تاپیک ویژه کنکور کارشناسی ارشد سال 90 / مهندسی کامپیوتر و IT

در این قسمت میتونید به بحث در مورد کنکور کارشناسی ارشد بپردازید

مدیر انجمن: rosa_127

قفل شده

شما به کدام گرایش بیشتر علاقه دارید ؟

معماری کامپیوتر
2
4%
هوش مصنوعی
11
24%
نرم افزار کامپیوتر
17
37%
الگوریتم و محاسبات
1
2%
علوم کامپیوتر
0
بدون رأی
فناوری اطلاعات ( IT )
15
33%

مجموع رأی ها: 46

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاپیک ویژه کنکور کارشناسی ارشد سال 90 / مهندسی کامپیوتر و IT

پست توسط mojtabapc » دوشنبه 15 مهر 1387, 10:58 pm

با سلام خدمت تمام بچه های انجمن
در این تاپیک سعی خواهیم کرد مطالبی مفید در ارتباط با کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر سال 1390 ارائه کنیم که امید است مورد توجه دوستان و کاربران عزیز قرار بگیره و برای به دست آوردن این اطلاعات کمک دوستان حائز اهمیت است. و البته حرکت و پویایی این تاپیک به صورت یک کار جمعی و همکاری گروهی برای رسیدن به هدف مشترک هست.

خودم که حتی در روزهای پرمشغله سعی می کنم دو سه روز یه بار هم که شده سری به این تاپیک بزنم دوستان دیگه هم در صورت تمایل خوشحال میشیم از نظرات و تجربیاتشون استفاده کنیم

به مهندسن گرامی و کاربران عزیز:
اگر می خواهید موفق باشید باید به خودتون و توانایی هاتون ایمان داشته باشید ، با علاقه مطالعه کنید و به خودتون بگید که اگر قراره فقط یک نفر در ایران در کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر در سال 90 قبول بشه اون یه نفر شمایید چون هیچ کس به اندازه شما به خودش ایمان نداره .
وقتی که انگیزه درونی در شما وجود داشته باشه بدون شک به هدفتون و عشقتون می رسید..
دوستان عزیز در این تاپیک هدف موفقیت و قبولی در کنکور ارشد90 و عشق به کامپیوتر تعریف میشه !

آواتار کاربر
marjane_abi
کاربر معمولي
کاربر معمولي
محل اقامت: شیراز
تماس:

شرح گرایش های ارشد

پست توسط marjane_abi » دوشنبه 29 مهر 1387, 11:39 am

سلام بر همه ی دوستان
می شه این نکته رو مشخص کنید که این 4 تا گرایش از نظر عملی و کاربردی چه جوری هستن؟
یعنی مثلا کسی که هوش مصنوعی می خونه یا نرم افزار حوزه کاریشون چیه
ممنون می شم اگه یه نفر کامل توضیح بده و مرزا رو مشخص کنه
آخه با یه اسم و دونستن منابع زیاد نمی شه فهمید اون گرایش با علاقمندی ما سازگار هست یا نه ktb:

آواتار کاربر
reza-1365
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: فعلا ایران

Re: درس رياضي در كنكور ارشد

پست توسط reza-1365 » یک‌شنبه 26 آبان 1387, 1:58 am

دوستان واسه درس شیرین ریاضی واسه عمومی رو می گم بهترین کتاب چه برای کاردانی چه برای کاردانی

به کارشناسی چه برای ارشد چه برای استخدام چه برای دوره دبیرستان کتاب ریاضی عمومی دکترمسعود

نیکوکارهستش باور کنین دوستان بعدازخوندن کتابهای ایشون می تونید هرتستی رو بزنین این کتاب رو

استادمون هفته پیش گفت من رفتم خریدم واقعا دوستان برای مثال کاربردمشتق رو جوری درس داده ادم

با یه بار خوندن می تونه هر مساله ای رو حل کنه به نظر من پول دادن واسه این کتاب ضررنداره.
برای تعجیل در ظهور و سلامتی امام زمان (ع) یک صلوات بفرستید.

