر انجمن: rosa_127

قفل شده

شما به کدام گرایش بیشتر علاقه دارید ؟

معماری کامپیوتر
2
4%
هوش مصنوعی
11
24%
نرم افزار کامپیوتر
17
37%
الگوریتم و محاسبات
1
2%
علوم کامپیوتر
0
بدون رأی
فناوری اطلاعات ( IT )
15
33%

مجموع رأی ها: 46

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

Re: تاپیک ویژه کنکور کارشناسی ارشد سال 90 / مهندسی کامپیوتر

پست توسط mojtabapc » یک‌شنبه 23 خرداد 1389, 9:19 pm

karaj_shabgard نوشته شده:میرسیم به درس پایگاه داده ها
قبل از هر چیزی من 2نکته یادم اومد وباید بگم
یکسری از دوستان گفته بودند که کتاب رانکوهی گنگ هستش همین حرف رو نسبت به کتاب مدار پوران هم زده بودن
قابل توجه عزیزان این که چندتا از تستای پایگاه امسال از تمرینای کلاسی آقای روحانی بوده و دوست من که میگفت من اصلا نمیدونستم پایگه چیه این درس رو خوب زدم
به علاوه از تمرینای کتاب CLRS تو درسای طراحی الگوریتم و ساختمان داده ها هم سوال اومده

منابع واسه این درس:
پوران پژوهش+رانکوهی
البته کتابای سیلبرشاتس-دیت(علیخانزاده)-حق جو هم واسه این درس بد نیست
درس پایگاه داده که معمولاً به عنوان زنگ تفریح کنکور ارشد محسوب میشه!
من نظرم اینه خیلی بخواین خودتونو اذیت کنید برین کتاب دکتر مصطفی حق جو رو در کنار کتاب مقسمی بخونید.

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » یک‌شنبه 23 خرداد 1389, 9:21 pm

karaj_shabgard نوشته شده:و در آخر می رسیم به ریاضیات
من واسه این دروس فقط 1 منبع و اونم مهمترین رو پیشنهاد میکنم

1.ریاضیات مهندسی:
پارسه

2. آمار
پارسه(طورانی)

3.محاسبات عددی
آنالیز عددی پوران پژوهش(مجید امیر فخریان)

4.ساختمان های گسسته
پوران پژوهش(هادی یوسفی)این کتاب محشره yes:

در آخر هم 1 نکته ی پایانی بگم دیگه زحمت رو کم کنم
اونم اینکه دوستم با این درصدای دروس مشترک و دروس تخصصی هوش که 23 زده تونسته رتبه ی 2 هوش رو هم بیاره که میگفت میخوام برم هوش(فقط تستای الگوریتم هوش رو زده)
این درس ریاضی مهندسی خیلی وحشتناکه حواستون باشه!
منم نظرم همون کتاب پارسه هست (دکتر محمدصادق معتقدی)
اصلاً میخواین این درس و بیخیال شیم! (شوخی کردم حالا تلاش رو باید کرد باقیش با خدا و طراحان محترم)

در مورد آمار هم پارسه کتابش خیلی خوبه( مهندس طورانی)
اما بد نیست کتاب آمار و احتمالات مهندسی دکتر نادر نعمت الهی رو هم یه نگاهی بکنی.
راستی بعضی از دوستان درسخون کتاب امار و احتمالات دکتر نیکوکار رو خیلی تعریف میدادند و میگفتند تست زیاد داره ولی خب خوندن کتابای نیکوکار حوصله میخوان!

محاسبات عددی: نظر شخصی من کتاب محاسبات عددی دکتر قلی زاده هست ولاغیر
توی این درس باید مراقب فرمولها باشید!

ساختمانهای گسسته: این هم که خودت دیگه گفتی محشره.

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » یک‌شنبه 23 خرداد 1389, 9:23 pm

karaj_shabgard نوشته شده:خوب دیگه بچه ها امروز زیادی حرف زدم و سرتون رو درد آوردم
اینم پست آخر
هر کدوم ار دوستان هم(مخصوصا مجتبی جان bil: ) اگر انتقاد یا پیشنهادی راجع به منابع دارند بنده با آغوش باز استقبال می کنم tof:

با آرزوی موفقیت بچه های سایت کارشناسی تو کارشناسی ارشد......

