اصول مطالعه موفق

این بخش مختص کسانی است که خود را برای کنکور آماده میکنند ( مشاوران این بخش از رتبه هایی برتر کنکور در سالهای گذشته هستند )

مدیر انجمن: rosa_127

قفل شده
Ramin

اصول مطالعه موفق

پست توسط Ramin » شنبه 5 آبان 1386, 7:05 pm

با سلام
طبق جستجوهایی که رو اینترنت داشتم تو نستم یکسری PDF بسیار عالی براتون پیدا کنم که میتونه خیلی کمکتون کنه
شاید برای شما هم بارها پیش اومده باشه که آماده مطالعه میشید و و شروع میکنید به خواندن کتاب اما بعد از چند دقیقه متوجه میشید که اصلا هیچی متوجه نشدید و حواس شما به جای دیگری است ، آیا میخواهید بر حواس خود کنترل داشته باشید ؟
مشکل خیلی از ما اینه که نمیتونیم یک برنامه ریزی صحیح داشته باشیم و همیشه در برنامه ریزی درسی خود دچار مشکل میشویم ، آیا نمیخواهید برنامه ریزی صحیحی برای مطالعه داشته باشید ؟
محیط مطالعه ما باید چگونه باشد ؟ چطور برای مطالعه آماده شویم ؟ چگونه زمان خود را مدیریت کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم ؟ چگونه بر اضطراب ، نگرانی و فشارهای روحی غلبه کنیم ؟ آیا ما از تمام توانایی خود استفاده میکنیم ؟ آیا ما روشهای تست زنی را بلدیم ؟ عواملی که باعث شد شما سال قبل موفق نشوید و یا موفق نشویم کدامند ؟ ...
جواب تمامی این سوالات را در این مقالات میتوانید بیابید که امیدوارم مفید و سازنده باشد :

به طور خلاصه تیتر این مطالب عبارتند از :

- آمادگی برای مطالعه
- عوامل کاهنده روحیه
- هدف یابی
- مدیریت زمان
- نقش باورها و تفکرات منطقی
- اصول اساسی مطالعه
- روش های کنترل اضطراب
- تمرکز حواس و افکار مزاحم
- برنامه ریزی برای پیشرفت
- برنامه ریزی کلی
- استفاده از توانایی ها
- روند ادامه برنامه
- فرصتی برای بازنگری
- فنون تست زنی
- دلایل عدم پیشرفت

خوب مطمئن هستم که برای خواندن این مطالب لحطه شماری میکنید ، این هم لینک دانلود کل این PDF ها در یک لینک :

http://www.4shared.com/file/27568812/35 ... d=ddf55a7c

موفق و پیروز باشید.

آواتار کاربر
reza-1365
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: فعلا ایران

Re: اصول مطالعه موفق

پست توسط reza-1365 » دوشنبه 4 شهریور 1387, 4:12 pm

فنون تستزنی،یکی ازمهارتهای لازم دردوران دبیرستانوبه خصوص کنکوراست.تسلط برتستزنی درموفقیت

کنکورتاثیرغیرقابل انکاری دارد.بحث دربارهی مجموعه

مهارتهایی که منجربه افزایش توانایی عملکردتستزنی

میشود،بخش چندبعدی خو اهدبود.

علیرغم گستردگی موضوع،سعی میکنیم به مواردی

بپردازیم که ضروریترهستند.

قسمتی ازتوصیههای این فصل عمومی است وبرای

کلیهی دانشآموزان دبیرستانی وکنکوری در نظرگرفته

شدهاست.قسمتی ازتوصیهها هم خاصّ دروس به صورت

جداگانه و تفکیکی است،این مطالب بیشتربه درد

کنکوریها میخورد.

طراحی وطراحان تستها

باوجودآن که بعضی ازافرادومؤسسات ادعادارندکه روشهایی را ابداع کردهاندتاکنکوریهاحتی بدون حل مساله یاتوجه به صورت مساله

وبراساس قوانین احتمالات بتوانندتستهارادرست علامت بزنند،عملاچنین چیزی امکانپذیرنبوده وادعاهایی ازاین قبیل نوعی فرصت طلبی

محسوب میشوند.طراحی سؤالات تست ازیک سری اصول کلی ومشخص تبعیت میکندکه معمولاطراحان تستهاباآنهاآشناهستند.البته

این بدان معنی نیست که همه اصول طراحی تست درسؤالات کنکوررعایت میشودوهمان گونه که هرساله بعدازاتمام کنکورعنوان میگردد

اشکالاتی توسط اهل فن به سؤالات واردمیآید.ازجمله اصولی که درطراحی سؤالات کنکوررعایت میشوددرنظرگرفتن سؤالات آسان،متوسط

ومشکل درهردرس است درمقابل،یکی ازاشکالات واردبه طراحی تستهانوع چینش سؤالات است.اصولابایددرهردرس سؤالات ازآسان به

مشکل تنظیم شوند،اما ظاهرا درسؤالات کنکورچنین نظمی وجودنداردومثلاگاهی بعدازسؤالات سخت دیفرانسیل بلافاصله سؤالات سخت

گسسته آغازمیشودویامانندکنکورسال 81 که سؤالات ادبیات باچندسؤال سخت پی درپی شروع شدهبود.

