مشکل سیستم جدید

در این قسمت میتونید به بحث در مورد کنکور کاردانی به کارشناسی بپردازید

مدیران انجمن: Parsian، rosa_127، Moh3n II، مدیران

قفل شده
majid
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

مشکل سیستم جدید

پست توسط majid » شنبه 3 شهریور 1386, 1:10 am

سلام.دوستان من تازگیها یک کامپیوتر جدید گرفتم با مشخصات زیر:
1- cpu 3.2 intell 2m cach
2-main board giga 965 ps3
3-vga giga 256 sapport up 512
4- ram دو عدد 512 kingeston
5-hard 160 maxtor sata
و حالا مشکل من:
قبلا وقتی میخواستی ویندوز نصب کنی فایلها در داخل هارد کپی میشد و بعد از کپی وقتی سیستم ریست میشد و میخواست مراحل نصب ویندوز آغاز شود ،یک صفحه سیاه آمده و کامپیوتر در آنجا میماندو هیچ کاری نمیکرد.
بعد از 6،5 بار نصب دوباره، این مشکل حل شد (نمیدونم چچطوری!) احتمال اینکه 2 تا رم 512 با هم همخوانی ندارند یا اینکه یکی از آنها مشکل دارد زیاد بود.من یکی از رمها را در آورده و با یکی ویندوز xp رانصب کردم که در اواسط نصب یک صفحه آبی با یک پیغام خطا ضاهر شد . یک بار دیگر نیز با آن یکی رم نصب کردم که نصب با موفقیت به پایان رسید. ماگفتیم که 100در 100 مشکل از همون رم بوده که در آورده بودیم و یک رم دیگر جایگزین آن کردیم.بعدا برای تست چندین بار ویندوز نصب کردم.بعدا یک بار موقع روشن کردن کامپیوتر در اولین صفحه (صفحه سیاه شناختن قطعات)در قسمت detectin IDE drive بیشتر از 5 دقیقیه طول میکشید تا هارد را بشناسد. و چراغ هارد نیز مداوم روشن بود(این مورد نیز 3،2 بار پیش آمد) .بعد این مشکل نیز حل شد (نمیدونم چطوری!)و دوباره ویندوز نصب کردم،بعد از چند روز کار با ویندوز موقع روشن کردن کامپیوتر بعد از اینکه مراحل شناخت سخت افزار به پایان میرسید،یک صفحه سیاه میامد و کامپیوتر در آنجا می ماند و هیچ کار نمیکرد.دوباره ویندوز نصب کردم و به خوبی نصب شدو بعدا دوباره همان مشکل صفحه سیاه و بالا نیامدن کامپیوتر تکرار شد.بعد ویستا نصب کردم و حدود 12،10 روز به خوبی کار کرد و بعد 10 روز دوباره موقع روشن کردن کامپیوتر پیغام خطا ظاهر میشد و ویستا بالا نمیامد(پیغام خطا: هارد ویروسی شده و نمیدونم خیلی از اینجور چیزها).بعدا دوباره xp نصب کردم که در نصب در مرحله Installing hardware میماند .(هنگ نمیکرد ،نقطه های پایین صفحه در نصب حرکت میکرد ولی دقیقه ها کم نمیشد و همینطور در آنجا میماند و در ضمن در این مرحله یک صداهایی از هارد میومد که حس میکردم هارد به شدت مشغول است ولی کاری نمیکرد).هر کاری کردم نتونستم ویندوز xp رو روی درایو C نصب کنم حتی درایو C در اوایل نصب فرمت هم نشد و در آنجا گیر کرد .هر چقدر دوباره امتحان کردم و دوباره فرمت کردم باز هم نه نصب شد و نه فرمت شد،بعد روی درایو D نصب کردم که به خوبی نصب شد و از داخل ویندوز خواستم درایو C رو فرمت کنم که بعد از تمام شدن پیغام داد که من نتونستم فرمت کنم و داخل C رو نگاه کردم دیدم فایلها هم پاک نشدن و الان برای امتحان کردن بازی GTA رو نصب کردم که این بازی در کامپیوتر همه بچه ها ذخیره میشه(یعنی دفعه بعد از همونجا که موندی میای و بازی رو ادامه میدی)(در ضمن ویندوز همه آنها xp میباشد)ولی در ماله من ذخیره نمیشه یعنی هر دفعه باید از اول بیای.این رو هم بگم که در ویستا ذخیره میشد.
بچه ها نظرتون چیه ؟من فکر میکنم بیشتر از هارد باشه . البته به رم هم مشکوک هستم ولی بیشتر به هارد.فکر میکنم هارد آدرس هارو گم میکنه که این مشکلها پیش میاد.یعنی هارد مشکل داره که نمیتونه بعد ازکپی کردن فایلهای ویندوز اونها رو از جایی که کپی کرده لود کنه و بعضی موقعها هم سیستم به سختی هاردو میشناسه.
این مشکلها میتونه از مادربورد باشه؟
من اگه هاردمو عوض کنم و به جای 2 تا 512 یک تا 1024 بندازم آیا این مشکلها حل خواهد شد؟