پیش بسوی ارشد 90 yes: bil: yes:
پس جناب امیر شعبان رتبه 2 نرم افزار و 2 هوش مصنوعی رو با درصدهای زیر کسب کردند:
دروس مشترک: 78
دروس تخصصی نرم افزار: 63
دروس تخصصی هوش: 23

راستی آقا امیر زبان و ریاضی رو چطور زدند؟ و برای انتخاب رشته کدوم دانشگاه رو برای هوش انتخاب کرده؟
بازم مرسی از لطفت بزن بریم ووووووویژ

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » دوشنبه 24 خرداد 1389, 10:34 pm

امكان برگزاري آزمون ارشد به‌صورت 2 يا 3 بار در سال

دكترحسين نادري‌منش، در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، افزود: درمقطع كارشناسي ارشد بحث اين است كه نوع امتحان را دو مرحله‌اي كنيم و در واقع يك امتحان برگزار شود و بيش از ظرفيت به دانشگاه‌ها اعلام شود تا دانشگاه‌ها پس از بررسي و مصاحبه پذيرش دانشجو داشته باشند.

وي درادامه با بيان‌اينكه با دو مرحله‌اي شدن آزمون كارشناسي ارشد دانشگاهها نيز حق انتخاب در چهارچوب بهترين‌ها را خواهند داشت، گفت: درحال حاضر دربرخي رشته‌هاي خاص مقطع كارشناسي ارشد آزمون به صورت دو مرحله‌اي است، بدين نحو كه بيش از دو يا سه برابر ظرفيت به دانشگاه‌ها معرفي و پس از انجام مصاحبه پذيرش انجام مي‌شود.

با لحاظ تغييرات در آزمون ارشد، آزمون به صورت دو يا سه بار در سال برگزار مي‌شود

معاون آموزشي وزير‌علوم با اشاره به مشكل برگزاري آزمون كارشناسي ارشد به صورت دو مرحله‌اي، گفت: برگزاري آزمون به شيوه ذكرشده نيازمند زمان مناسب و بيشتر است.

وي در ادامه اظهاركرد: برگزاري آزمون ارشد به صورت دو مرحله‌اي درحال بررسي و ارزيابي است و با لحاظ بحث آمايش سرزمين اين موضوع به بهترين شيوه اجرايي مي‌شود.

نادري‌منش عنوان كرد: با لحاظ تغييرات مدنظر در آزمون كارشناسي ارشد، آزمون مي‌تواند به صورت دو يا سه بار در سال برگزار شود.

------------------
در صورتی که خبر جدیدتری در این مورد بدستم رسید در همین تاپیک برای دوستان اطلاع رسانی می کنم.

آواتار کاربر
kanan
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: تبريز شهر اولين ها

پست توسط kanan » دوشنبه 7 تیر 1389, 7:21 pm

با سلام
دوستان به منابعي كه دوستان معرفي كردن در مورد نظريه زبان همه خوبن اما به نظر من باز هم ميگم به نظر من بهترين كتاب براي اين درس مال ابراهيم اكبري هست
زندگي را مثل پيازي ديدم كه هر ورقشو باز كردم
اشك منو درآورد!!

خدا بگم چيكارت نكنه اون كسي كه منو معتاد سريال فرار از زندان كردي

گفتگو آنلاين اعضا انجمن
http://www.tinychat.com/6kclp

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

Re: تاپیک ویژه کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر و IT

پست توسط mojtabapc » پنج‌شنبه 10 تیر 1389, 4:21 pm

بخاطر دوستان آی تی کار عنوان تاپیک تغییر کرد !
پس شد " تاپیک ویژه کنکور کارشناسی ارشد کامپیوتر و IT "
با تشکر از حسن توجه دوستان به همه چیز...

سعی می کنیم در چند روز آینده منابع و سرفصل های IT رو هم در همین تاپیک قرار بدیم..