کلید

درطراحی سؤالات کنکوراصول کلی طراحی تست رعایت میشود.بنابراین برای پاسخگویی به سؤالات دنبال روشهای غیرعادی نباشد

آمادگی برای هرنوع احتمال

علیرغم نکتهی قبلی،تصورنکنیدکه همه چیزبایدبروفق مرادپیش رود.متاسفانه بسیاردیده شده دانشآموزانی که با آمادگی خوب درسی در

جلسهی کنکورحاضرشدهاندبه محض مواجهه باچندسؤال سخت پی درپی،سررشتهی کارراگم کرده وحتی بقیه راهم نتوانستهاندخوب جواب

بدهند.این آمادگی ذهنی رادرخودایجادکنیدکه ممکن است باهراحتمالی روبه روشوید.امکان دارددرشرایطی که خوب پیش میرویدبه ناگاه

به یک،دو،سه ویاچندسؤال سخت برخوردکنید،امکان داردسؤالات یک درس باتستهای مشکل شروع شود،وهرنوع امکان دیگری نیز وجود

دارد.درهرحال،شماآمادگی لازم رادرخودایجادکنیدتادستپاچه نشوید.

کلید

خودرابرای مواجهه باهرنوع سؤالی درسرجلسهی کنکورآماده سازید.

تستهای یک ستاره ودوستاره

بیشترمدرسین کنکورتوصیه میکنندوقتی باسؤالات یک درس روبه رومیشویدبدین شیوه عمل کنید:

15 ثانیه طول میکشد.اگرجواب سؤال وگزینهی درست را - یک به یک سؤالات رابخوانید.به طورمتوسط خواندن متن هرسؤال حدود 20

میدانیدبلافاصله درپرسشنامه(ونه پاسخنامه)علامت بزنیدوسرسؤال بعدی بروید.به سؤالاتی میرسیدکه جواب آنهارانمیدانید.دراینجادوحالت

پیش میآید.جواب رانمیدانیدولی میدانیدکه میتوانیدبه نتیجه برسید.درکنارسؤال یک ستاره بزنید.درموردبعضی ازسؤالات هم جواب رااصلا

نمیدانیدوحدس میزنیدکه ارزش وقتگذاری ندارد.درکنار این نوع سؤالات دوستاره بزنید.به همین ترتیب تاپایان سؤالات آن درس پیش

بروید.معمولا درمرحله اول تعدادی ازتستهارابا اطمینان درست علامت زدهایدکه البته درمورددرسهای متفاوت فرق دارد.حال،مرحله دوم را

به سؤالات تک ستارهای اختصاص دهید.دراین مرحله هم تعدادی ازسؤالات راپاسخ خواهیدداد.درمرحله سوم به سؤالات دوستارهای بپردازید.

فنون تستزنی

دردروس تخصصی امکان زیادی وجودداردکه وقتی برای سؤالات دوستارهای باقی نماند.بعداز اتمام این سه مرحله جوابهای صحیح رایک به

یک وبادقت به پاسخنامه منتقل کنید.

کلید

سؤالات هردرس رادرسه مرحلهی تستهای باجواب مشخص،یک ستارهای ودوستارهای پاسخ دهید.

جرات گذشتن ازتست

درموردسؤالات دوستارهای صحبت کردیم وگفتیم که دردروس تخصصی حتی این امکان وجودداردکه فرصتی برای پاسخ به آنهاباقی نماند.

برای تعدادزیادی ازدانشآموزان پذیرفتن این نکته که بایدازخیربعضی ازسؤالات بگذرند،سخت است.دانشآموزان بایدعادت کنندکه ازروی

بعضی تستهابگذرندواین خودنه تنهانشانهی ضعف نیست بلکه بیانگرمهارت دانش بالای فرداست.دانشآموزان بسیارمحدودی وجوددارندکه

هم توانایی وهم فرصت آن راداشتهباشندکه بتوانندبه همهی سؤالات پاسخ دهند.

کلید

بایداین فن جسورانه رابیاموزیدکه ازسربعضی تست ها بگذرید.

