دانشکده های برتر فنی و حرفه ای، سراب یا واقعیت؟

در این قسمت میتونید به بحث در مورد کنکور کاردانی پیوسته بپردازید

مدیر انجمن: fatemi

قفل شده
farzad20

دانشکده های برتر فنی و حرفه ای، سراب یا واقعیت؟

پست توسط farzad20 » شنبه 30 فروردین 1393, 10:14 am

سلام بچه ها من یه مدتیه که توی این فروم عضو هستم و اکثر تاپیک های گذشته رو خوندم درمورد قبولی کنکور و دانشکده های فنی. متاسفانه همه جا فقط یه دید وجود داره اون هم یکی بودن تمام دانشکده های فنی و ضعف بسیار آنها.

من هم امسال قصد شرکت در کنکور فنی رو دارم متاسفانه با خوندن این تاپیک خیلی دلسرد شدم اما اعتقاد دارم که واقعیت در واقع یه چیز دیگه است.

میخوام نظرات و تجربیات خودم رو بنویسم هر چند خیلی بی تجربه هستم.

اول درمورد رشته های فنی:
نگاه کنید بحث اینجا تعریف از خود نیست چون نه من شما رو میشناسم نه شما من رو.
من درسم عالی بود و توی یکی از بهترین دبیرستان های نمونه استانم درس می خوندم. باید بگم ورود بچه ها به رشته های ریاضی و تجربی اصلا از روی علاقه نیست و معمولا به این دلیل وارد میشوند که یا هیچ اطلاعی درمورد وضعیت رشته ها ندارن(مثل خودم) یا اینکه فقط به کار آینده ای که قراره بهش برسن علاقه دارن صرفا به خاطر پول اون کار و صد البته هیچ علاقه ای به دروس اون رشته ندارند. عده ی خیلی کمی هم از روی علاقه وارد این رشته ها میشن.

و اما درمورد کنکور فنی درسته که فنی ها ضعیفترند اما رتبه های زیر 1000 اونها فوق العاده ان و با بهترین های رشته ای نظری هیچ تفاوتی ندارند و در خیلی از موارد ثابت کردن بهترن.

در مورد دانشکده های فنی باید بگم من تا حالا هیچ کدوم رو ندیدم و اطلاع کمی از وضعیتشون دارم اما درمورد دانشگاه های تاپ نظری باید بگم چیزی که ازش توی ذهنتون ساختین کاملا با واقعیت تفاوت داره.
مثلا همین دانشگاه شریف که هر سال چندین دانشجو توش خودکشی میکنن.( سال 90 سه نفر)
ما توی دبیرستان دو تا معلم فیزیک داشتیم. یکی فوق لیسانس شریف یکی لیسانس یه دانشگاه معمولی باید بگم سطح علمی و قدرت پاسخ گویی معلم لیسانسمون فوق العاده بالاتر از شریفیه بود.
درضمن کسایی که توی دانشگاه های برتر کشور قبول میشن و رتبه زیر 100 میارن اصلا هم مغز نیستن و فقط تلاش زیادی کردن. مثلا پسر خالم توی دبیرستان معدلش 17 بود یک سال پشت کنکور موند دو رقمی آورد و الان فوق لیسانس مهندسی برق دانشگاه تهران هست و برای دکترا داره میره نروژ.

حالا درمورد دانشکده های فنی چرا همتون میگین همه این دانشکده ها یکی هستن مگه همه اونها رو رفتین؟ یعنی شما دانشکده مهاجر رو با مثلا دانشکده فنی ساوه یکی میدونید؟ روی چه حساب ومنطقی؟
چرا میگین استادهاشون خیلی ضعیفن. میدونم که بعضی هاشون ضعیفن اما همین شریف هم استاد دوره طراحی وبرنامه نویسیه وبش که آقای صالحه(مدال طلای المپیاد جهای کامپیوتر) دانشجوی دکترای شریفه من فیلماش رو دیدم. فوق العاده بد درس میده و دانشجوها واقعا اصلا انگار نه انگار که به اصطلاح مغزهای کشورن.