آواتار کاربر
Milo
کاربر خوب
کاربر خوب
محل اقامت: ایران
تماس:

پست توسط Milo » جمعه 11 تیر 1389, 6:38 pm

دوست جان ها کسی دفترچه انتخاب رشته امسال رو داره ؟ من اون موقع دانلودش کرده بودم از سایت سنجش ولی الان گمش کردم khk: میشه هر کی داره بزاره اینجا ؟ ممنون از لطف همگی bil:
تو رفتی و من آهسته پشت سرت گفتم نرو ... تصویر

آواتار کاربر
eli
مدیر نمونه سایت کارشناسی
مدیر نمونه سایت کارشناسی

پست توسط eli » جمعه 11 تیر 1389, 8:40 pm

Milo نوشته شده:دوست جان ها کسی دفترچه انتخاب رشته امسال رو داره ؟ من اون موقع دانلودش کرده بودم از سایت سنجش ولی الان گمش کردم khk: میشه هر کی داره بزاره اینجا ؟ ممنون از لطف همگی bil:
دفترچه فنی و مهندسی رو برات گذاشتم bil:
پیوست‌ها
ARSHD-2-1389-FINAL-fanni.zip
(1.21 MIB) 438 مرتبه دانلود شده
در قفس کـــــــــه باشی دیگر شیـــــــــر یا قنـــــــــاری بودنت مهم نیســـــــــت.

آزادی یـــــــــک دنیـــــــــاست پراز حرفـــــــــای نگفتـــــــــه.

در کشـــــــــور مـــــــــن آزادی فقط نام یک میدان است.

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » شنبه 12 تیر 1389, 5:11 pm

منابع کنکور کارشناسی ارشد – رشته‌ی IT (مهندسی فناوری اطلاعات)

مجموعه‌ی دروس مشترک ( ضریب 4 )

ساختمان‌های گسسته:
ساختمانهای گسسته جانسون باگ
ساختمان‌های گسسته، دکتر قلی زاده
ریاضی گسسته، گریمالدی
کتاب تست: پوران پژوهش

ساختمان‌‌داده‌ها:
ساختمان‌داده‌ها و الگوریتم‌ها هورویتز
درس و کنکور ساختمان‌داده‌ها مهندس مقسمی
ساختمان داده پارسه مهندس طورانی

طراحی الگوریتم:
طراحی الگوریتم، نئوپولیتن، نعیمی‌پور.
مقدمه‌ای بر طراحی الگوریتم،کورمن ( CLRS)
طراحی الگوریتم هورویتز
طراحی الگوریتم، قلی‌زاده.
درس و کنکور طراحی الگوریتم مقسمی
طراحی الگوریتم پارسه

مهندسی نرم‌افزار:
مهندسی نرم‌افزار، پرسمن ( ترجمه مهندس هاشمی طبا )
مهندسی نرم افزار، سامرویل
مهندسی نرم افزار پوران پژوهش

شبکه‌های کامپیوتری:
شبکه‌های کامپیوتری، اندرو اس تننباوم، ترجمه‌ی ملکیان، زارع‌پور و پدرام.
شبکه‌های کامپیوتری و انتقال داده، ویلیام استالینگز.
3000 مسئله‌ی حل شده در شبکه‌های کامپیوتری و انتقال‌داده، دکتر فتحی و مهندس صفائی.
درس و کنکور انتقال داده گسترش علوم پایه

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » شنبه 12 تیر 1389, 5:24 pm

دروس ضریب 1 کنکور IT

زبان‌تخصصی:
( فقط زبان تخصصی نه عمومی! )
کتاب زبان تخصصی کامپیوتر انتشارات نص
کتاب 504 لغت.

مدیریت فناوری اطلاعات:
اصول مدیریت دکتر علی رضائیان
جزوه پارسه

هوش‌مصنوعی:
هوش مصنوعی، نوشته‌ی راسل و نوروینگ ( ترجمه دکتر راحتی )
هوش مصنوعی ریچ ( ترجمه دکتر فهیمی )
هوش مصنوعی پوران پژوهش

پایگاه داده‌ها:
بانک‌های اطلاعاتی، مصطفا حق‌جو.
اصول طراحی پایگاه‌داده‌ها، روحانی رانکوهی.
پایگاه‌داده‌ها، مقسمی.