قدرت ریسک

این سؤال هم برای دانش آموزان پیش میآیدکه اگردرموردگزینه ها شک کردند(باتوجه به نمرات منفی تستها)آیاعلامت بزنند؟در مورد هر

چهارگزینه مشکل داریدتوصیه میشودازخیرآن سؤال بگذرید.اگربین سه گزینه شک داشتیدبازهم توصیه قبلی را به کارببندید.امازمانی که

میدانیدحداقل دوگزینه غلط است حتمایکی ازگزینههاراعلامت بزنید.

کلید

درتستهایی که درموردگزینهی صحیح شک داریدتنهازمانی ریسک کنیدکه اطمینان داشتهباشیدحداقل دوگزینه غلط است

خواندن کل اجزاء تست

این نکتهای است که همه درموردآن اتفاق نظردارند،بایدتمام اجزاءوتست رابادقت بخوانید.صورت مساله را باحوصله وتمرکزمطالعه کنید.به

همین ترتیب به تک تک گزینههاتوجه کنید.یادتان باشداگرعجله کنیدشایدزمان راذخیره نماییدولی به طورحتم،احتمال اشتباه بسیارزیاد

خواهدبود.اگربپذیریدکه بایدازبعضی تستهابگذریداین به دقت شماهم خواهدافزود.

کلید

قبل ازهرگونه اقدام به پاسخگویی تست،تمام اجزاءآن رابادقت بخوانید.

پیش بینی قبل ازجواب

اگرحوصلهاش راداریدوعجله نمیکنیدسعی نماییدوقتی صورت مساله راخواندیدقبل ازنگاه کردن به گزینهها،جواب راحدس بزنید.این کار

سرعت عمل شمارادرپاسخگویی به تستهاافزایش خواهدداد.حتی درصورتی که حدس شمادرست ازآب درآمدوپاسخ شمابین گزینهها وجود

داشت بازهم حتماسایرگزینههارابخوانید.

کلید

سعی کنیدقبل ازپاسخ به هرتست،گزینه صحیح راحدس بزنید.

فریب نخورید

به محض خواندن صورت مساله،سراغ راحتترین وسادهترین گزینه نروید.متوجه گزینههای انحرافی باشید.به قول کنکوریها،اگرشمامفهومی

خوانده باشیداحتمال انحراف شماکاهش خواهدیافت.بااین همه بازهم ممکن است به خاطرعدم تمرکز،عجله واشتباه گرفتن سرنخها میباشد

فریب بخوریدو ناخودآگاه به محض دیدن کوچکترین سرنخی ازپاسخ، آن راعلامت بزنید.پس بسیاربسیارمهم است که ازیک طرف تمرکزو

دقت راتمرین کنیدوازطرف دیگرباروشهای کنترل اضطراب آشناباشید تابتوانیدحالت تعادلی خودراحفظ نمایید.

کلید

درجلسهی کنکوردقت کنیددرفضایی قرارنگیریدکه باکوچکترین سرنخهافریب بخورید.

تقسیم زمان

این درست است که بایددرجلسهی کنکورتقسیم زمان داشتهباشیدامابدان معنانیست که برای همهی تستهازمانی یکسان درنظرگرفت.این

نکته بسیارظریف وحساس است.اگربرای تستی سه دقیقه وقت صرف کردیدحتماتستی هم وجودخواهدداشت که درظرف 20 ثانیه پاسخ آن

رابیابید.بنابراین درموردتقسیم زمان وسواس به خرج ندهید.شمابرای هردرس زمانی رادراختیاردارید،بازاگرپذیرفتهباشیدکه ازسربعضی

تستهابگذریداحتمالازمان برای بقیه سؤالات کافی خواهدبود.دربعضی موارد(به خصوص دروس عمومی) امکان استفاده اززمانهای

دروس دیگرهم به وجودمیآید.

کلید

درتقسیم زمان برای پاسخگویی به تستها،توجه داشتهباشیدکه زمان برای حل هرتست متفاوت است.

زمانی برای مرور

اگرفرصتی بودزمانی برای مرورتستهاکناربگذاریدولی پاسخهاراعوض نکنید،مگراین که اطمینان حاصل کنیدکه پاسخ اول شماغلط بوده

است.هرچه بیشتربه سریک سؤال مرددباشیداحتمال زیادتری داردکه سرگیجه بگیرید.

کلید

اگرزمانی برای مرورتستهاباقی ماند،پاسخ راتنهازمانی تغییردهیدکه به غلط بودن اول اطمینان حاصل نمایید.