یه مورد دیگه رو باید یادآوری کنم چرا همه فنی ها فقط لیسانس رو در نظر میگیرن. مطمئنا کسی که رتبه دورقمی فنی آورده قصد ادامه تحصیل تا مدارک بالاتر حتی دکترا رو داره. و به نظر من تحصیل در یه دانشکده برتر کشوری با استادهای خوب و دانشجویان عالی کمک زیادی به قبولی در کنکور ارشد به دانشجو میکنه و میتونه حتی ارشد رو در شریف یا تهران و بقیه دانشگاه های تاپ بگذرونه.

لطفا نظرات خودتون رو درمورد دانشکده های برتر فنی کشور بگید هر چی که درموردشون میدونید.
آخرین ویرایش توسط farzad20 در دوشنبه 24 شهریور 1393, 2:54 pm، در مجموع 2 بار ویرایش شده است.

vahidjoon
کاربر معمولي
کاربر معمولي

Re: دانشکده های برتر فنی و حرفه ای، سراب یا واقعیت؟

پست توسط vahidjoon » دوشنبه 1 اردیبهشت 1393, 2:26 am

دوست عزیز
صحبتای شما بسیار عالی بود و واقعا عین واقعیت بود .
من فقط خلاصه اینو بگم

من سال 88 همین کارذانی کامپیوتر رو تو دانشکده فنی زنجان (شهر خودم) قبول شدم . دو ترم اونجا خونمو انصراف دادم . جالا چراش بماند . باور کنید دانشگاه آنچنان سطحش پایین بود که با مدرسه راهنمایی هیچ فرقی نداشت . هیچ کدوم از مدرساش (حیفه روشون اسم استاد بذارم) تخصصشون کامپیوتر نبود . طرف مثلا مدیرر گروه کامپیوتر بود . درس سیستم عامل تدریس میکرد . خدا شاهده اصن اسم لینوکس به گوشش نخورده بود . نمیدونس مکینتاش چیه . نمیدونس رجیستری ویندوز واسه چیه .
یکی برنامه سازی پیشرفته میومد . تو VB یه آرایه نمیتونس تعریف کنه .
یکی ذخیره و بازیابی میومد . تو عمرش عارد ندیده بود . بقرآن محید اینا که میگم عین واقعیته .
حالا اینا نمونه خیلی خیلی کوچیکش بودن .
رفتم خدمتو اومدم . 92 دوباره شرکت کردم . اینبار چ.ن دونستم داشگاه قبلیم چه فاجعه ای بوده اولویت اولم دانشکده چمران رشت رو زدم و همینجا هم قبول شدم .
به خداوندی خدا قسم استاداش بمبن . چه مخایی دارن . به معنای واقعی استادن . استاد برنامه نویسش خدای برنامه نویساس . حزء 5 نفر برنامه نویسای ایرانه . استاد سیستم عاملش انقد تو مباحثش حرفه ایه که انگار خودش سیستم عامل نوشته .
استادای زبان انگلیسیش تمام مدارکشونو از انگلیس گرفتن .
ینی هر استادی تو درس خودش خدای تخصصه .
من اینجا تازه معنای دانشگاه رو فهمیدم . با دانشجوا مثه یه مهندس واقعی برخورد میکنن نه مثه بچه مدرسه ای . هر مراسم علمی ای باشه دانشوا رو تشویق به شرکت میکنن . استادا هم بچه ها رو ساپورت میکنن .
اینا که گفتم فقط مختص استادای رشته کامپیوتر نیس . تمااااااااااااااااااامی استاداش افراد خببببببببببللللللللللللبببببببببببب با سوادی هستن .
هر کی میگه دانشگاهای فنی هیچ فرقی ندارن مطمئنا" از چیزی خبر ندارن

حالا اینجا رشته . ببینین دانشگاهای دیگه مثه شمسی پور تهران و مهاجر اصفهان و منتظری مشهد و تبریز و اینا ببینین چی هستن