سیستم‌عامل:
سیستم عامل، استالینگز.
سیستم عامل، سیلبرشاتس.
سیستم عامل، تننباوم.
درس و کنکور سیستم عامل مقسمی
سیستم عامل پارسه

معماری کامپیوتر:
معماری کامپیوتر، موریس مانو.
معماری و سازماندهی کامپیوتر، استالینگز.
معماری کامپیوتر پوران‌پژوهش
درس و کنکور معماری کامپیوتر مقسمی و برومندنیا
جزوه معماری کامپیوتر سنجش تکمیلی

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » شنبه 12 تیر 1389, 5:36 pm

گرایشها و ضرایب کنکور ارشد مجموعه مهندسی فناوری اطلاعات ( کارشناسی ارشد )

رشته ی فناوری اطلاعات در مقطع فوق لیسانس دارای چهار گرایش تجارت الکترونیک-شبکه های کامپیوتری – امنیت شبکه – فناوری اطلاعات می باشد.

مواد امتحانی و ضرایب دروس در کنکور کارشناسی ارشد رشته ی فناوری اطلاعات به شرح زیر است:

زبان تخصصی: ( با ضریب 1 در تمام گرایش ها )

دروس مشترک: طراحی الگوریتم ها – ساختمان داده ها – شبکه‌های کامپیوتری – مهندسی نرم‌افزار-ساختمان‌های گسسته ( ضریب 4 در همه ی گرایش ها )

هوش مصنوعی: ( ضریب 1 در همه ی گرایش ها )

پایگاه داده ها: ( ضریب 1 در همه ی گرایش ها )

سیستم های عامل: ( ضریب 1 در همه ی گرایش ها )

مدیریت: ( ضریب 1 در گرایش تجارت و فناوری اطلاعات ) ( ضریب صفر در گرایش شبکه‌های کامپیوتری و امنیت شبکه )

معماری کامپیوتر: ( ضریب صفر در گرایش تجارت و فناوری اطلاعات ) ( ضریب 1در گرایش شبکه‌های کامپیوتری و امنیت شبکه )

دوستان برای اطلاعات بیشتر در مورد منابع مشترکی که رشته آی تی با کامپیوتر داره میتونند به صفحات قبل همین تاپیک نگاهی بندازند.
http://www.forum.karshenasi.com/viewtop ... 6&start=30
http://www.forum.karshenasi.com/viewtop ... 6&start=15

آواتار کاربر
Milo
کاربر خوب
کاربر خوب
محل اقامت: ایران
تماس:

پست توسط Milo » یک‌شنبه 13 تیر 1389, 9:28 pm

ممنون eli خانم دوست جان bil:

و یک تشکر بزرگ هم از آقای mojtabapc دارم . خسته نباشید واقعا bil:
تو رفتی و من آهسته پشت سرت گفتم نرو ... تصویر

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » سه‌شنبه 22 تیر 1389, 5:18 pm

مصاحبه اختصاصی استاد جناب آقاي دکتر مهدی صادق زاده با سایت کارشناسی
................

با عرض سلام و تشکر از استاد ارجمند جناب آقای دکتر مهدی صادق زاده که وقت خودشون را در اختیار ما قرار دادند، و به خواهش ما نه نگفتند..

استاد شما به عنوان یک متخصص کامپیوتر که موفق به اخذ مدارج بالای علمی و آکادمیکی در رشته کامپیوتر شده اید مهندسی کامپیوتر را چگونه تعریف می کنید؟ ديدگاه‌ شما نسبت‌ به‌ وضعيت‌ كنوني‌ مهندسی کامپیوتر چيست‌؟ آینده و موقعیت شغلی رشته مهندسی کامپیوتر را در کشور ما چگونه ارزیابی می کنید؟

مهندسی کامپیوتر مجموعه ای از روش ها و متدولوژی های طراحی و ساخت سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز می باشد. استفاده از این فن آوری در کشور ما رشد خوبی داشته است و کاربردهای مهمی دارد از جمله بانکداری الکترونیک، دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک. با توجه به گسترش روز افزون استفاده از این تکنولوژی نیاز به متخصصان در این زمینه بیشتر خواهد شد خصوصا در کشور ما در زمینه نرم افزار