سرعت عمل

سرعت عمل درتست زنی به عوامل متعددی بستگی دارد.به این که چه قدرمفهومی خوانده باشید(وحفظی کارنکرده باشید)؟چه قدرسرحال

وباحوصله باشید؟چه تیپ شخصیتی داشته باشید؟(فردی آرام هستیدیامضطرب)؟چقدرتست زنی راتمرین کرده باشید؟به هرحال،سرعت

عمل درتست زنی موضوعی مستقل ازسایررفتارهانیست.فردی که کلاکنداست،فردی که زودمضطرب میشودویاکسی که تقسیم زمان

مناسبی ندارد،احتمالادرکلیه فعالیتهایی که نیازمندسرعت عمل وتوانایی مشاهده است مشکل خواهدداشت.

کلید

برای افزایش سرعت عمل درتست زنی چهارعامل مؤثرند:تمرین ورکوردگیری تست زنی،شادابی وسرحال بودن،تمرکزوآرامش،ومطالعهی مفهومی.

دقت درمحاسبات عددی

درهمهی رشتههای کنکوری دروسی وجوددارندکه درآنهاحل مساله ومحاسبات عددی ضرورتی اساسی است.اشتباهات دانشآموزان در

محاسبات عددی عمدتا ناشی ازعجله وعدم تمرکزآنهاست که این هم ناشی ازتلاش آنان برای ازدست ندادن زمان است.گفته شد،این عجله

غیرازضرروافزایش احتمال اشتباهات،به طورحتم هیچ خیری ندارد.به محاسبات عددی به خصوص دررشتهی ریاضی که مواردآن زیاداست،

دقت بیشتری داشته باشید.سعی کنیدبه نحوی درمحاسبات پیش رویدکه همان یک بارمحاسبه،اطمینان شما راحاصل نماید.عجله در

محاسبه،شک شماراافزایش داده ومنجربه محاسبات دوباره وسه باره واتلاف وقت خواهدشد.

کلید

محاسبات ریاضی رابادقت وتمرکزانجام دهید.

مجموعهی ریاضی

درتستهای ریاضی برای کسب نتیجه بهترساختاری بااین ترتیب توصیه میشود:

مفهوم رابه خاطربسپارید.مواردجامع ومانع راشناسایی کنید.قضایای مربوط به مفهوم موردنظررابه دقت وباتمامی اجزاءبه خاطربسپارید.

مواردمنتج ازاین قضایاراشناسایی کنید.حتیالامکان مواردخاص پیرامونی راشناسایی کنید.

دردروس ریاضی نبایدبه حفظیات اکتفاکرداگرچه لازم است تمام فرمولهارابدانید.درهرمساله،مجهول مساله رادریک طرف ومفروضات رادر

طرف مقابل بنویسید.مشکل عمدهی دانشآموزان درریاضی این است که صورت مساله رادرک نمیکنند.اگرمفروضات مساله را

تشخیص دهید،میتوانیدبه پاسخ هم برسید.راه حل،درون این مفروضات وجوددارد.دردرس دیفرانسیل مرورنکات کلی مربوط به نمودارها

میتوانددرحل مسایل مربوط به بردتابع،اکسترمهای نسبی ومطلق وتغییرات تابع مفیدواقع شود.باتوجه به توزیع سؤالات کنکوردردرس
برای تعجیل در ظهور و سلامتی امام زمان (ع) یک صلوات بفرستید.