ممنون از همتون.ببخشید سرتونو درد آوردم

mohammad
کاربر معمولي
کاربر معمولي
تماس:

پست توسط mohammad » شنبه 3 شهریور 1386, 2:00 pm

اي كاش خطاهايي هم كه بهت مي داد رو دقيقا اينجا مي آوردين!!!
ببينيد همانطور كه خودتون هم مي دونيد سيستم شما يه نقص سخت افزاري داره و شما نظرتون اينه كه يا از رم سيستمتونه يا از هاردش!! ولي من به شما اطمينان ميدم كه اين خطاها با اين ويژگي هايي كه اسم برديد، نمي تونه از رم باشه!! پس مي مونه هارد سيستمتون!! كه اونم اگه پارتيشن هاش مشكلي نداشته باشن و اگر تنظيماتش به درستي انجام شده باشن احتمالا بايد نقص سخت افزاري داشته باشه!!
متاسفانه من ديگه از اين بيشتر نمي تونم بهتون كمك كنم. اميدورام موفق باشيد!!
راستي در مورد فرمت نشدن درايو C توي ويندوز هم اصلا تعجب نكنيد!! درسته كه ويندوز شما روي يه پارتيشن ديگه نصب شده اما شما مثل اينكه نقش راه انداز بودن اين پارتيشن رو فراموش كرديد!! چراكه تمامي فايل هاي راه انداز ويندوز شما در اين پارتيشن قرار مي گيرن!

majid
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط majid » شنبه 3 شهریور 1386, 4:40 pm

خیلی ممنون آقا محمد.
بابا این همه بازدید کسی نظری نداره
بچه ها شما هم نظرتونو بگین خواهشا.موندم چکار کنم؟! :(

com2007
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط com2007 » شنبه 3 شهریور 1386, 5:03 pm

من مشکلی شبیه مشکل شما رو در نت خونده بودم به این صورت که کامپیوتر شخص ری استارت میشد ... که با آپدیت کردن بایوس مشکلش حل شده بود. حالا شما هم این کار رو انجام بده شاید مشکلت حل شد .

majid
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط majid » شنبه 3 شهریور 1386, 9:59 pm

ممنون از همه
آقا محمد پارتیشن بندی چطور میتونه مشکل داشته باشه؟
من پارتیشن بندیرو با سی دی راه انداز انجام دادم نه با FDISK در dos.یعنی میتونه مشکل از اون باشه؟اگه پارتیشن بندیرو با FDISK انجام بدم ،درست میشه؟در ضمن منظورتون از تنظیمات مربوط به هارد چیه؟

majid
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط majid » شنبه 3 شهریور 1386, 10:13 pm

com2007 نوشته شده:من مشکلی شبیه مشکل شما رو در نت خونده بودم به این صورت که کامپیوتر شخص ری استارت میشد ... که با آپدیت کردن بایوس مشکلش حل شده بود. حالا شما هم این کار رو انجام بده شاید مشکلت حل شد .
یعنی مشکل من خیلی شبیه به مشکل اون شخصه؟
در ضمن آقا یا خانم com2007 این آپدیت کردن بایوس رو برا من توضیح میدین تا حالا همچین کاری نکردم و اینکه این آپدیت کردن بایوس چکار میکنه؟

com2007
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط com2007 » شنبه 3 شهریور 1386, 10:30 pm

تا اونجایی که من شنیدم ، پارتیشن بندی با fdisk فقط هاردهای با ظرفیت زیر 40 رو درست تشخیص میده و ظرفیتهای بالاتر رو یک دفعه خیلی کم نشون میده . یعنی اصلا نمیشه روی پارتیشن بندیش حساب کرد البته بازم میگم برای هاردهای با ظرفیت بالا مثل هارد شما.