استاد اين جملات را شايد خيلي شنيده باشيد:
كنكور سراسری خيلي سخت بود!
سوالات وقت گير بود ، هر چي حل مي كردم به جواب نمي رسيدم!
همه ي اونارو حفظ بودم ولي نمي‌تونستم از ۴ گزينه يكي رو انتخاب كنم!
بعضي سوالات اصلا" از سرفصل نبود! و....
چرا داوطلبان نمي توانند آن طور كه بايد و شايد به سوالات جواب دهند؟
حال با اين اوصاف ، به نظر شما برای موفق شدن در آزمون ارشد چه باید کرد؟ و چه پیشنهادی به داوطلبان برای شیوه درس خواندن و شیوه تست زنی دارید؟

داوطلبان باید مراجع اصلی را مطالعه کنند. این که استادی به دلیل کوتاه بودن ترم نتواند سرفصل را کامل پوشش دهد به دین معنی نیست که اساتید طراح سوالات کنکور از کل سرفصل سوال ندهند. کتابهای خلاصه درس و تست هم مفید می تواند باشد ولی قبل از ْآن دانشجو با خواندن کتب مرجع باید از کافی بودن اطلاعات خود در درس مورد نظر مطمئن شود. البته طبیعی است که خواندن کتب مرجع به زمان زیادی نیاز دارد.

با توجه به اینکه لیسانس شما گرایش سخت افزار است و در مقاطع ارشد و دکترای نرم افزار تحصیل کرده اید و از طرفی گرایش تز و مقالات علمی شما در زمینه هوش مصنوعی بوده چه توصیه و صحبتی برای دانشجویان مهندسی کامپیوتر در انتخاب گرایش دارید ؟

به نظر من علاقه بسیار مهم است. در مقطع ارشد مهندسی کامپیوتر به سه شاخه نرم افزار، معماری کامپیوتر و هوش مصنوعی تقسیم می شود. فارغ التحصیلان کارشناسی نرم افزار بهتر است در همان شاخه یا هوش بسته به علاقه ادامه تحصیل دهند. اگر بخواهند می توانند در گرایش معماری نیز ادامه تحصیل دهند ولی باید در دروس تخصصی سخت افزار را که در دوره کارشناسی نگذرانده اند امتحان دهند بنابراین برای قبولی سعی وافری نیاز خواهند داشت.

چه منابعی را به داوطلبان رشته مهندسی کامپیوتر پیشنهاد می کنید؟
لطفاً نام و مشخصات کتابهایی که برحسب تجربه و تدریس در دانشگاه پیشنهاد می کنید را ذکر نمایید.( لطفاً در صورت تمایل جلوی درس مربوطه پاسخ دهید)

منابع همان منابعی است که در سر فصل وزارت علوم آمده است.
زبان انگلیسی: English for computer science, by : brown

ریاضی مهندسی: کتاب کری زیگ

آمار و احتمالات: کتاب دکتر نیکوکار

ریاضیات گسسته: کتاب باخ (ترجمه قلزم)، کتاب ترمبلی (ترجمه شاهزمانیان)، کتاب دکتر قلی زاده

محاسبات عددی: کتاب دکتر قلی زاده

ساختمان داده ها: کتاب هورویتز (ترجمه خانم مهدی پور)

سیستم عامل: کتاب سیلبرشاتز (ترجمه خانم آتاماژوری)، کتاب استالینگ (ترجمه دکتر پدرام)، کتاب تننباوم (ترجمه دکتر حقیقت)

نظریه زبانها و ماشینها: کناب پیتر لینز (ترجمه اینجانب)

مدار منطقی: کتاب مانو (ترجه دکتر سپید نام)

معماری کامپیوتر: کتاب مانو (ترجمه دکتر سپید نام)، کتاب پترسون

طراحی الگوریتم ها: کتاب نعیمی پور (ترجمه جلیلی)، کتاب مقدمه ای بر الگوریتم ها ریورت (چاپ دانشگاه MIT)

پایگاه داده ها: کتاب روحانی رانکوهی، کتاب دیت (ترجمه جعفرنژاد قمی)

کامپایلر: کتاب Aho (ترجمه سالخورده)