آواتار کاربر
reza-1365
كاربر عالي
كاربر عالي
محل اقامت: فعلا ایران

پست توسط reza-1365 » سه‌شنبه 26 شهریور 1387, 2:37 am

لحظه كنكور

وقتى قرار است يكى از جمعيت شركت كننده در كنكور باشيد و با پركردن يك برگه امتحانى گذشته خود را محك بزنيد و آينده خود را بسازيد، همه سلول هاى وجود شما، از التهابى گرم، غرق مى شود. اين جا آوردگاه كنكور است.
چشم و دل و اميد و انتظار ميليون ها عضو خانواده به اين ميدان مبارزه دوخته شده است. پاسخ هر پرسش مى تواند آجر ساختمان آينده و زندگى باشد يا بشود. شركت در بزرگترين آزمونى كه به دلايل مختلف مهم ارزيابى مى شود، به خودى خود اضطراب زاست و در آزمون كنكور شايد با دانستن نكته هايى كه تا كنون كمتر به آن پرداخته شده است، شركت كنندگان با آرامش اين ساعت ها را بگذرانند و نيتجه بهترى بگيرند از بخش هاى مهم آن است. اين تست ها همگى از كتاب هاى درسى دبيرستان يا پيش دانشگاهى استخراج مى شوند، ولى پاسخگويى به آن ها علاوه بر تسلط به مطالب درسى به توانايى ديگر هم نياز دارد. بسيارى از داوطلبان ورود به دانشگاه به تجربه دريافته اند كه براى موفقيت در كنكور بايد با شيوه هاى تست زنى آشنا باشند و با تمرين مداوم به دقت، سرعت عمل و قدرت انتقال خود بيفزايند. آنان فكر مى كنند كه با استفاده از هر كتاب تستى مى توانند موفق شوند. استقبال داوطلبان باعث شده است كه كتاب هاى تست به پرتيراژترين كتاب هاى بازار نشر تبديل شود، اما همه آن ها قابل اعتماد نيستند.
بعضى از داوطلبان براى سنجيدن ميزان آمادگى خود در روزهاى نزديك به كنكور با تست هاى غيراستاندارد موجود در بازار خود را مى آزمايند. آنان پس از گرفتن نتيجه نامطلوب فكر مى كنند كه در آزمون سراسرى هم با همان ناكامى مواجه خواهند شد، خود را مى بازند، نااميد مى شوند و نمى توانند از فرصت كوتاه باقيمانده تا روز آزمون استفاده كنند. وقتى اين ترس با اضطراب هاى ديگر كنكور همراه مى شود وضع نامطلوبى را ايجاد مى كند.
ابراهيم زمانى- كارشناس سازمان سنجش آموزش كشور- براى حل اين مشكل پيشنهاد مى كند كه داوطلبان چند دسته سؤال از آزمون هاى گذشته را براى هفته آخر نگه دارند و در فرصت زمانى كه براى پاسخ گويى تعيين شده به حل آن ها بپردازند.
باتمام اين كاستى ها «كتاب هاى كنكور» يكى از پرطرفدارترين كتاب ها هستند. قيمت هر دوره اين كتاب ها بين بيست تا پنجاه هزار تومان در نوسان است و با هر تجديد چاپ به بهاى آن ها افزوده مى شود. هر چند بنابر گفته هاى كتاب فروشان و دانش آموزان در هر چاپ تغيير در كتاب ها صورت نمى گيرد.
كلاس هاى كنكور كه در بعضى مدارس برگزار مى شود يكى ديگر از مسايل آزمون سراسرى هستند. تا چند سال پيش اين قبيل برنامه ها، فقط در مدارس معروف برگزار مى شد ولى حالا در بسيارى از مدارس معمولى هم كلاس هاى فوق برنامه تشكيل مى شود.
برای تعجیل در ظهور و سلامتی امام زمان (ع) یک صلوات بفرستید.

ابراهيم فتحي
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط ابراهيم فتحي » دوشنبه 2 دی 1387, 10:23 pm

با عرض سلام به دوستان عزيز و گرامي اميد وارم هميشه پيروز باسيد. cuf:
احتراما من دانشجويه رشته كارداني بودم و حالا مدت 6 ماه است خدمت سربازي را تمام كرده ام و مي خواهم براي آزمون سراسري بخونم امسال شركت كردم ولي 15 هزار رتبه آوردم و اين به دليل عدم برنامه ريزي صحيح جهت مطالعه مي باشد و لذا از شما دوستان گرامي مي خواهم اگر زحمت نباشد يك برنامه مطالعه براي من بنويسيد شايد خنده دار باشد كه با وجود كارداني بودن چه طور طرز برنامه ريزي را بلد نيستم بايد بگم با وجود اين كه براي كارشناسي برنامه ريزي كرده بودم ولي سر جلسه امتحان ديدم انگار من نبودم اصلا هيچ چيزي ياد من نيامد ممنون دوستان بايد اين نكته را نيز ذكر كنم كه از هر يك از دوستان خودم برنامه ريزي خواستم يك برنامه كهكشاني به من دادند كه فكر نكنم دانشمند با اين وضع مطالعه رتبه بتواند بياورد
krn: [b][size=150]يورولدم يكي وزذي انسان نارن الينن يورولدم[/size][/b]

saeed_5min
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط saeed_5min » چهارشنبه 18 دی 1387, 12:31 am

سلام ابراهيم جان
من يكي از دوستان هم دانشگاهي تو هستم
در شهرمون مي توني براي برنامه ريزي پهلوي آقاي سرداري مدير موسسه پوران پژوهش بري
ايشون خوب راهنماييت مي كنه
زماني كه مي شنوي «نه» بپرس «چرا؟»
پيچيده كردن امور، ساده ، ولي ساده كردن آنها پيچيده است
saeed_5min@yahoo.com

majid_a95
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط majid_a95 » چهارشنبه 9 اردیبهشت 1388, 6:38 pm

اصول موفقیت : اراده - تلاش - توکل bil: موفق باشید (یاعلی)

davtalab 88
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط davtalab 88 » شنبه 12 اردیبهشت 1388, 1:05 pm