خوب یک بار با سی دی پارتیشن بندی هاردهای مکستور ، از اول پارتیشن بندی کن . اسم برنامش هست : maxblast

mohammad
کاربر معمولي
کاربر معمولي
تماس:

پست توسط mohammad » شنبه 3 شهریور 1386, 11:10 pm

تا اونجایی که من شنیدم ، پارتیشن بندی با fdisk فقط هاردهای با ظرفیت زیر 40 رو درست تشخیص میده و ظرفیتهای بالاتر رو یک دفعه خیلی کم نشون میده . یعنی اصلا نمیشه روی پارتیشن بندیش حساب کرد البته بازم میگم برای هاردهای با ظرفیت بالا مثل هارد شما.
تا اونجاييكه من ديدم (انجام دادم و ديدم!!) ميشه هاردهاي بالاي 40 رو هم با برنامه fdisk پارتيشن بندي كرد!! حتي من هارد 160 رو هم با اين برنامه پارتيشن بندي كردم!! ولي همونطور كه دوستمون خانم com2007 گفتن هاردهاي بالاي 40 يه مشكل اساسي واسه پارتيشن بندي با fdisk دارن و اونم عدم شناسايي ظرفيت واقعي ديسكه!! ولي اين دليل نميشه كه ما قدرت برنامه fdisk رو ناديده بگيريم. چراكه با يك ترفند خيلي زيركانه از طرف كاربر اين مشكل حل ميشه!!! كه آقا مجيد اگه اصرار بر يادگيري اونو داشته باشي در ادامه ميگم اونو!!
تا اينجا فقط خواستم كه برخي ابهامات كه در مورد fdisk و هاردهاي بالاي 40 وجود داره رو برطرف كنم!!
و اما بعد:
مجيد عزيزم، در جواب سوالتون بايد بگم كه پارتيشن بندي با fdisk از لحاظ عملكرد فرق چنداني با روش هاي ديگه نداره!! پس شما مي تونيد با هر روشي اين پارتيشن بندي رو انجام بديد!! منظور من از مشكل نداشتن پارتيشن هاي ديسكت اينه كه بعضي ويروس ها پس از ورود به سيستم قرباني ميان و پارتيشن هاشو دستكاري مي كنن!! ولي اونا اين كار رو خيلي موذيانه انجام ميدن!! به هر حال گفتم شايد كه همچين اتفاقي براي سيستمت رخ داده باشه!!!

com2007
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط com2007 » یک‌شنبه 4 شهریور 1386, 12:03 am

آقا mohammad مطلبی که گفتید درسته ، من خودم هم تجربه کردم ... ولی هر دو مورد رو همزمان دیدم. هارد من western digital 60 بود که طرفیتش با fdisk به راحتی و به درستی شناسایی میشد ، اما هارد دوستم maxtor 80 بود که با fdisk مقدارش زیر 40 میرسید . درسته که این یه قاعده کلی نیست اما باید حواسشون باشه که اگه ظرفیت هاردشون رو یه دفعه زیر 40 نشون داد تعجب نکنن و اون موقع پارتیشن بندی نکنن . حالا راجع به اون ترفندی که شما میگید ، اگه ممکنه توضیح بدین چه ترفندی هست که باعث میشه این مسئله حل بشه؟ یعنی fdisk ظرفیت هارد رو درست نشون بده .
ممنون

majid
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط majid » یک‌شنبه 4 شهریور 1386, 1:03 am

آره داداش محمد ،اون ترفندو توضیح بدین

mohammad
کاربر معمولي
کاربر معمولي
تماس:

پست توسط mohammad » یک‌شنبه 4 شهریور 1386, 2:59 pm

باشه ميگم!! ولي fdisk كه ديگه از مد افتاده! بهتره تو فكر برنامه هاي جديدترش باشيد.
آقا mohammad مطلبی که گفتید درسته ، من خودم هم تجربه کردم ... ولی هر دو مورد رو همزمان دیدم. هارد من western digital 60 بود که طرفیتش با fdisk به راحتی و به درستی شناسایی میشد ، اما هارد دوستم maxtor 80 بود که با fdisk مقدارش زیر 40 میرسید . درسته که این یه قاعده کلی نیست اما باید حواسشون باشه که اگه ظرفیت هاردشون رو یه دفعه زیر 40 نشون داد تعجب نکنن و اون موقع پارتیشن بندی نکنن .
ببينيد دوست عزيز خانم Com2007 اتفاقا بحث منم دقيقا روي هاردهاييه كه ظرفيتشون به طور كامل شناسايي نميشه!! ورنه هاردهايي كه ظرفيتشون به طور كامل شناسايي ميشه كه اصلا مشكلي ندارن!! من تو پست قبليم به اشتباه گفتم كه برنامه fdisk با هاردهاي بالاي 40 مشكل داره!! ولي اين درست نيست! چونكه اين برنامه دقيقا با هاردهاي بالاي 64G مشكل داره (!!!!!!!) نه 40!! دليلشم كاملا واضحه!
خب بر مبناي همين ايراد، وقتي كه ما شروع به پارتيشن بندي هاردهايي با ظرفيت بالاي 64 رو با برنامه fdisk مي كنيم نتيجه اينه كه :
64 Mod (ظرفيت واقعي هارد) = ظرفيت نمايش داده شده به كاربر
به همين خاطر در واقع ظرفيتي خيلي كمتر از ظرفيت واقعي هارد نشون داده ميشه!!
و اما راه حل اين مشكل :
ببينيد من وقتي اين موضوع رو داشتم واسه يكي از دوستام توضيح ميدادم (با اينكه طرز بيانم بد نيست!!) ولي اون بعد از 10 دقيقه موضوع رو متوجه شد!! اين در صورتي بود كه من از تمام حس هاي پنج گانه خودم براي توضيح اون مطلب استفاده مي كردم!! حالا كه فقط يه صفحه كليد در اختيارمه باور بكنيد نمي دونم كه چه طور موضوع رو تشريح كنم!! به هرحال من موضوع رو ميگم!! اگه هم متوجه نشديد و اگه بازم اصرار بر يادگيري اونو داشته باشيد، ديگه مجبوريم كه به دامان گرم كنفرانس پناه ببريم!!
ببينيد پس با توجه به نكته اي كه گفتيم به عنوان مثال براي يك هارد 60 ظرفيت واقعي اون يعني 60G نشون داده ميشه!! اما براي مثلا يك هارد 80 حدود 15 تا 17 گيگابايت اون به كاربر نشون داده ميشه!! حالا ما بايد چكار كنيم!! سعي مي كنم با يك مثال مطلبو توضيح بدم!!
فرض كنيم هاردمون يك هارد 80G هستش. و بازم فرض مي كنيم كه فقط 20G اون شناسايي شده (فرض مي كنيم!!!). خب حالا ما بايد بيايم و پارتيشن هامونو تعريف كنيم. اول پارتيشن Master رو و به اندازه دلخواه مثلا 10G به اون اختصاص ميديم!! حالا نوبت به تعريف پارتيشن هاي Logical رسيده!! بايد توجه كنيم كه فعلا 10G از هاردمون خاليه!! ولي اشتباه نكنيد. اين فضاي خالي 10G نيست. بلكه 70G هست!! خب حالا از ما سوال ميشه كه چقدر از فضاي خالي ديسكتون رو مي خوايد به پارتيشن هاي Logical نسبت بديد!! ما بايد اينجا كل فضاي خالي يعني 10G رو كه نشان از 70G داره وارد كنيم (توجه كنيد كه اگر 9.99G از هاردمون رو به بخش Logical نسبت بديم در واقع سيستم هم همين مقدار رو يعني 9.99G رو به عنوان بخش منطقي در نظر مي گيره!! ولي در صورتيكه 10G رو وارد كنيم سيستم 70G باقيمونده رو در نظر مي گيره!!! اين نكته خيلي مهمه و بايد بهش توجه بشه). به هر حال پس از اختصاص كل فضاي خالي ديسك به بخش منطقي، حالا نوبت به تعريف درايوهاي منطقي ميرسه!! مهمترين نكته در رفع اين مشكل درواقع همينجاست!! پس توجه كنيد!!
حالا سيستم از ما ميپرسه كه چقدر از كل فضاي خالي ديسكتون رو مي خوايد به اولين درايو منطقي اختصاص بديد؟ و طبق فرضيات گذشتمون كل فضاي خالي ديسك در واقع 70G هست اما به صورت 10G به ما نشون داده ميشه!! مهمترين نكته اينجاست كه براي اينكه سيستم بقيه فضاي خالي ديسكمون رو هم بشناسه (همون 60G) بايد اينطور عمل كنيم كه‌ :
" چند مگابايت كمتر از فضاي شناخته شده توسط ديسك (همون 10G) رو بايد به اولين درايو منطقي اختصاص بديم" :
10G = 102240MB
پس ما بايد حدود 102238MB رو به عنوان ظرفيت اولين درايو منطقيمون اختصاص بديم!! حالا ديگه سيستم به ناچار مجبور ميشه كه بقيه فضاي خالي ديسك رو هم شناسايي كنه!!