آواتار کاربر
MIT
کاربر ساده
کاربر ساده
تماس:

پست توسط MIT » یک‌شنبه 4 خرداد 1393, 3:05 pm

farzad20 نوشته شده: حالا درمورد دانشکده های فنی چرا همتون میگین همه این دانشکده ها یکی هستن مگه همه اونها رو رفتین؟ یعنی شما دانشکده مهاجر رو با مثلا دانشکده فنی ساوه یکی میدونید؟ روی چه حساب ومنطقی؟
چرا میگین استادهاشون خیلی ضعیفن. میدونم که بعضی هاشون ضعیفن اما همین شریف هم استاد دوره طراحی وبرنامه نویسیه وبش که آقای صالحه(مدال طلای المپیاد جهای کامپیوتر) دانشجوی دکترای شریفه من فیلماش رو دیدم. فوق العاده بد درس میده و دانشجوها واقعا اصلا انگار نه انگار که به اصطلاح مغزهای کشورن.
.
منم دوره وب محمد صالحه رو دیدم مضخرف درس میده حیف دانلود.حیف اون وقتی که گذاشتم واسه دیدنشون
من شمسی پور نرم افزار میخونم اولویت اولم مهاجر بود ولی به دلیل فشار خانواده و پشتیبانای کانون مجبور شدم شمسی پور رو بزنم.
وضعیت اموزشکده جراحی زاده ساوه رو میدونم فک کنم افشار مدیر گروهتون باشه
شریف هم اونطور که میگن نیست
بهترین گزینه اینه که تلاش کنی تا ارشد دانشگاه های توپ مثه پلی تکنیک و شریف و .... قبول شی.
موفق باشی
باید تلاش کرد و بس.

omidparkour
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط omidparkour » پنج‌شنبه 8 خرداد 1393, 11:11 pm

سلام دوستای گلم
من هم مثل شما سال پیش داشتم درباره بهترین دانشگاه جستجو میکردم و خدا رو شکر الان دارم تو داشنگاه انقلاب درس میخونم
دانشگاه خوبیه اما سخت گیرن دیگه

آواتار کاربر
nalsh
کاربر ساده
کاربر ساده

پست توسط nalsh » جمعه 9 خرداد 1393, 4:39 pm

farzad20 نوشته شده:سلام بچه ها من یه مدتیه که توی این فروم عضو هستم و اکثر تاپیک های گذشته رو خوندم درمورد قبولی کنکور و دانشکده های فنی. متاسفانه همه جا فقط یه دید وجود داره اون هم یکی بودن تمام دانشکده های فنی و ضعف بسیار آنها.

من هم امسال قصد شرکت در کنکور فنی رو دارم متاسفانه با خوندن این تاپیک خیلی دلسرد شدم اما اعتقاد دارم که واقعیت در واقع یه چیز دیگه است.

میخوام نظرات و تجربیات خودم رو بنویسم هر چند خیلی بی تجربه هستم.

اول درمورد رشته های فنی:
ببنید دوستان من هم رشته ریاضی بودم هم تجربی، الان هم کامپیوتر کاردانشم(این امکان وجود داره لطفا مسخره نکنید).
نگاه کنید بحث اینجا تعریف از خود نیست چون نه من شما رو میشناسم نه شما من رو.
من درسم عالی بود و توی یکی از بهترین دبیرستان های نمونه استانم درس می خوندم(جنوب). باید بگم ورود بچه ها به رشته های ریاضی و تجربی اصلا از روی علاقه نیست و معمولا به این دلیل وارد میشوند که یا هیچ اطلاعی درمورد وضعیت رشته ها ندارن(مثل خودم) یا اینکه فقط به کار آینده ای که قراره بهش برسن علاقه دارن صرفا به خاطر پول اون کار و صد البته هیچ علاقه ای به دروس اون رشته ندارند. عده ی خیلی کمی هم از روی علاقه وارد این رشته ها میشن.