با سلام
میخوام سوال خیلی مهمی رو مطرح کنم که فکر میکنم تا به حال به اون اشاره ای نشده یا حداقل من با هاش برخورد نکردم و میتونه گریبان گیر خیلی هامون بشه که حالا به پست من خورده!
از اعضای سایت میخوام من و تمام دوستانی رو که با این مشکل روبه رو هستند رو با لطف خودشون کمک کنند، پیشاپیش از همشون تشکر میکنم .
من مدتی که نمی تونم ادامه بدم ، به قول یک از دوستان همین سایت افراد که همه چی دارن الا یک روحیه با امید
احساس میکنم که از توانم کم شده و روزبه روز شاهد نزول توان و امید و انگیزه و....هستم ، نمیدونم منشا این حس از کجاست البته این توضیحات رو اضافه کنم که من از مهر شروع به درس خوندن کردم ، شاید فکر کنید دلیل اصلیش مدت زیاد مطالعه و ....
ولی من توی این مدت تنهاروزی 5 ساعت مطالعه داشتم وبه اندازه ی کافی استراحت داشتم که منشئش رو این عامل در نظر بگیرید نمی دونم شاید هم همین طور باشه ؟ ممکنه دلایل دیگه ای رو هم به دنبال داشته باشه ؟؟؟ :?:
ولی
مطمئنم با توکل به او و توصیه های و دعاهای شمادوستان عزیز حتما به حالت اول باز خواهم گشت. انشاالله .

قل :حسبی الله

Pherdous
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط Pherdous » سه‌شنبه 15 اردیبهشت 1388, 3:44 pm

davtalab 88 نوشته شده:با سلام
میخوام سوال خیلی مهمی رو مطرح کنم که فکر میکنم تا به حال به اون اشاره ای نشده یا حداقل من با هاش برخورد نکردم و میتونه گریبان گیر خیلی هامون بشه که حالا به پست من خورده!
از اعضای سایت میخوام من و تمام دوستانی رو که با این مشکل روبه رو هستند رو با لطف خودشون کمک کنند، پیشاپیش از همشون تشکر میکنم .
من مدتی که نمی تونم ادامه بدم ، به قول یک از دوستان همین سایت افراد که همه چی دارن الا یک روحیه با امید
احساس میکنم که از توانم کم شده و روزبه روز شاهد نزول توان و امید و انگیزه و....هستم ، نمیدونم منشا این حس از کجاست البته این توضیحات رو اضافه کنم که من از مهر شروع به درس خوندن کردم ، شاید فکر کنید دلیل اصلیش مدت زیاد مطالعه و ....
ولی من توی این مدت تنهاروزی 5 ساعت مطالعه داشتم وبه اندازه ی کافی استراحت داشتم که منشئش رو این عامل در نظر بگیرید نمی دونم شاید هم همین طور باشه ؟ ممکنه دلایل دیگه ای رو هم به دنبال داشته باشه ؟؟؟ :?:
ولی
مطمئنم با توکل به او و توصیه های و دعاهای شمادوستان عزیز حتما به حالت اول باز خواهم گشت. انشاالله .