فقط اميدوارم كه گيج نشده باشين!!

com2007
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط com2007 » یک‌شنبه 4 شهریور 1386, 3:24 pm

آقا محمد اینجور که من فهمیدم ، شما دارید برای این روش پارتیشن بندی از یه تناسب استفاده میکنید به این صورت که وقتی هار 80 رو مثلا 17 بشناسه ، اگر بخواهیم 10G از این 17 تا رو primary قرار بدیم در واقع از ظرفیت واقعی هارد ، مقدار 47.5 = 17/(10*80) به این قضیه اختصاص داده شده ، اگر درست فهمیده باشم منظور شما رو ، فکر نمیکنید این تخمین نسبی کار درستی نباشه؟

آواتار کاربر
ce.mohsen
همکار قدیمی
همکار قدیمی
محل اقامت: پشت دریاها
تماس:

پست توسط ce.mohsen » یک‌شنبه 4 شهریور 1386, 4:52 pm

با سلام
آقا محمد عزیز ، این روشی که عنوان کردی
از نظر منطقی (تئوری) درست به نظر میآد و اگه امتحان کرده باشی و جواب داده باشه ، روش جالبیه
و اما
من فکر می کنم دیگه کار کردن با FDisk قدیمی شده و این همه برنامه های Visual مخصوص پارتیشن بندی و Resize , Merge و ... هم برای همین نوشته شدن
که شناخته ترینشون (نه لزوما بهترین) هم PowerGuest Partition Magic است
البته برنامه های دیگه ای هستن که رو تک تک بیتهای هارد کار می کنن (اسمش یادم نیست)
البته من شک دارم مشکل majid با این روش (فرمت کردن) رفع شه ، ولی امتحانش ضرری نداره
در نصب در مرحله Installing hardware میماند .(هنگ نمیکرد ،نقطه های پایین صفحه در نصب حرکت میکرد ولی دقیقه ها کم نمیشد و همینطور در آنجا میماند
من هم 2 هفته پیش که خواستم Windows رو Upgrade کنم همین مشکل برام پیش اومد و چند باری هم کامپیوتر رو Restart کردم ولی فایده ای نداشت و باز تو مرحله Installing hardware گیر می کرد . من هم یک بار تو همون درایو ویندوز ، از اول مراحل New Installition رو رفتم و بدون هیچ مشکلی ویندوز نصب کردم و بعد هم فایل های ویندوز قبلی رو پاک کردم (نفهمیدم چرا موقع Upgrade گیر می کرد ولی هر چی بود از ویندوز قبلیم بود) و جدیدا هم که محض احتیاط 2 تا ویندوز نصب می کنم تا دیگه تو این مواقع لنگ نمونم
به جای لعنت فرستادن بر تاریکی ، یک شمع روشن کن
کم رنگ ترین جوهرها از قوی ترین حافظه ها ماندگارتر است
خدایا به من قدرت و جراتی ده تا آنی شوم که به خاطرش مرا خلق کردی