ببنید من معدلم تا نوبت اول سال سوم تجربی 20 بود بدون اینکه هیچ علاقه ای به درس خوندن داشته باشم وهمیشه سر کلاسام خواب بودم چون از رشته ام متنفر بودم. همیشه هم شب آخر درس میخوندم.
اینا رو نگفتم که از خودم تعریف کنم گفتم که بدونید دروس رشته های نظری خیلی ساده هسن. البته نه برای کسایی که مثلا الان معدلشون توی کامپیوتر 18.5 هست. معذرت میخوام اما این معدل با این که خوبه نشون میده که شما هوش متوسطی دارید.(که البته صددرصد از هر 30 نفر در رشته های نظری فقط 3 نفر باهوش هستن اونم در مدارس نمونه).

و اما درمورد کنکور فنی درسته که فنی ها ضعیفترند اما رتبه های زیر 1000 اونها فوق العاده ان و با بهترین های رشته ای نظری هیچ تفاوتی ندارند و در خیلی از موارد ثابت کردن بهترن.

در مورد دانشکده های فنی باید بگم من تا حالا هیچ کدوم رو ندیدم و اطلاع کمی از وضعیتشون دارم اما درمورد دانشگاه های تاپ نظری باید بگم چیزی که ازش توی ذهنتون ساختین کاملا با واقعیت تفاوت داره.
مثلا همین دانشگاه شریف که هر سال چندین دانشجو توش خودکشی میکنن.( سال 90 سه نفر)
ما توی دبیرستان دو تا معلم فیزیک داشتیم. یکی فوق لیسانس شریف یکی لیسانس یه دانشگاه معمولی باید بگم سطح علمی و قدرت پاسخ گویی معلم لیسانسمون فوق العاده بالاتر از شریفیه بود.
درضمن کسایی که توی دانشگاه های برتر کشور قبول میشن و رتبه زیر 100 میارن اصلا هم مغز نیستن و فقط تلاش زیادی کردن. مثلا پسر خالم توی دبیرستان معدلش 17 بود یک سال پشت کنکور موند دو رقمی آورد و الان فوق لیسانس مهندسی برق دانشگاه تهران هست و برای دکترا داره میره نروژ.

حالا درمورد دانشکده های فنی چرا همتون میگین همه این دانشکده ها یکی هستن مگه همه اونها رو رفتین؟ یعنی شما دانشکده مهاجر رو با مثلا دانشکده فنی ساوه یکی میدونید؟ روی چه حساب ومنطقی؟

یه مورد دیگه رو باید یادآوری کنم چرا همه فنی ها فقط لیسانس رو در نظر میگیرن. مطمئنا کسی که رتبه دورقمی فنی آورده قصد ادامه تحصیل تا مدارک بالاتر حتی دکترا رو داره. و به نظر من تحصیل در یه دانشکده برتر کشوری با استادهای خوب و دانشجویان عالی کمک زیادی به قبولی در کنکور ارشد به دانشجو میکنه و میتونه حتی ارشد رو در شریف یا تهران و بقیه دانشگاه های تاپ بگذرونه.

لطفا نظرات خودتون رو درمورد دانشکده های برتر فنی کشور بگید هر چی که درموردشون میدونید.
سلام دوست عزیز ، من الان دانشجوی ترم دوم دانشگاه فنی شماره یک تبریز هستم . من خودم معدلم تو دوره ی دبیرستان خیلی خوب بود و راحت میتونستم برم ریاضی و تجربی بخونم مثل اکثر دوستام که این کارو کردن ولی من دنبال علاقم یعنی کامپیوتر رفتم و از این کارم اصلا پشیمون نیستم چون وقتی تو کلاس های تخصصیم میشینم اصلا گذر زمان رو احساس نمیکنم . در مورد دانشکده فنی تبریز البته شماره یک هم میتونم بگم که دانشکده خوبیه و استادای خوبی داره و من در کل از این دانشکده راضی هستم. بازم اگه سوالی چیزی داشتی در خدمتیم. dan

قفل شده

بازگشت به “کنکور کاردانی پیوسته ( فنی و حرفه ای )”