قل :حسبی الله
درود.
دوست عزیز این موضوع کاملآ عادی است.تقریبآ همه پس از یک مدت چندماهه یا حتی برخی چند هفته ای درس خواندن مداوم، در خود احساس عدم تمایل به درس را میبینند.حال اینکه این موضوع عادی است و معمول ، خوب هم هست ، به نظر من چندان نه.
چرا که درس خواندن نیاز به یک تداوم دارد ، آنهم برای کنکور.
از عواملی که باعث به وجود آمدن این مشکل میشوند:
1-رسیدن به مطالبی از دروس که از آنها بیزارید، یا آنها را سخت میبینید.یا دروسی که برای شما آزار دهنده هستند.
راه حلی که من برای این مورد یافته ام این است که اگر پس مدتی میبینید نمیتوانید با استفاده از منبعی از عهده یک سرفصل برآید ، پیش زمینه های خود را در آن مورد اندکی قویتر کنید و اندکی به کاربردهای آن درس توجه کنید.مثلآ درمنابع دیگر کتابها کتابها یا اینترنت دنبال توضیحات بیشتر درباره ی آن سرفصل بگردید.مثلآ من برای آنکه بتوانم با ریضی ارتباط بیشتری برقرار کنم ، کتاب تاریخ ریاضیات را تهیه کردم.
بیشتر اوقات هم این مشکل از آنجا ناشی میشود که شما سرفصلهای قبلی را به خوبی نیاموخته اید و نیاز است که مروری به فصلهای قبل داشته باشدی.
نکته ی بعدی این است که با کتاب و نویسنده ارتباط برقرار کنید.تصور کنید که شما نویسنده ی کتاب هستید.این خیلی کمک میکند.
و در آخرسعی نکنید یاد بگیرید چون باید یاد بگیرید، سعی کنید یاد بگیرید چون میخواهید.
2.خیلی اوقات در یک پریود زمانی مطالب زیادی از درسهای مختلف را روانه ی ذهن خود میکنید.مثلآ بدون توجه به ظرفیتهای خود روزی 10 ساعت کتابهای مختلف و سرفصلهای مختلف را مطالعه میکنید و بعد از یکی دو ماه احساس میکنید سرسام گرفته اید.
بهتر است ظرفیت مطالعه ی خود را بسنجید و با توجه به آن پیش بروید و اگر هم احساس میکنید که این ظرفیت کم است به تدریج آن را مثلآ نیم ساعت نیم ساعت یا یک ساعت یک ساعت افزایش دهید.در ضمن در صورت مطالعه ی موازی کتابها بیش از چهار کتاب نخوانید.
3.گاهی برای خود یک برنامه ی درسی برای خود تنظیم میکنید و بعد که نتوانستید این برنامه را اجرا کنید روحیه ی ادامه را ندارید.
این مشکل از آنجا ناشی میشود که برای خودتان برنامههای سفت و سخت میگیرید و همچون اسرای جگی با خود رفتار میکنید و میخواهید به خود شکنجه ی روحی بدهید.باید بدانید که بهترین نوع درس خواندن آن است که احساس آزادی ذهن و افکار را در آن داشته باشید.پس سعی کنید اول روحیات و ظرفیتها و شرایط زندگی خود را بسنجید و بعد برای خود برنامه تنظیم کنید تا بتوانید از عهده ی آن بر آیید.
4.اصولی و مفهومی درس بخوانید.گاهی اوقات دیده میشود که شخص فکر میکند که درس خواندن یعنی اینکه مطالب را در حافظه ی خود بتواند نگه دارد.این است که بعد از مدتی میبیند حجم انبوهی از مطالب که هیچ ارتباط و توالی ای در آنها احساس نمیکند در ذهنش انباشته شده اند.و وقتی اندکی به مطالب قبلی ای که مثلآ یک هفته پیش خوانده نگاهی گذرا میکند ، احساس میکند قبلآ اصلآ اینها را ندیده و همه برایش گنگ و فراموش شده هستند.
پس سعی کنید زمانی که درس میخوانید با درس ارتباط برقرار کنید و درس خواندن را برای خود تبدیل به عملی لذت بخش تبدیل کنید.
دلایل دیگری هم میتوانند دخیل باشند مثل : احساس جلو بودن دیگران و عقب بودن خود ، دیدن سبک انگاری دیگران و احساس غرور کاذب و...
اما یک مطلب مهم برای تقویت روحیه این است که در خود بگردید و ببینید اهدافتان برای آینده چیست.و برای رسیدن به این اهداف درس خواندن چه نقشی دارد.حال لیستی از اهداف خود تهیه کرده و در زمانی که دچار رکود روحیه شدید آن را مطالعه کنید.
لیستی مثل این:
برنامه ام برای آینده این است که بتوانم از دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد فارق التحصیل شوم.
اگر امسال خوب درس بخوانم میتوان در یک دانشگاه معتبر دوره ی کاشرشناسی قبول شده و با یک پایه ی قوی برای کارشناسی ارشد تلاش کنم.
اگر حالا درس نخوانم و اوقاتم را بیهوده تلف کنم ، امسال قبول نشده و باید به مدرک کاردانی بسنده کنم و بروم سربازی و بعد از سربازی هم در تلاش برای کار و آینده ای نامعلوم.
این لیست را با توجه با انتظارات خود از خود پر کنید.
در ضمن کتابهای خوبی هم در این زمینه وجود دارند.مثلآ اصول مطالعه موفق اثر م.حورایی ، همچنین قدرت اراده اثر پل ژاگو ، که این کتابها را توصیه میکنم.
نکته ی دیگر اینکه این مشکل تنها به این دلیل وجود دارد که شما آن را با تلا ش خود از سر راه بردارید.انتظار نداشته باشید بدون تلاش و دنبال راه حل گشتن مشکل خود به خود حل شود.
در انتها ، تمام مطالبی که در اینجا عنوان شدند تجربی بوده اند.یعنی خودخم هم با این موضوع درگیر بوده ام و در تلاش خود برای رفع این مشکل به این نتایج رسیده ام.
در پناه حق.

davtalab 88
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط davtalab 88 » یک‌شنبه 10 خرداد 1388, 7:15 pm

با سلام
از راهنمایی های مفید و خوبتون بسیار مچکرم.