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

Re: شرح گرایش های ارشد

پست توسط mojtabapc » چهارشنبه 13 خرداد 1388, 11:20 am

قبلا جایی دیگه اینها رو گفته بودم ولی در این تاپیک هم میزارم تا دوستانی که اینجا میان دست خالی بیرون نرن :wink:

گرایش مهندسی نرم افزار :
در واقع در دوره کارشناسی ارشد به دروسی مانند دروس زیر برمی خورید :
بانک های اطلاعاتی مثلا پایگاه داده پیشرفته،
تجزیه تحلیل سیستم های اطلاع رسانی،
و حتی برنامه نویسی Interface پایگاه های اطلاعاتی
و ... .

گرایش هوش مصنوعی :
در یک کلام می شود گفت که این رشته خانه اول و آخرش در دانشگاه است. یعنی فارغ التحصیلان این رشته باید در محیط دانشگاهی بمانند. لا اقل در کشور ما. چون که شرایط کاری آن در بازار کم است.
مباحثی که در این گرایش هست راجع به انواع الگوریتم های هوشمند و مواردی از این دست می باشد.

مجموعه IT :
بازار کار برای IT در ایران فعلا باز است یعنی بازار کار بسیار خوبی دارد.
در اینجا هم بحث علاقه پیش می آید. چون ممکن است اگر رشته تان را اشتباه انتخاب کنید در آن رشته احساس سرخوردگی کنید.

گرایش شبکه :
شبکه یکی از رشته هایی است که در زمینه بازار و دانشگاهی اوضاعش خوب است.
در واقع کارهایی که بچه های IT ، سخت افزار انجام می دهند نرم افزار انجام می دهند، به عنوان یک شبکه کار همه اینها را یکجا دارند.

امنیت اطلاعات :
برای این گرایش باید برنامه نویس خوبی باشید. چرا که مثلا استاد یک الگوریتم را می گوید و از شما برنامه اش را می خواهد.

IT :
فناوری اطلاعات یه چیزی مثل همان مهندسی نرم افزار است. و باید قدرت تحلیل و آنالیز کردن بالایی داشت.

منبع: konkorearshad.blogfa.com

آواتار کاربر
پیر کاردانی
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: قطعه ای از بهشت

پست توسط پیر کاردانی » چهارشنبه 13 خرداد 1388, 9:25 pm

mojtabapc نوشته شده:قبلا جایی دیگه اینها رو گفته بودم ولی در این تاپیک هم میزارم تا دوستانی که اینجا میان دست خالی بیرون نرن :wink:

گرایش مهندسی نرم افزار :
در واقع در دوره کارشناسی ارشد به دروسی مانند دروس زیر برمی خورید :
بانک های اطلاعاتی مثلا پایگاه داده پیشرفته،
تجزیه تحلیل سیستم های اطلاع رسانی،
و حتی برنامه نویسی Interface پایگاه های اطلاعاتی
و ... .

گرایش هوش مصنوعی :
در یک کلام می شود گفت که این رشته خانه اول و آخرش در دانشگاه است. یعنی فارغ التحصیلان این رشته باید در محیط دانشگاهی بمانند. لا اقل در کشور ما. چون که شرایط کاری آن در بازار کم است.
مباحثی که در این گرایش هست راجع به انواع الگوریتم های هوشمند و مواردی از این دست می باشد.

مجموعه IT :
بازار کار برای IT در ایران فعلا باز است یعنی بازار کار بسیار خوبی دارد.
در اینجا هم بحث علاقه پیش می آید. چون ممکن است اگر رشته تان را اشتباه انتخاب کنید در آن رشته احساس سرخوردگی کنید.

گرایش شبکه :
شبکه یکی از رشته هایی است که در زمینه بازار و دانشگاهی اوضاعش خوب است.
در واقع کارهایی که بچه های IT ، سخت افزار انجام می دهند نرم افزار انجام می دهند، به عنوان یک شبکه کار همه اینها را یکجا دارند.