زبان‌هاي برنامه سازي: کتاب پرات (ترجمه سالخورده)

هوش مصنوعی: کتاب راسل (ترجمه دکتر راحتی)، کتاب ریچ (ترجمه دکتر فهیمی)

مدارهای الکتریکی: کتاب کو (ترجمه دکتر جبه دار)

VLSI: کتاب دکتر اشراقیان

الكترونيك‌ديجيتال: کتاب سدرا (ترجمه باغانی)

انتقال‌ داده‌: کتاب هال سال و کتاب استالینگ

آیا به نظر شما اگر یک دانشجوی رشته كامپیوتر در كنكور فناوری اطلاعات ( IT ) شركت کند كار درستی انجام داده است ؟ فکر می کنید دلیل رفتن برخی از بچه های کامپیوتر به سمت آی تی چیست ؟
اگر امکانش هست لطفاً در مورد رشته آی تی و گرایش های آن هم توضیحی بدهید تا دانشجویان کامپیوتر با دید بهتری بین کامپیوتر و آی تی تصمیم گیری کنند.

به نظر من برای فرد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی نرم افزار بهترین انتخاب همان نرم افزار است ولی وی می تواند در گرایش های فن آوری اطلاعات نیز ادامه تحصیل دهد، البته فناوری اطلاعات ترکیبی از مدیریت، مهندسی صنایع، و نرم افزار است، بنابراین ارشد نرم افزار تخصصی تر از گرایش های فناوری اطلاعات است زیرا فقط بر روی نرم افزار متمرکز می شود. علت رفتن فارغ التحصیلان کامپیوتر به سمت گرایش های فناوری اطلاعات شاید بدلیل کمتر بودن دروس برنامه نویسی و پیاده سازی در آنها باشد.

استاد می خواستیم نظر شما در مورد شرکت کردن دانشجویان لیسانس کامپیوتر در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق یا مهندسی صنایع را هم جویا شویم؟ آیا راه ورود به تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان کامپیوتر با انتخاب رشته ای دیگر آسانتر می شود؟

به نظر من قبول شدن در رشته های دیگر مانند برق یا صنایع برای فارغ التحصیلان کامپیوتر مشکل تر است زیرا باید دروسی را امتحان دهند که برخی از آنها را نگذراندند ولی به هر حال اگر علاقه داشته باشند می توانند در آن رشته ها شرکت نمایند.

طراحان کنکور ارشد سراسری بیشتر به چه قسمت هایی از سرفصل ها و کتابها توجه ویژه دارند؟ اصولاً برای موفقیت در کنکور ارشد سراسری چگونه و با چه درصدهای احتمالی به دانشگاههای معتبر روزانه می توان راه یافت!؟

طراحان به همه قسمت های سرفصل توجه دارند و معمولا سوالات از همه سرفصل داده می شود و اینکه چند سوال از بخشی داده شود و از بخش دیگر داده نشود اتفاق نمی افتد بنابراین داوطلبان باید همه سرفصل را مطالعه نمایند. کتاب های مرجع باید مورد مطالعه قرار گیرد. البته اگر جزوات اساتید معتبر را نیز بتوانید پیدا کنید می تواند برای شما مفید باشد.

با توجه به اینکه شما سابقه تدریس در دانشگاهها و مقاطع تحصیلی مختلف را داشته اید ، تفاوتی بین دانشجویان کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته (کاردانی به کارشناسی) از نظر توانایی و استعداد ویژه جهت قبولی در آزمون ارشد وجود دارد ؟

به نظر من دانشجویان کارشناسی پیوسته توانایی بیشتری دارند زیرا همه دروس مورد سوال را می گذرانند ولی دانشجویان ناپیوسته برخی را در دوره کاردانی کذرانده اند که ممکن است کیفیت تدریس و یادگیری در آن دوره مطلوب نباشد و حتی سرفصل ها نیز متفاوت باشد. مثلا سرفصل درس سیستم عامل دوره کاردانی شامل هماهنگی فرآیندها نیست در حالیکه این بخش یکی از مهمترین بخش ها در کنکور ارشد است. ضمنا دانشجویان کارشناسی ناپیوسته برخی دروس مورد نیاز در آزمون ارشد را نمی گذرانند مانند روشهای محاسبات عددی و نظریه زبانها و ماشین ها