آواتار کاربر
amin
همکار قدیمی
همکار قدیمی
محل اقامت: زنجان
تماس:

پست توسط amin » یک‌شنبه 4 شهریور 1386, 6:55 pm

مجید جان در مورد آپدیت کردن Bios خدمتت عرض کنم که به سایت سازنده مادربورت برو و در قسمت دانلود یا آپدیت دنبال فایلش باش
وقتی اونرو دانلود کردی ، معمولا یه فایل راهنما هم بهت میده که مرحله به مرحله توضیح می ده چیکار کنی (معمولا تو داس) یه تنظیمات کوچیکی هم باید در Setup انجام بدی

SHELBY
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط SHELBY » دوشنبه 5 شهریور 1386, 12:51 pm

سلام به دوستان

ببین دوست من ممکن هست که هیچ کدام از قطعات شما معیوب نباشه ولی با هم مچ نباشن یا خوب سثف نکرده باشی,ممکن هست که اصلا مشکلی وجود نداشته باشه و یه بار ویندوز نصب کنی همه چی درست بشه !! سیستم خواسته باهات بازی در بیاره!!؟؟
ببین اگه بالا سر کامپیوتر معیوب باشی رفع عیب سخته چه برسه از راه دور ولی به نظر من
این بیشتر میتونه از رم و شاید گرافیکتم باشه(چون میگی صفحه آبی اومد میگم ,FATAL ERROR
(اسپلش یادم نیست شاید غلط باشه)
در مورد بایوست چون مادر بوردتو جدید گرفتی احتمال مشکل بایوست کمه ولی در یک صورت نظر خانم com2007 99% درست میشه چون ما تو ایران زندگی میکنیم,ممکنه که این مادر بورد ساپورتش پایین بوده واسه همین بر داشتن ریمارک کردن بایوستو که سی پی یو رو ساپورت کنه در این صورت با ید آپش کنی.

در مورد پارتیشن بندی همه نرم افزارا تویه زمینه قدرتمند هستند یه جا هم ضعیف. همون طور که بچه ها گفتند.

FDISK سالهاست جوابشو پس داده (البته یه کم سرعتش و ساپورتش پایین)

Resize , Merge ,و یا پارتیشن مجیک وقتی یه ویندوز دیگه داری حرف ندارن

پارتیشن بندی با سی دی ایکس پی (بوت) هم که از همه راحت تر و در دسترس تره

با هرکدوم راحتی کار کن من خود سی دی (بوت) رو پیشنهاد میکنم(راحتی وسرعت بالا و بی نیاز به سیستم عامل) ,اگه دسترسی به DOSداری قبلش یه FDISK /MBR بزن تا اگه جدول فت یا سکتور صفرت مشکل داره حل بشه,اگه بازم تو DOS بودی دستور FORMAT رو با /U و/C با هم استفاده کن باعث میشه که اگر لاست کلاستر و بد سکتور داری یا پیغام بده یا ترمیم کنتش.

پیشنهاد کلی

اگه میتونی یه رم از کسی واسه تسط بگیر اگر که نه فقط یکی از رمهای خودتو وصل کن (بهتر از یه اسلات دیگه مادر بوردت استفاده کنی) و به جای کارت گرافیکت یه گرافیک قدیمی یا PCI یا AGP ستفاده کن حتی یه ویندوز دیگه نصب کن(یعنی یه XP با سریال متفاوت) .

بهتره از کمترین تجهیزات اولیه موقع تسط استفاده کنی,(وسایل اضافی رو که مصرف برقی دارن جداکن) گاهی دیده شده این مشکل به علت کم آوردن پاور روی میده؟؟؟

بعضی مادر بوردا واسه شناسایی درگاه ساتا احتیاج به دیسک راه انداز دارن دقت کن!!!؟؟؟

رفع عیب از راه دور سخت امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم موفق باشی.

قفل شده