بهترین نرم افزار گرافیک برای دانشجویان کامپیوتر

سوالات خود را در زمینه های مختلف کامپیوتری از جمله برنامه نویسی، سخت افزار، سیستم عامل، شبکه، اینترنت و غیره را در این تالار درج کنید

مدیر انجمن: Parsian

قفل شده
mammad_asir
کاربر ساده
کاربر ساده

بهترین نرم افزار گرافیک برای دانشجویان کامپیوتر

پست توسط mammad_asir » یک‌شنبه 19 مهر 1388, 3:43 pm

با سلام در مورد انتخاب یک نرم افزار گرافیکی کیج شدم
کسی میتونه در مورد این نرم افزار ها و موارد استفاده و اینکه برای یک دانشجوی کامپیوتر تو بازار کار کدوم نرم افزار بدرد میخوره توضیح بده
ممنون از شما

آواتار کاربر
MohsenJamali
کاربر ساده
کاربر ساده
محل اقامت: زنگان(زنجان)

Re: بهترین نرم افزار گرافیک برای دانشجویان کامپیوتر

پست توسط MohsenJamali » دوشنبه 20 مهر 1388, 3:10 pm

mammad_asir نوشته شده:با سلام در مورد انتخاب یک نرم افزار گرافیکی کیج شدم
کسی میتونه در مورد این نرم افزار ها و موارد استفاده و اینکه برای یک دانشجوی کامپیوتر تو بازار کار کدوم نرم افزار بدرد میخوره توضیح بده
ممنون از شما
photoshop,flash, 3d studio

فقط بستگی به علاقت داره! dd:
سعی کن روزا رو استراحت کنی تا شبا رو خوب بخوابی

آواتار کاربر
مهيار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
محل اقامت: هورا
تماس:

پست توسط مهيار » سه‌شنبه 21 مهر 1388, 3:38 am

بستگی داره تو چه زمینه گرافیکی بخواین فعالیت کنید
زمینشو بگین تا بهتر راهنمایی بشین bil:
پيش از سحر تاريك است،اما تا كنون نشده که آفتاب طلوع نکند... به سحر اعتماد کنيد.

شکست وجود ندارد مگر در ذهن سازنده‌اش!
-------------------------------------------------------------------
بوي جوي موليان آيد همي
ياد يار مهربان آيد همي

ديگه آموي و درشتي هاي او
زير پايم پرنيان آيد همي
--------------------------------------------------------------------------
به سلامتي بچه هاي قديم که با ذغال واسه خودشون سيبيل ميذاشتن تا شبيه باباهاشون بشن نه بچه هاي الان که ابروهاشونو بر ميدارن تا شبيه مادراشون بشن

mammad_asir
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط mammad_asir » سه‌شنبه 21 مهر 1388, 3:47 pm

1)من asp.net with c# را شروع کردم و در این مورد میخوام (وب)
البته تعریف فلش در این زمینه روشنیدم من با فلش ام ایکس کار کردم جدیدترین نسخش چند است
2)ویرایش و میکس ومونتاژ فیلم

آواتار کاربر
پیر کاردانی
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: قطعه ای از بهشت

پست توسط پیر کاردانی » سه‌شنبه 21 مهر 1388, 6:52 pm

mammad_asir نوشته شده:1)من asp.net with c# را شروع کردم و در این مورد میخوام (وب)
البته تعریف فلش در این زمینه روشنیدم من با فلش ام ایکس کار کردم جدیدترین نسخش چند است
2)ویرایش و میکس ومونتاژ فیلم
سلام
فلش دیوانه کرده.
البته adobe شرکت فلش یعنی macromrdia رو خرید. ورژن جدیدش دیوانه است.
لایه های فتوشاپ و می بری تو فلش متحرک می کنی.
من خودم قسمت نشده جندو چونش رو دربیارم.
اما خیلی تعریف می کنند.
واسه میکس و مونتاژ هم.
بسته به کارت فرق می کنه.

