انتخاب رشته ارشد

در این قسمت میتونید به بحث در مورد کنکور کارشناسی ارشد بپردازید

مدیر انجمن: rosa_127

غزل

انتخاب رشته ارشد

پست توسط غزل » شنبه 2 خرداد 1388, 8:54 am

سلام
بچه ها كمكم كنيد
كارشناسي ارشد رشته علوم تربيتي (مديريت اموزشي )رتبم 264 شده
به نظرتون روزانه ميارم
كمكم كنيد هر اطلاعاتي داريد بهم بگيد ممنون :(

آواتار کاربر
eli
مدیر نمونه سایت کارشناسی
مدیر نمونه سایت کارشناسی

Re: انتخاب رشته ارشد

پست توسط eli » شنبه 2 خرداد 1388, 9:51 am

غزل نوشته شده:سلام
بچه ها كمكم كنيد
كارشناسي ارشد رشته علوم تربيتي (مديريت اموزشي )رتبم 264 شده
به نظرتون روزانه ميارم
كمكم كنيد هر اطلاعاتي داريد بهم بگيد ممنون :(
دوست عزیز اون طور که من توی دفترچه دیدم تعداد روزانه‌های مورد پذیرش برای رشته شما حدود 100 نفر هستش و احتمال قبولی شما در دوره روزانه یم مقدار پایین هستش (البته این نظر من هستش) ولی بازم ناامید نباشید.
در قفس کـــــــــه باشی دیگر شیـــــــــر یا قنـــــــــاری بودنت مهم نیســـــــــت.

آزادی یـــــــــک دنیـــــــــاست پراز حرفـــــــــای نگفتـــــــــه.

در کشـــــــــور مـــــــــن آزادی فقط نام یک میدان است.

غزل

پست توسط غزل » شنبه 2 خرداد 1388, 12:44 pm

ممنونم دوست عزيز
بچه ها كسي هم رشته اي من اين جا هست

آواتار کاربر
eli
مدیر نمونه سایت کارشناسی
مدیر نمونه سایت کارشناسی

پست توسط eli » یک‌شنبه 3 خرداد 1388, 1:40 pm

غزل نوشته شده:ممنونم دوست عزيز
دوست عزیز این انجمن مربوط به رشته کامپیوتر هستش و اکثر بچه ها رشته کامپیوتر هستند.
موفق باشید.
در قفس کـــــــــه باشی دیگر شیـــــــــر یا قنـــــــــاری بودنت مهم نیســـــــــت.

mary_tala

پست توسط mary_tala » یک‌شنبه 3 خرداد 1388, 2:08 pm

eli نوشته شده:
دوست عزیز این انجمن مربوط به رشته کامپیوتر هستش و اکثر بچه ها رشته کامپیوتر هستند.
موفق باشید.
من در رشته نرم افزار و هوش مصنوعی مجاز شدم
رتبه اولی 1900 دومی 2422
فکر میکنید جایی قبول میشم؟

آواتار کاربر
eli
مدیر نمونه سایت کارشناسی
مدیر نمونه سایت کارشناسی

پست توسط eli » سه‌شنبه 5 خرداد 1388, 1:32 pm

mary_tala نوشته شده:
eli نوشته شده:
موفق باشید.
من در رشته نرم افزار و هوش مصنوعی مجاز شدم
رتبه اولی 1900 دومی 2422
فکر میکنید جایی قبول میشم؟
دوست عزیز، تا اونجایی که من اطلاع دارم هم برای گرایش نرم‌افزار و هم برای گرایش هوش مصنوعی در کل ( روزانه، شبانه) حدود 300-350 نفر پدیرش در کل کشور داره که یک کقدار دور از ذهن میرسه که با این رتبه قبول بشید.
البته بازم میگم نظر شخصی من هستش.

jt1355

پست توسط jt1355 » پنج‌شنبه 7 خرداد 1388, 6:32 pm

salam

jt1355

پست توسط jt1355 » پنج‌شنبه 7 خرداد 1388, 6:40 pm

سلام به همه ی دوستان

کسی میتونه به من بگه روش انتخاب رشته در ارشد به چه شکلی هستش؟

یعنی در واقع چطور باید فهمید که با یه رتبه خاص در یه گرایش و ظرفیتهای موجود چطوری میشه دست به انتخاب زد

ممنون میشم اگه یکی بگه راه و روش اصلی چطوری هستش

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » جمعه 8 خرداد 1388, 6:57 am