قل : حسبی الله

آواتار کاربر
yekta
کاربر معمولي
کاربر معمولي
محل اقامت: جنوب
تماس:

پست توسط yekta » شنبه 6 تیر 1388, 7:26 pm

ببخشید اگه بی ربط می فرستم هرچی گشتم تاپیک مرتبط پیدا نکردم.

رزا جون من برای کنکور سراسری 87 خوندم قبول نشدم برای آزاد هم همینطور.برای امسال می خواستم بخونم ولی شروع نکردم. الانم تا حدودی درسها یادم هست.من الان دروس تخصصی ساختمان و ذخیره و مدارمنطقی و عمومی هم سه درس رو می خوام بخونم به صورت مرور.می خواستم اگه می شه راهنماییم کنید.می تونم توی این وقت کم رتبه ی خوبی بیارم؟
بازوم ممنون.
به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم.

آواتار کاربر
rosa_127
مدیر انجمن
مدیر انجمن
محل اقامت: Tehran
تماس:

پست توسط rosa_127 » یک‌شنبه 7 تیر 1388, 4:56 pm

رزا جون من برای کنکور سراسری 87 خوندم قبول نشدم برای آزاد هم همینطور.برای امسال می خواستم بخونم ولی شروع نکردم. الانم تا حدودی درسها یادم هست.من الان دروس تخصصی ساختمان و ذخیره و مدارمنطقی و عمومی هم سه درس رو می خوام بخونم به صورت مرور.می خواستم اگه می شه راهنماییم کنید.می تونم توی این وقت کم رتبه ی خوبی بیارم؟
دوست عزیز اینکه قبلاً یکسری از دروس را مطالعه کردید به مرور سریعتر امروزتون کمک می کنه.
با توجه به اینکه تا پارسال تا رتبه 10000 قبولی داشتیم و از رتبه های 12000 کسانی بودند که درصد تخصصیشان منفی بوده؛ بنابراین احتمال قبولیتون هست.
با توجه به فرصت باقیمانده پیشنهادم اینه که از روی هر کتاب یا جزوه ای که دارید شروع کنید ذخیره و ساختمان و مدار را به این صورت مطالعه کنید که یک مرور به نکات مهم و مباحثی که آنها را قبلاً در تستهای مختلف دیدید، داشته باشید بعد بروید سراغ تستهایی که از همان نکات روتین آمده و از هر کدام فقط 3-2 تا تست بزنید؛ هر قسمتی را هم که فراموش شده باشد با یکبار خواندن پاسخ تشریحی متوجه نحوه حل کردن این دسته از تستها می شوید؛ برای مثال از ساختمان داده فصل درختهای ویژه Heap و BST نحوه درج و حذف گره و جستجو را یک مروری بکنید و چند تا از تستهای مربوطه همان فصل را حل کنید؛ تا همین اندازه کافیه و به فصلهای دیگر بروید. یا مثلاً از فصل عبارات پسوندی و پیشوندی همین که بدانید تبدیل infix، Prefix و Postfix به چه صورتی انجام می شه و از هر کدام 2 تست حل کنید کفایت می کنه. برای ذخیره و مدار هم به همین صورت عمل کنید.
به همین ترتیب می توانید در فرصت 20 روزه باقیمانده با اختصاص 4 روز به هر درس تخصصی یک مرور مناسب روی این دروس انجام بدید.
برای اندیشه مجموعه آیات و روایات را پیشنهاد می کنم و برای سیستم عامل هم فرمولهای مهم کتاب دکتر فهیمی درصد مناسبی از سوالات این درس را به خودشان اختصاص دادند که از مجموعه معرفی شده می توانید استفاده کنید.
مشاوره خصوصی کنکور 92 برای متقاضیان قبولی در سراسری تهران

آواتار کاربر
yekta
کاربر معمولي
کاربر معمولي
محل اقامت: جنوب
تماس:

پست توسط yekta » دوشنبه 8 تیر 1388, 2:38 pm

رزا جون واقعا ازت ممنونم راهنماییات خیلی کامل بود.همیشه موفق باشی عزیزم.
به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم.

اخرس

پست توسط اخرس » یک‌شنبه 15 مرداد 1391, 9:03 am

سلام اخرس هستم کاربر جدید
متولد مهر 72
امسال کنکور تجربی دادم رتبه م خوب نبود
اصلا انتظارشو نداشتم
چون سنجشم 1000 اینا بود
و البته بچه تیزهوشان بودم
میخوام از همین الآن شروع کنم به خوندن واسه 92
آخه دیگه امسال اگه زیر 100 نیارم فاتحه م خونده س
ولی همه میگن از مهر شروع کنی خیلی بهتره