یا علی
تلاش نکن تا شکست نخوری

تا تلاشی دیگر
یا علی

آواتار کاربر
مهيار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
تماس:

پست توسط مهيار » سه‌شنبه 21 مهر 1388, 11:02 pm

در مورد نرم افزارهای میکس باز بستگی داره بخوای تو چه زمینه ای فعالیت کنی
ببین واسه میکس و مونتاژ فیلم ریل ( یا همون real ) اولین نرم افزاری که من پیشنهاد میکنم بهت after effect حالا هر ورژنش از cs به بعد رو کار کنی به کارت میاد . به نظر من فوق العاده است
تا حالا فیلم تصویری رو روتوش کردی :mrgreen: به عنوان نمونه دندون کسی که تو فیلم از سر مسواک نزدن زرد شده amuz: میخوای سفیدش کنی با این نرم افزار میتونی چنین کاریو انجام بدی و خیلی کارهای دیگه ( فقط میخواستم قدرتشو بهت نشون بدم )
بعد از این میتونی از canopu edius استفاده کنی جدیدترین ورژنش , ورژن 5 که چند مدل آپدیت اومد روش .
5.1
5.11
5.12
5.13
ورژن کاملش همین 5.13 اما من واسه شروع 4.6 رو پیشنهاد میکنم چون تقریبا کار باهاش از ورژنهای 5 راحتتره . کارش واقعا فوق العاده است به خصوص واسه میکس فیلم عروسی یا کار استودیو

بعد از اینا و در سطح همین ادیوس نرم افزار avid liquid که اونم آخرین ورژنش 7.2 که خیلی کامله و اکثر پلاگین های که روی ادیوس و پریمایر نصب میشه رو اینم نصب میشه با این تفاوت که زمان رندر گیریش فوق العاده از نرم افزار ادیوس و پریمایر بالاتر و این بزرگترین پارامتر واسه کار میکس محسوب میشه .

گزینه بعدی پریمایر که آخرین ورژنش adobe perimiere pro cs 4 خیلی نرم افزار کاملیه ولی در سطح آماتور و مبتدی کاربرد داره البته افکتهای جالبی داره مثه hollywood fx , boris, xplode

و گزینه آخر نرم افزار corel video studio همون ادوب سابق خودمون که جدیدا واگذار شده .
واسه اکسپورت فرمتها و تبدیل به فرمتهای مختلف خیلی کار برد داره . ضمن اینکه کیفیت فایل خروجیش خیلی بالاست نسبت به نر م افزارهای دیگه .

و اما اگه بخوای کار 3d انجام بدی :mrgreen:
اولین نرم افزاری که من توصیه میکنم مایا ست که یه چیزی فراتر از فوق العاده است sbl البته از ابتدای سال 2009 , این نرم افزار از تحت پوشش شرکت الیاس خارج شد و به چرخه محصولات autodesk اضافه شد . جالبه بدونید که از سال 2009 به بعد همه نرم افزارهای Autodesk قابلیت اینو دارن که فایلهای هم رو ایمپورت کنن بدون از بین رفتن تنظیمات و لایه ها این یه امکان فوق العاده است
مثلا شما میتونید motion هاتون رو تو motion builder بسازین بعد بیارینش تو مایا یا مکس بهش متریال و حرکت بدین .
به هر حال تو این مسئله زمینه کاری فوق العاده بازی تو کشور ما وجود داره و البته درآمد وافر به شرطه اینکه حرفه ای بشی و راه بیفتی .
موفق باشید bil:

بوي جوي موليان آيد همي
ياد يار مهربان آيد همي

ديگه آموي و درشتي هاي او
زير پايم پرنيان آيد همي
به سلامتي بچه هاي قديم که با ذغال واسه خودشون سيبيل ميذاشتن تا شبيه باباهاشون بشن نه بچه هاي الان که ابروهاشونو بر ميدارن تا شبيه مادراشون بشن

Sina-S
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط Sina-S » چهارشنبه 22 مهر 1388, 12:53 pm

با عرض سلام

دوست گرامی , نرم افزار های طراحی گرافیک بسیاری در جهت طراحی ابعاد گوناگون گرافیک کامپیوتری ساخته و عرضه شده است. تنوع این نرم افزارها به حدی است که برای انتخاب هر یک از آن ها ابتدا باید هدف و معیار دقیق کاری خود را مشخص سازید.
به نظر من این سوال صحیح نیست که کدام نرم افزار گرافیک بهترین است , زیرا اگر تعریف دقیقی از گرافیک کامپیوتری را را در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد که این شاخه بسیار گسترده تر از یک نرم افزار می باشد.