استاد صادق زاده شما کنکور کارشناسی ارشد سال 89 ( سراسری ) رشته مهندسی کامپیوتر را نسبت به سال های گذشته از لحاظ کمی و کیفی سئوالات چگونه ارزیابی می کنید؟ اصولاً به چه نوع کنکوری استاندارد می گویند؟

سوالات کنکور ارشد خصوصا سراسری سوالات مفهومی است و داوطلبان برای پاسخ دادن به آنها باید به مطالب درس کاملا مسلط باشند و اکتف کردن به کتب خلاصه درس نمی تواند باعث قبولی شود. کنکوری استاندارد است که همه گونه سوال در سطوح مختلف مشکل بودن در آن موجود باشد یعنی ساده، متوسط، و سخت. در سوالات استاندارد نیز نباید از کلماتی مانند همه گزینه ها یا هیچ یک استفاده کرد.

برخی از سئوالات غلط و دارای ابهامات چاپی و علمی که گاهاً در کنکور ارشد دیده می شود!
با توجه به اینکه جنابعالی تجربه طرح سئوالات کنکور کامپیوتر را داشته اید دلیل رخدادن این اتفاق چه می تواند باشد ؟

اکثر این اشکالات مربوط به تایپ می باشند و در بازبینی قبل از چاپ سوالات کنکور هم مکن است دیده نشوند. اگر مشخص شود چنین سوالاتی وجود دارند در هنگام تصحیح خودکار پاسخنامه داوطلبان حذف خواهند شد.

استاد تا اینجا اغلب پرسش‌ها در زمینه کنکور ارشد بود. اجازه می‌خواهم یک سوال متفاوت هم از شما بپرسم.
از شاگردانتان خبري هم داريد؟ مي دانيد الان چه مدارجي دارند و یا در کدام دانشگاه تحصیل می کنند؟

بله کم و بیش خبر دارم. مثلا یکی از دانشجویان خانم در ماهشهر هم اکنون دانشجوی دکترای اقتصاد است، برخی دیگر در دانشگاه های مالزی، هند، صنعتی شریف، امیرکبیر و … پذیرفته شده و یا فارغ التحصیل شده اند.

با سپاس از استاد محترم آقای دکتر صادق زاده بخاطر توضیحات ارزشمندشون که با حوصله زیاد به پرسش‌های ما پاسخ دادید در پايان اگر نكته اي كه براي داوطلبان اين آزمون مفيد باشد بفرماييد.

دانشجویان عزیز سعی کنند در دوره تحصیلی خود بر روی دروسی که در کنکور ارشد یا دکترا مطرح می شود تمرکز بیشتری داشته باشند و کتب مرجع را مطالعه نمایند، بدین ترتیب برای آمادگی برای کنکور فقط کافی است یک مروری بر آنها داشته باشند زیرا مطالب را قبلا با درک کافی یاد گرفته اند. ضمنا بدلیل فشرده بودن رقابت، دانشجویان حتما به همه دروس توجه لازم را داشته باشند. مثلا برخی دانشجویان می گویند ریاضی مهندسی را نمی خوانیم در این صورت عدم پاسخ دهی به سوالات این درس و رتبه بد در این درس، رتبه کل را مورد تاثیر قرار می دهد.

مصاحبه کننده: دانشجویان کامپیوتر اهواز
89/4/21

ploto
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط ploto » پنج‌شنبه 24 تیر 1389, 10:36 pm

سلام به همه ی دوستان عزیزم
مطالب مثل همیشه خیلی خوب و مفید بودند، واقعا دستتون درد نکنه . جمع بندی منابع و مصاحبه هم جای تشکر ویژه داره yes:

matin724
کاربر ساده
کاربر ساده
محل اقامت: اصفهان

پست توسط matin724 » شنبه 26 تیر 1389, 11:46 am

سلام. برای معماری کامپیوتر کدوم کتاب بهتره؟ مانو یا پترسون؟
پترسون چندتا ترجمه داره؟

قفل شده