امنیت اطلاعات :
برای این گرایش باید برنامه نویس خوبی باشید. چرا که مثلا استاد یک الگوریتم را می گوید و از شما برنامه اش را می خواهد.

IT :
فناوری اطلاعات یه چیزی مثل همان مهندسی نرم افزار است. و باید قدرت تحلیل و آنالیز کردن بالایی داشت.
سلام
بابا آقا مجتبی.
دست شما درد نکنه.
یا علی
تلاش نکن تا شکست نخوری

تا تلاشی دیگر
یا علی

آواتار کاربر
kanan
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: تبريز شهر اولين ها

پست توسط kanan » پنج‌شنبه 14 خرداد 1388, 11:59 am

با سلام
بابا پس گرايش من چي شد توضيحات در مورد اون چي دارين مكاترونيك
زندگي را مثل پيازي ديدم كه هر ورقشو باز كردم
اشك منو درآورد!!

خدا بگم چيكارت نكنه اون كسي كه منو معتاد سريال فرار از زندان كردي

گفتگو آنلاين اعضا انجمن
http://www.tinychat.com/6kclp

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » پنج‌شنبه 14 خرداد 1388, 3:05 pm

kanan نوشته شده:با سلام
بابا پس گرايش من چي شد توضيحات در مورد اون چي دارين مكاترونيك
بابا کنعان کچلمون کردی بیا اینم مکاترونیک :mrgreen:

مهندسی مكاترونیك

در اینجا خیلی مختصر و کوتاه درباره مکاترونیک یه چیزی مینویسم تا کلیات این رشته معرفی بشه :wink:
به اعتقاد بسیاری از متخصصین و محققین عرصۀ مکاترونیک، روبات را می توان یکی از بهترین محصولات مکاترونیکی دانست و جزو سبكهای نوظهور و بی پشتوانه در کشور ماست و البته تا حدودی شبیه گرایش کنترل در مهندسی برق هم هست.
حوزۀ عملکرد مکاترونیک به مراتب وسیع تر از حوزۀ روباتیک هست و اینطور میشه گفت که هوش مصنوعی زیرمجموعه مکاترونیک هست و مکاترونیک خیلی جامع تره.
البته به قول یکی از اساتید این رشته ترکیبی از مهندسی برق و مهندسی مکانیک و همینطور مهندسی کامپیوتر هست و یک رشته دانشگاهی میان رشته ای هست.

یه چیز دیگه هم اینه که مهندسی مکاترونیک رشته ای ستاره دار یا به عبارتی دیگه رشته ای شناوره که بچه های هر رشته فنی مهندسی میتونن به عنوان رشته امتحانی دوم و شناور در کنکور ارشد اونو انتخاب کنن.
البته مكاترونیك هر سال شناخته شده تر می شه و قاعدتا كنكورشم سخت تر ‏میشه.

و اما در مورد دانشگاهایی که این رشه رو پذیرش میکنن باید بگم که:
تنها دانشگاه ایران که کم و بیش مکاترونیک را نزدیک به حقیقت اصلی مکاترونیک ارائه می کنه، دانشگاه خواجه نصیر هست.
خواجه نصیر مكاترونیكش بهترین دانشگاه ایرانه حتی از شریف و امیرکبیر هم بهتره

و اما در کل دانشگاههای ایران:
مکاترونیک تا این لحظه، تنها در 3 واحد دانشگاه آزاد و 7 واحد دانشگاه دولتی پذیرش داشته :
آزاد: قزوین - علوم و تحقیقات - تهران جنوب
دولتی : سمنان - علم و صنعت - خواجه نصیر - پردیس کیش شریف - امیر کبیر - تبریز - شریف تهران

این رو هم اضافه میکنم که مکاترونیک، دانشگاه آزاد قزوین بعد از دانشگاه خواجه نصیر جزء بهترین های ایران هست.