مثال هایی ساده از رسته های گوناگون قدرتمندترین نرم افزار های طراحی گرافیک کامپیوتری , در ابعاد متفاوت :

1. نرم افزارهای طراحی گرافیک 2 بعدی (بصورت فرمت های تصویری) :در واقع پرکاربردترین نرم افزار های طراحی گرافیکی از جمله پوستر های تبلیغاتی , طراحی گرافیک وب و... را این بخش تشکیل می دهد که خود شامل دو زیر مجموعه می باشد که در اینجا به برترین نرم افزار های هر دوگروه اشاره می کنیم :

الف.نرم افزار های طراحی گرافیک پیکسلی :
Adobe Photoshop
Photo Impact

اشاره : همانطور که اطلاع دارید معروف ترین , پرکاربردترین و بی شک بهترین نرم افزار این رسته فتوشاپ بوده که در جدیدترین نسخه های خود (CS4) امکانات بسیار پیشرفته تری به آن اضافه شده است.

ب.نرم افزارهای طراحی گرافیک برداری :
Corel Draw
Adobe Illustrator
Adobe InDesign
Macromedia Freehand

اشاره : همانطور که اطلاع دارید ویژگی گرافیک برداری نسبت به گرافیک پیکسلی حداکثر کیفیت گرافیک و عدم افت رزولوشن در هنگام بزرگنمایی می باشد , به همین دلیل از این نرم افزار ها جهت طراحی تبلیغات در ابعاد بزرگ استفاده می شود. سالهاست که از کرل به عنوان قدرتمندترین نرم افزار طراحی گرافیک برداری نام برده می شود و خصوصا این نرم افزار در جدیدترین نسخه خود که فکر می کنم 13 باشد قدرت مضاعفی پیدا کرده است. ولی از نرم افزار قدرتمند شرکت ادوبی که Adobe Illustrator است هم نباید گذشت که بی شک قدرتمند ترین رقیب کرل است.

2.نرم افزارهای طراحی گرافیک 2 بعدی متحرک (فلش) :
این گونه نرم افزار ها جهت ایجاد فایل های متحرک , فایل های خود اجرا یا اتوران , طراحی آزمون های مجازی , طراحی منو های متحرک و... استفاده می شوند...

Adobe Flash Professional
Swish Max
و انواع متعدد دیگر این نرم افزارها...

اشاره : بی شک کسانی که با Adobe Flash کار کرده اند از قدرتمندی این نرم افزار پیشرفته در زمینه طراحی گرافیک و برنامه نویسی کاملا آگاهند , بقیه نرم افزار های این رسته همگی در پشت این نرم افزار شرکت ادوبی قرار می گیرند.

3.نرم افزارهای طراحی گرافیک 3 بعدی :
Autodesk 3D Studio Max
Autodesk Maya
Poser
ZBursh

Autodesk Auto Cad
Home Plan Pro
Spss
Soild
Catia
و...

اشاره : این رسته شامل قدرتمندترین و سنگین ترین نرم افزار های طراحی گرافیکی است. برای مثال کارتون زیبای عصر یخبندان کاملا با 3D MAXساخته شده و اگر اشتباه نکنم ارباب حلقه ها نیز کاملا با Maya ساخته شده است. دیگر نرم افزاها نیز از مشهور ترین نرم افزارهای مهندسی و شبیه سازی می باشند.

Sina-S
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط Sina-S » چهارشنبه 22 مهر 1388, 1:08 pm

و اما در مورد نرم افزار های مونتاژ , چندر رسانه سازی (تعاملی) و... گفتنی است که این ها در واقع نرم افزار های گرافیکی نیستند بلکه نرم افزار های "ارائه گرافیک" هستند.

معروفترین نرم افزار های فیلم و مونتاژ :
Adobe Premier
Corel Video Studio که قبلا با نام Ulead شناخته می شد...

اشاره : توانایی ها و ابزارهای قدرتمند این دو برنامه نمایانگر برتری مطلق این دو نسبت به همتایان خود می باشد.
از دیگر نرم افزارهای قدرتمند این رسته می توان به Power Director , EDIUS اشاره داشت.

معروفترین نرم افزارهای چند رسانه ای :
Multimedia Builder
Adobe Director

اشاره : بی شک قدرتمند ترین نرم افزار های طراحی محیط های چند رسانه ای پیشرفته به علاوه برخی از نرم افزارهای فلش همین دو نرم افزار قدرتمند هستند...

نکته : قاعدتا برترین نرم افزارهای هر رسته علاوه بر اینکه دارای ابزارهای پیشرفته , قدرتمند و کاربردی می باشند از پیچیدگی خاص خود نیز برخوردارند که قاعدتا فراگیری آن ها نیازمند آموزش و کار با آنهاست.