نکات زیادی توی انتخاب رشته هست که همشونو نمیشه اینجا گفت ولی من یه سری مطالب رو جهت روشن شدن ذهن همه دوستانی که مجاز شدن و میخوان انتخاب رشته کنن عرض میکنم.
دوستان میشه مثلا با رتبه 386 یا 400 یا 790 یا حتی 1000 قبول شد؟
خوب جواب خیلی سادست و کاملا واقعی و اصولی.حداقل چند نفر از رتبه های اول که از دانشگاههای برتر هستن apply کردن و دارن میرن.خیلی های دیگه که مثلا لیسانس شریف یا امیر کبیر یا جای دیگه هستن و فقط عشق همون دانشگاه رو دارن یا به دلایل دیگه ای مثل کمین کردن برای دکترا تو همون دانشگاه ( مثلا میتونن سال آخری هم باشن )و... امسال رتبه هایی رو میارن به فرض 50 یا 60 یا حتی 20 و 30که میدونن تو اون رشته و دانشگاه قبول نمیشن پس در نتیجه انتخاب رشته هم نمیکنن و خیلی مورد های دیگه که من نمیخوام خیلی ریز بشم شما خودتون با پرس و جو و یه مقدار تفکر میتونید متوجه بشید.
پس کلی شیفت اینجا داریم.حالا یه نکته دیگه که خیلیا در موردش اشتباه میکنن و از رتبه خودشون میترسن و مثلا میگن آیا من با فلان رتبه قبول میشم یا نه. این یک بحث آماری هست و تقریبا میشه اونو محاسبه کرد.بچه ها توجه کنید که شما در 4 گرایش امتحان دادید و این رتبه ها رتبه های حقیقی شما در اون گرایش اصلی نیست و اینطور نیست که کسی رتبش 380 هوش شده چون مثلا هوش 205 نفر میگیره قبول نمیشه.

خوب یه سوال ساده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
به نظرتون شخص اول کنکور که مثلا رشتشون 1 معماری شده چه رتبه ایی رو در هوش-نرم و الگوریتم آورده؟
من یه نمونه واقعی رو میگم: در سال 86 رتبه 7 معماری ، رتبه 11 هوش ، 2 نرم ، و 2 الگوریتم رو آورده( یا به هر چیدمان دیگه که دوس دارین فرض کنید چون ما هیچوقت بطور قطع نمیتونیم بگیم گرایش اصلی ایشون چیه). حالا مثلا این شخص میره الگوریتم.پس چه اتفاقی برای رتبه 2 نرم -11 هوش و 7 معماری میفته؟؟؟خیلی ساده:شیفت میخوره!!!
خوب شما این مسئله رو برای تمام اون مجازها تعمیم بدین......خیلی سادست نه؟ بیخودی سازمان سنجش 3 برابر ظرفیت رو مجاز اعلام نمیکنه.
دیدین اگه این شیفت ها رو هم با اون شیفت های قبلی و خیلی شیفت های دیگه جمع کنین به جواب اون حرفم میرسید.پس بچه ها نترسین و تو انتخاب هاتون خوب دقت کنین امیدتون به خدا باشه ان شاالله هر چی خیر باشه برای شمایی که رتبه های خوب ٱوردین و تلاش کردین.

با تشکر از دوست عزیز علی

jt1355

پست توسط jt1355 » جمعه 8 خرداد 1388, 10:51 am

ممنون از توضیحات تون

یه سوال دیگه داشتم :?: :?:

بین این 4 گرایش به ترتیب اکثرا به کدوم گرایش ها تمایل دارن؟ مثلا چند درصد به معماری تمایل دارن ؟ چند درصد به هوش؟ و چند درصد به نرم و بالاخره الگوریتم؟

یا یه سوال دیگه ، بیشتر ترجیح میدن که به کدوم گرایش نرن؟ و مثلا با وجود مجاز شدن سعی کنن انتخابی از اون گرایش نداشته باشن ... اصلا چنین چیزی درسته که گفتم؟ :?: :?: :?:

بازم ممنون میشم اگه کسی بتونه اطلاعاتی در این زمینه بهم بده

با تشکر

آواتار کاربر
eli
مدیر نمونه سایت کارشناسی
مدیر نمونه سایت کارشناسی

پست توسط eli » جمعه 8 خرداد 1388, 4:22 pm

ممنون از دوست خوبمون که پاسخ دادن.
در ادامه صحبت های ایشون می خواستم بگم که به نظر من در ابتدا و قبل از انتخاب شهر ابتدا باید هدف مشخص بشه چون هر کسی برای یه هدفی برای کنکور می خونه یکی فقط برای روزانه تهران یکی فقط برای تهران چه روزانه چه شبانه، یکی هم هست که فقط براش مهم قبولی و کجاش فرق نمی کنه. اگه این هدف مشحص باشه دیگه انتحاب رشته راحت تر هستش. با توجه به اینکه انتخاب رشته سراسری اینطور نیست که فقط انتخاب اول مهم باشه و تمام انتخاب ها بررسی می شوند و از اونجایی که تعداد انتخاب ها 50 تا هستش معمولا بدین صورت عمل میشه که همه حتی کسانی که رتبه های ناامیدکننده ای برای قبولی دارند هم از ابتدا از انتخاب های رویایی شروع به زدن می کنند البته این که همه انتخاب ها پر بشه فقط مربوط به افرادی با رتبه های بالا نیست حتی امسال خواهر من با اینکه رتبش 14 شده و حداکثر انتخاب دومش قبول میشه بازم ریسک نمی کنه و حدود 15 تا انتخاب کرده. فقط یه نکته ای نباید فراموش بشه که انتخاب هایی رو بزنید که مطمئن هستید در صورت قبولی حتما میرید تا باعث محرومیت شما نشه.
موفق باشید.

آواتار کاربر
eli
مدیر نمونه سایت کارشناسی
مدیر نمونه سایت کارشناسی

پست توسط eli » جمعه 8 خرداد 1388, 8:10 pm

دوست عزیز به نظرم تعداد شرکت کنندگان در گرایش نرم افزار بیشتر از سایر گرایش هاست و معماری جز آخرین اولویت هاست. در ضمن گرایش IT بین دانشجویان دختر بسیار طرفدار داره. به نظرم اگر کسی دارای شرایط یکسان بین دو انتخاب نرم افزار و هوش مصنوعی باشه اولویت هوش بالاتر هستش البته به شرطی که علاقه هم داشته باشه.

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » جمعه 8 خرداد 1388, 11:38 pm

با تشکر از الی خانم من هم یه مختصری در مورد گرایش های کامپیوتر اضافه میکنم امیدوارم که مورد قبول واقع بشه

گرایش مهندسی نرم افزار :
در واقع در دوره کارشناسی ارشد به دروسی مانند دروس زیر برمی خورید :
بانک های اطلاعاتی مثلا پایگاه داده پیشرفته،
تجزیه تحلیل سیستم های اطلاع رسانی،
و حتی برنامه نویسی Interface پایگاه های اطلاعاتی
و ... .

گرایش هوش مصنوعی :
در یک کلام می شود گفت که این رشته خانه اول و آخرش در دانشگاه است. یعنی فارغ التحصیلان این رشته باید در محیط دانشگاهی بمانند. لا اقل در کشور ما. چون که شرایط کاری آن در بازار کم است.
مباحثی که در این گرایش هست راجع به انواع الگوریتم های هوشمند و مواردی از این دست می باشد.

مجموعه IT :
بازار کار برای IT در ایران فعلا باز است یعنی بازار کار بسیار خوبی دارد.
در اینجا هم بحث علاقه پیش می آید. چون ممکن است اگر رشته تان را اشتباه انتخاب کنید در آن رشته احساس سرخوردگی کنید.

گرایش شبکه :
شبکه یکی از رشته هایی است که در زمینه بازار و دانشگاهی اوضاعش خوب است.
در واقع کارهایی که بچه های IT ، سخت افزار انجام می دهند نرم افزار انجام می دهند، به عنوان یک شبکه کار همه اینها را یکجا دارند.

امنیت اطلاعات :
برای این گرایش باید برنامه نویس خوبی باشید. چرا که مثلا استاد یک الگوریتم را می گوید و از شما برنامه اش را می خواهد.

IT :
فناوری اطلاعات یه چیزی مثل همان مهندسی نرم افزار است. و باید قدرت تحلیل و آنالیز کردن بالایی داشت.