و اما این قسمت رو اختصاصی برای رفیق عزیزم کنعان میگم تا حال کنه :mrgreen: :wink:
دانشگاه تبریز در کنکور ارشد 87 تو رشته مکاترونیک 10تا روزانه میگیره و یکی هم به شیوه آموزش محور میگیره که در مجموع میشه 11 تا روزانه و 5تا هم شبانه و یکی هم به شیوه آموزش محور که میشه 6تا شبانه در مقطع ارشد پذیرش داره.

اینم از نمونه سوالات مهندسی مكاترونیك:

دفترچه سوالات آزمون سراسری 87 با كلید سوالات
http://www.pasokh.org/arshad87/mekatronic.pdf

دفترچه سوالات آزمون آزاد 87 با كلید سوالات
http://www.pasokh.org/arshad87/mekatatronic87azad.pdf

دفترچه سوالات آزمون سراسری 86 با كلید سوالات
http://www.pasokh.org/mas/mekatronic.pdf

آواتار کاربر
kanan
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: تبريز شهر اولين ها

پست توسط kanan » جمعه 15 خرداد 1388, 5:53 pm

با سلام
دستت درد نكنه خيلي خيلي ممنون
ولي سوالات كليد نداشتن يه سوال ديگه تو سوالات من ديدم از برنامه نويسي فرترن خودشم دوره قديم تحت داس سوال دادن اين زبان كه ديگه مرده تو ارشد چيكار ميكنه amuz: ger:

ممنون مجتبي جان ولي تا من عمر دارم دانشگاه تبريز رو نميزنم و اصلا نميخوام اونجا قبول بشم من از دست دكتر عيسي زاده فرار ميكنه تو دوره كارشناسي ديگه تو دانشگاه تبريز كه به كنترات برداشته دانشگاه رو و بايد با اون درس داشته باشم من ديگه توبه كردم با اون درس برداشتن رو khk:
زندگي را مثل پيازي ديدم كه هر ورقشو باز كردم
اشك منو درآورد!!

خدا بگم چيكارت نكنه اون كسي كه منو معتاد سريال فرار از زندان كردي

گفتگو آنلاين اعضا انجمن
http://www.tinychat.com/6kclp

z65

پست توسط z65 » پنج‌شنبه 25 تیر 1388, 6:54 am

در دوره کارشناسی ارشد براي هر گرايش به چه دروسی برمی خوریم :
مثلا" مي دونم هوش با رياضي سر وكار داره و اگه قوي نباشي نمي توني ادامه بدي
يا امنيت پايه برنامه نويسي قوي مي خواد .
خب بقيه گرايشها چطوري اند؟

mojtabapc
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پست توسط mojtabapc » پنج‌شنبه 25 تیر 1388, 10:17 am

شبکه :
مباحثی در مورد امنیت شبکه، الگوریتم های مسیریابی، طراحی سوئیچ و روتر، سوئیچ های پر سرعت ، روترهای پر سرعت ، شبکه های پیشرفته، شبکه های بی سیم، مدیریت شبکه ، پروتکل های رمزنگاری، رمزنگاری پیشرفته و... و برای کسی که به شبکه علاقه داشت واقعا بهترین درس ها است. یعنی همون مباحثی که خومون در کارگاه و آزمایشگاه شبکه و سیستم عامل خوندیم ولی با دید گسترده تر و عملی تر و البته بسیار پیشرفته تر. و البته باید از دانش معماری کامپیوتر بسیار قوی برخوردار باشید.
شبکه یکی از رشته هایی است که در زمینه بازار و دانشگاهی اوضاعش خوبه.

امنیت شبکه:
بیشتر روی رمزنگاری یا بحث امینت شبکه بحث می شود. در واقع ریاضیات خیلی قوی ای می خواهد. و برای درس هایش همنهشتی ریاضیات گسسته و برنامه نویسی بسیار مهم است. چون استاد برای هر الگوریتمش برنامه اش را می خواهد. بیشتر درس ها برنامه نویسی دارند.

فناوری اطلاعات (IT) :
تا حدودی شبیه گرایش نرم افزار است. و در واقع باید قدرت تحلیل و بررسی و uml و ... داشته باشید.