Sina-S
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط Sina-S » چهارشنبه 22 مهر 1388, 1:55 pm

اما در مورد بازار کار نرم افزارهای طراحی گرافیکی :

من خودم علاقه زیادی به طراحی گرافیکی دارم. به نظر من هر زمینه ای در بازار کار مخاطب خاص خودش را دارد. طراحی وب , طراحی های تبلیغاتی مثل بنر ها , تبلیغات شهری , رسانه ای , طراحی انیمیشن , میکس و مونتاژ فیلم , طراحی و شبیه سازی محیط های آموزشی و... مثلا یکی از کارهایی که در بازار طرفدار دارد طراحی محیط های چند رسانه ای است , برای طراحی اینگونه نرم افزار ها به بهترین شکل ممکن نیاز به تخصص های زیر داریم :

در درجه اول خلاقیت : به نظر من این ویژگی مهمترین و تاثیر گذارترین شاخصه یم طراح گرافیک است , خلق طرح های جدید و منحصر بفرد , استفاده درست از رنگ ها در محیط های گوناگون , چگونگی بکار گیری اجزا در بخش های گوناگون , و از همه مهم تر دقت و توجه به جزئیات از ویژگی های مهم یک طراح گرافیک است.

در درجات بعدی :
تخصص در طراحی و خلق الگو و طرح های جدید و منحصر بفرد توسط نرم افزارهای گرافیکی مثل فتوشاپ...
تخصص در طراحی انیمیشن های متحرک در جنبه های گوناگون مانند طراحی نمایشی , تعاملی و... مانند ادوبی فلش...
تخصص در طراحی انیمیشن های سه بعدی مانند الگو سازی و... مانند مایا...
تخصص در کار با نرم افزار های صداگذاری و میکس و مونتاژ فیلم... مانند پریمیر...
تخصص در کار با نرم افزار های طراحی چند رسانه ای جهت ادغام سازی و ایجاد جلوه های گوناگون مانند ادوبی دایرکتور...

توجه : تجربه نشان داده است داشتن تمامی این توانایی ها جهت طراحی و شبیه سازی یک محیط مجازی لازم نیست , زیرا برخی از طراحی ها به تخصص های بسیار کمتری نیاز دارند. ضمنا داشتن این تخصص ها به همراه ویژگی خلاقیت در جهت طراحی یک طرح جامع و پیشرفته با کیفیت برای یک گرافیست بسیار مفید واقع می شود. علاوه بر این داشتن هر یک از تخصص های فوق به تنهایی می تواند یک حرفه در بازار باشد.

با تشکر

mammad_asir
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط mammad_asir » دوشنبه 27 مهر 1388, 2:08 pm

خیلی ممنون از همه دوستان که انقدر لطف کردند از غلط بودن سوال کاملا مطلع هستم بازم تشکر
راستا اگه بخوام cd های آموزشی به صورتiteractive و multimedia بسازم چه نرم افزاری خوبه ؟

آواتار کاربر
پیر کاردانی
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: قطعه ای از بهشت

پست توسط پیر کاردانی » دوشنبه 27 مهر 1388, 2:39 pm

mammad_asir نوشته شده:خیلی ممنون از همه دوستان که انقدر لطف کردند از غلط بودن سوال کاملا مطلع هستم بازم تشکر
راستا اگه بخوام cd های آموزشی به صورتiteractive و multimedia بسازم چه نرم افزاری خوبه ؟
سلام
نرم افزار های خوب ایناهست
flash
multi media builder
autoplay
نرم افزار های دیگه هم هست.
یکی هست یادم رفته.

یا علی
تلاش نکن تا شکست نخوری

تا تلاشی دیگر
یا علی

آواتار کاربر
مهيار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
تماس:

پست توسط مهيار » دوشنبه 27 مهر 1388, 9:46 pm

Adobe Premier

اشاره : توانایی ها و ابزارهای قدرتمند این دو برنامه نمایانگر برتری مطلق این دو نسبت به همتایان خود می باشد.
از دیگر نرم افزارهای قدرتمند این رسته می توان به Power Director , EDIUS اشاره داشت.
البته سینا جان اگه اینو به یه میکس کار حرفه ای بگی شاید بخنده چون دیگه الان حتی آماتورهای کار میکس هم با پریمایر کار نمیکنن . به نظر من بهترین نرم افزار واسه کار میکس همون adobe after efect و بعدشم edius
اگه اینو به یه میکس کار بگی تایید میکنه
الان بیشتر از پریمایر شاید افرادی استفاده کنند که از قدیم باهاش کار میکردند و فیلم میکس میزدن اونم فقط با یه پلاگین hollywood . به نظر من پریمایر اصلا با این دو نمونه ای که بهتون گفتم قابل قیاس نیست .
studio نرم افزاری مثه ادیوس یا افتر فوق العاده مجهز و پیشرفته اس به ویژه نسخه 5 که دیگه به قولی اندشه . dd:

بوي جوي موليان آيد همي
ياد يار مهربان آيد همي

ديگه آموي و درشتي هاي او
زير پايم پرنيان آيد همي

Sina-S
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط Sina-S » سه‌شنبه 28 مهر 1388, 11:57 am

mammad_asir نوشته شده:خیلی ممنون از همه دوستان که انقدر لطف کردند از غلط بودن سوال کاملا مطلع هستم بازم تشکر
بستگی به طراحی و سطوح گوناگون چند رسانه سازی نرم افزار های مختلف نیز وجود دارد که برترین آن ها :

1.معروفترین نرم افزار طراحی و اجرای برنامه های چند رسانه ای Multimedia Builder یا MMB می باشد. از ویژگی های این برنامه که متاسفانه خیلی وقت است که نسخه جدیدی از آن عرضه نشده می توان به انعطاف پذیری , کار با فایل های گوناگون , خروجی اختصاصی و... اشاره داشت که آن را به عنوان محبوبترین و پرکاربردترین نرم افزار این رسته مبدل کرده است.

2.یکی از پیشرفته ترین نرم افزار های طراحی چند رسانه ای نرم افزار Adobe Director است. این برنامه ابزاری قدرتمند جهت طراحی نرم افزار های چند رسانه ای , بازی ها , نرم افزار های آموزشی , شبیه سازی بوده و جالب تر آنکه می توان آن ها را تحت وب نیز اجرا نمود.

اشاره : این نرم افزار به مراتب نسبت به نرم افزار های هم رده خود مانند MMB پیچیده تر بوده و دارای زبان برنامه نویسی اختصاصی لینگو می باشد.

از دیگر نرم افزار های طراحی چند رسانه ای می توان به فلش , Auto Play Studio , Auto Menu Builder و... اشاره داشت.

Sina-S
كاربر عالي
كاربر عالي

پست توسط Sina-S » سه‌شنبه 28 مهر 1388, 12:10 pm

مهيار نوشته شده:
Adobe Premier

البته سینا جان اگه اینو به یه میکس کار حرفه ای بگی شاید بخنده چون دیگه الان حتی آماتورهای کار میکس هم با پریمایر کار نمیکنن . به نظر من بهترین نرم افزار واسه کار میکس همون adobe after efect و بعدشم edius
اگه اینو به یه میکس کار بگی تایید میکنه
الان بیشتر از پریمایر شاید افرادی استفاده کنند که از قدیم باهاش کار میکردند و فیلم میکس میزدن اونم فقط با یه پلاگین hollywood . به نظر من پریمایر اصلا با این دو نمونه ای که بهتون گفتم قابل قیاس نیست .
studio نرم افزاری مثه ادیوس یا افتر فوق العاده مجهز و پیشرفته اس به ویژه نسخه 5 که دیگه به قولی اندشه . dd:

البته با احترام به نظر شما من در متن فوق یادم رفت که نامی از نرم افزار قدرتمند Adobe After Effect بیارم اما در مورد Adobe Premier این نکته حداقل برای من قابل پذیرش نیست که این نرم افزار تنها برای آماتور هاست!

لازم به ذکر است که معمولا کسانی که می خواهند به حرفه میکس قدم بگذارند ابتدا با نرم افزار هایی ساده تر مثل Edius شروع می کنند تا به Adobe Premier برسند.
توجه شما را به امکانات و ویژگی های جدیدترین نسخه این نرم افزار جلب می کنم , هم اکنون این نرم افزار در استودیو های فیلم سازی در دنیا نیز قابل استفاده است.

البته این نکته هم مهم است که تعریف ما از میکس و مونتاژ و صد البته میکس کار "حرفه ای" چیست , یعنی قاعدتا برای کاربرد های مختلف نرم افزار های مختلف هم داریم. و البته باز هم به قدرت نرم افزار هایی مثل Corel Video , Edius , After Effect و نرم افزار فوق که جزء بهترین ها هستند تاکید می کنم.

قفل شده

بازگشت به “مباحث متفرقه و سوالات کامپیوتری”