دوستان یه چیزی رو مدنظر داشته باشن و اونم علاقه هست که هم باید علاقه داشته باشن و هم استعداد در اون گرایش.
علاوه بر میزان علاقه و تسلط به دروس ، مواردی از قبیل زیر برای انتخاب گرایش اهمیت داره:
آینده شغلی که هر گرایش در منطقه جغرافیایی شما داره – رشته تحصیلی شما آینده رفاهی و اجتماعی شما را رقم می زنه.
دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد و کادر علمی آن (که البته این مورد پس از قبولی شما در مرحله اول آزمون معنا پیدا می کنه)
هدف شما در مراحل پس از فراغت از تحصیل از دوره فوق لیسانس ( برخی از رشته ها در ایران تنها برای تدریس در دانشگاهها موقعیت شغلی دارند و برخی دیگر برای محیطهای فنی – البته رشته هایی که در هر دو زمینه قوی هستند یا بالعکس در هیچ کدام از دو محیط در کشورمان قادر به ارضاء فارغ التحصیلان نیستند را از یاد نبرید)
هر رشته بواسطه دروسی که در مجموع 24 واحد درسی آن ( 4 درس اصلی و 4 درس اختیاری) دانشجو حق انتخاب دارد و بواسطه موضوع پروژه و سمینار خود به چندین زیر گرایش – البته بصورت غیر رسمی تقسیم می شود. مثلاً دانشجویان معماری کامپیوتر در زمینه پردازش موازی، طراحی مدارهای VLSI، شبکه و یا ... بصورت تخصصی کار میکنند و بگونه ای در این گرایشها وارد ریز مسائل تخصصی می شوند که گاهاً پیش می آید دو دانشجوی هم گرایش از مباحث کاری و تحقیقاتی یکدیگر آگاهی چندانی ندارند.

در کل اگر بخوایم یه نگاهی به محبوبیت گرایش های مختلف کامپیوتر بندازیم اینطور میشه استدلال کرد که مهندسی نرم افزار بالاترین تقاضا رو داره و بعد از اون IT (گرایش فناوری اطلاعات) و بازم IT (گرایش شبکه) و دوباره IT (گرایش امنیت) و هوش مصنوعی در اولویت بعدی قرار داره.
البته بچه های سخت افزار هم به معماری کامپیوتر به اولویت اول چشم دارند ولی خانم ها کمتر سراغ معماری و هوش میرن و بیشتر سمت نرم افزار و امنیت شبکه و IT هستن
و کمترین تقاضا در گرایش های کامپیوتر الگوریتم هست که اتفاقا پذیرش خیلی کمتری هم نسبت به گرایش های دیگه داره
یه چیز دیگه که اساتید بزرگ کامپیوتر و IT کشور همیشه میگن اینه که بچه های مهندسی کامپیوتر از نظر سطح علمی قویتر از بچه های IT هستن ولی قبولی در رشته IT سختره.

با امید موفقیت و پیروزی برای شما دستان ارشدی

kmozafari

پست توسط kmozafari » شنبه 9 خرداد 1388, 1:46 am

با عرض سلام و خسته نباشید.
ببخشید، رتبه من 242 نرم افزار شده. به نظر شما ممکنه شبانه و یا روزانه شیرازو بیارم؟
به نظر شما کجا رو میارم؟

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » شنبه 9 خرداد 1388, 9:31 am

kmozafari نوشته شده:با عرض سلام و خسته نباشید.
ببخشید، رتبه من 242 نرم افزار شده. به نظر شما ممکنه شبانه و یا روزانه شیرازو بیارم؟
به نظر شما کجا رو میارم؟
من فکر می کنم اکثرا هم It و هم مهندسی شرکت کردند .
حالا شاید کسایی که برای It رتبه ی بهتری آوردن ، اونجا انتخاب رشته کنن. و شاید کسایی تو گرایش های مثلا معماری رتبه ی بهتری آورده باشن و ترجیح بدن تو اون رشته ها انتخاب رشته کنن(که اونا حتما گرایش های دیگه هم مجاز شدن و در نتیجه امکان قبول شدن برای بقیه تو گرایش های دیگه بیشتر می شه!). و احتمالا کسایی برای رتبه ی بهتر برای سال آینده بمونن.

پارسال با رتبه 383 هوش شبانه همدان هوش مصنوعی قبولی داشته.
در هر صورت شما خیلی شانس قبولی داری و در انتخاب رشته خوب دقت کن در ضمن امسال ظرفیت های پذیرش هم بیشتر شده

قفل شده