تجارت الکترنیک :
تجارت الکترنیک یه چیزیه بین بحث IT و امنیت و شبکه. یعنی شما باید یک مقدار بستر آن ایده ها را فراهم کنید: امنیتش را فراهم کنید، زیرساخت شبکه اش را فراهم کنید.
تجارت الکترونیکی یک چیزی بهتر از IT است از نظر عملی و ضعیف تر از شبکه و امنیت است.

منبع: konkorearshad.blogfa.com

Mo0oN

پست توسط Mo0oN » دوشنبه 11 آبان 1388, 12:40 am

سلام
چرا اینجا همه کامپیوترین؟ شایدم من جدیدم و بچه ها رو نمی شناسم!
من شدیدا و خیلی فوری احتیاج دارم که یکی لطف کنه و راجع به مهندسی طراحی محیط زیست, راهنماییم کنه.
تازه با این رشته آشنا شدم, در کل خوشم اومده ولی می خوام بیشتر بدونم , مخصوصا راجع به شرایط قبولی و ....

masoud_cpu
کاربر ساده
کاربر ساده

نوبتی هم باشه نوبته ارشده 90.....کمک و راهنمایی

پست توسط masoud_cpu » شنبه 3 بهمن 1388, 3:44 pm

سلام .
دوستان خیلی از کاربران تونستند در کنکور ناپیوسته 88 موفق بشوند از جمله خودم . و احتمالا در آینده نزدیک تصمیم دارند که ادامه بدهند .
من تصمیم دارم وقت رو نکشم و توی این مدتی که دارم کارشناسی رو میخونم نم نم واسه ارشد هم بخونم چون احساس میکنم 2 مزیت داره :
1 - موفقیت بهتر در کارشناسی و پاس کردن بهتر واحد ها
2- یادگیری ( نه حفظ کردن ) بدلیل وجود زمان و داشتن آرامش

بهر حال ارشد رو باید وسه دولتی خوند و مثل آزاد نیست با 1-2 ماه بشه راحت جایی مثل چمران یا ... قبول شد .
من اکثر تاپیک های مرتبط با ارشد رو مطالعه کردم اما به نتیجه مطلوبی نرسیدم .
متوجه شدم هر موسسه چند کتاب خوب داره و بقیه کتاباش زیاد حرفی واسه زدن نداره .
حالا میخواستم از دوستانی که اطلاع دارند یا دانشجوی ارشد هستند خواهش کنم تجارب خود را با ما تقسیم کنند تا بتونیم پله های ترقی یکی یکی در کنار هم طی کنیم .
با تشکر .
:P

masoud_cpu
کاربر ساده
کاربر ساده

Re: نوبتی هم باشه نوبته ارشده 90.....کمک و راهنمایی

پست توسط masoud_cpu » شنبه 3 بهمن 1388, 4:24 pm

به عنوان اولین سوال :
اقا هرچی تو این انجمن گشتیم بدتر گیج شدیم .
جزوات و کتابه ای کدوم آموزشگاه بهتر هست . یکی میگه پارسه خوبه یکی میگه بده جناب رئیس کل میگه پوران پژوهش خوبه بعد یکی دیگه میگه نه بابا خوب نیست حالا آخر کدوم خوبه کدوم خوب نیست ؟

gallant.boy

پست توسط gallant.boy » سه‌شنبه 13 بهمن 1388, 7:23 pm

سلام من هم مثل آقا مسعود واقعا گیج شدم ger: نمیدونم باید چی کارکنم ؟ازکجاشروع وچی بخونم ؟
از کسانی که میدونن خواهش می کنم کمکمون کنند yes: من باید در کنکور سال 90 حتما قبول شم khk:

ممنون

a_gh

پست توسط a_gh » دوشنبه 3 اسفند 1388, 12:10 am

عزیران منم باید سال 90 قبول شم

لطفآ کمک کنید.............

بچه ها آدی های ام دیگه رو داشته باشیم تا با هم در ارتباط باشیم

آدی من:a_gh503@yahoo.com

در مورد کتابها هم اطلاعات دارم

قفل شده